Sunday, May 28th

Last updateFri, 05 May 2023 10am

You are here: Home Röportaj Elektromag Makine Genel Müdürü Ozan Okur
Türkiye AsiaStar’da 17 ödüle layık görüldü

Türkiye AsiaStar’da 17 ödüle layık görüldü

Asya bölgesinin en başarılı ambalaj tasarımlarının ödüllendirildiği, 10 ülkeden ...

Ambalaj sektörünün 2023 ihracat hedefi 10 milyar dolar

Ambalaj sektörünün 2023 ihracat hedefi 10 milyar dolar

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir Türkiye’de yaklaşık 49...

İmalat sanayi 29’uncu kez WIN EURASIA çatısı altında buluşmaya hazırlanıyor

İmalat sanayi 29’uncu kez WIN EURASIA çatısı altında buluşmaya hazırlanıyor

7-10 Haziran 2023 tarihleri arasında “Endüstri gelecekle buluşuyor” mottosuyla İ...

PLASFED’den GES Yatırımları Semineri

PLASFED’den GES Yatırımları Semineri

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) tarafından Energy Nova A.Ş. işbirliği...

Geri Kazanım Test ve Araştırma Merkezi’nde imzalar atıldı

Geri Kazanım Test ve Araştırma Merkezi’nde imzalar atıldı

Kendi alanında Türkiye’de bir ilk olan merkez, Coca-Cola İçecek ve Unilever’in k...

Elektromag Makine Genel Müdürü Ozan Okur

“Ülkemizde olmayan makinelerin ilk üretimini yapmak bizi benzersiz kılan özelliğimizdir”

Rekabet her geçen gün artıyor ve sektöre yeni firmalar giriyor. Burada bizi ayrıştıran özellik en kaliteli ürünleri üretiyor olmamız ve 1978 yılından beri ambalaj makineleri sektöründe Türkiye’de lider üretici firma olmamızdır. Şuan bizim kadar geniş bir ürün portfolyosuna sahip bir üretici firma yok. Marka kimliğimizi geliştirirken en büyük yatırımızı ürün geliştirmesine ve tutundurmasına harcıyoruz. Paketleme sektörünün ihtiyacı olan, ülkemizde üretimi yapılmayan veya istenilen adetlere ulaşamayan makinelerin hızlılarını yaparak, müşterilerimizin üretim adetlerini ve kazançlarını arttırmayı hedefliyoruz.

1978’de Topçular’da bir atölyede başlayan üretimlerinize bugün ise on dört bin metrekare alana kurulu fabrikanız ile devam ediyorsunuz. Buradan geriye doğru baktığınızda, 45 yıla yaklaşan bu istikrarlı büyümede, çıtayı yükselten kilometre taşlarınız ve başarıyı sürdürülür kılan temel yaklaşımlarınız sizce nelerdir?

Ülkemizde olmayan makinelerin ilk üretimini yapmak bizi benzersiz kılan özelliğimizdir, üretmiş olduğumuz makinelerin mekanik ve elektrik olarak uzun yıllar çalışabilecek özelliklere sahip olması yıllar süren referansların oluşumu ile memnun müşteri profilini oluşturmamıza katkı sağlamıştır.

Son 10 yılda teknolojinin hızlı gelişimi, bilgisayar tabanlı alt yapıya geçiş yapılmasıyla birlikte yüksek teknolojiye sahip, kullanıcı dostu makineler üretmemizi sağlamıştır.

Yenilikçi üretim çözümlerinizle Türk ambalaj makineleri sektörüne yön veren firmalardan biri olarak çok geniş bir ürün portföyüne sahip olduğunu biliyoruz. Genel olarak bu ürünler nelerdir?

Likit hatlarımız ilaç, kozmetik, gıda ve kimya sektörleri için üretilmektedir. Şişelerin dizilmesi ve temizlenmesinden başlayarak; şişe dizme ve temizleme makinesi, dolum makinesi, kapak kapatma makinesi, sleeve makinesi, etiket makinesi, kutulama makineleri, kolileme ve paletleme makineleridir. 

Dolum makinelerinizin dünden bugüne gelişimi ve bugün gelinen noktada ayırt edici teknolojik özelliklerinden bahseder misiniz? 

Her farklı üretilen teknolojinin şuan ki son haline gelmiş makinemize katkısı olmuştur. Doldurulan ürünün yoğunluğuna ve köpürmesine bağlı olarak dolum esnasındaki hassas ve kademeli ayarları sayesinde ürüne en uygun hızda ve stabil dolum yapılabilmektedir.

Ayrıca kapatma ve etiketleme hatlarındaki teknolojinizden ve bugün öne çıkardığınız makinelerinizden bahseder misiniz? 

Birbirinden farklı 200 kapak için kapatma makinesi yaparak tecrübemizi arttırmış bulunmaktayız, teknik olarak mümkün olan her kapağı kapatabilecek kabiliyete sahibiz. İlaç gibi sektörlerde kullanılan kapak kapatma makinelerinde kapatılan her kapağın torkunu kaydedebilen ve raporlayabilen makinelere sahibiz.

Etiket makinelerinde kozmetik sektöründe son yıllarda etiket değiştirme zamanlarını azaltmak için çift bobinli durmadan diğer bobine geçerek çalışabilen otomatik makineler geliştirilmiştir. İlaç sektörünün görüntü işleme, etiket var/yok kontrolü, kullanıcı seviyelendirme gibi isteklerini karşılayacak makinelerimiz ön plana çıkmaktadır.

Dolum, kapatma ve etiketleme hatlarının yanı sıra kolileme makineleri konusunda sağladığınız çözümler ve yenilikler nelerdir?

Müşterinin ambalajına ve hızına göre kolileme makinesi ihtiyacı karşılanmaktadır, son geliştirdiğimiz kutu kolileme makinesi ile beraber kutulanmış ürünlerin koli içerisine konumlandırılması yapılmıştır.

Satış sonrası servis, eğitim ve müşteri memnuniyeti sağlama konusunda nasıl bir kurumsal örgütlülüğünüz var? Burada sizi öne geçiren ölçütler nelerdir?

Kurulum öncesi ve kurulum sonrası eğitimler ile makineleri kullanabilmeleri için detaylı eğitimler verilmektedir. Makine tasarım ve yazılım sürecinde operatörün kullanımını kolaylaştıracak dizaynlar sayesinde servis ihtiyacını minimuma indirmiş durumdayız. Dünyanın birçok yerinde yıllarca servis hizmeti almadan çalışan makinelerimiz bulunmaktadır.

Sektörde yeni gelişen ihtiyaçlara yönelik çözümler konusunda Ar-Ge süreçleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?  

Müşteri tarafından gelen talepleri değerlendirerek karar vermekteyiz, ilk kriterimiz ülkemizde üretilmiyor olmasıdır. Eğer ihtiyaç varsa ve kendi alanımız ile ilgiliyse Ar-Ge yaparak makine parkurumuza dahil etmekteyiz.

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Ülkemizdeki üreticilerin daha hızlı hatlar ile çalışabilmesi ve üretim verimliliklerini ve kazançlarını arttırabilmeleri için makinelerimizin yapay zekâ ile gelişim süreçlerini hızlandırıyoruz.

Paketleme sektörünün ihtiyacı olan, ülkemizde üretimi yapılmayan veya istenilen adetlere ulaşamayan makinelerin hızlılarını yaparak, müşterilerimizin üretim adetlerini ve kazançlarını arttırmayı hedefliyoruz.

Makinelerinizde sensör, otomasyon ve sürücü gibi inovasyon konularında çalıştığınız firmalar hangileri? 

Beckhoff, Omron, Keyence, Sıck ve Siemens gibi; müşterilerimizin iyi ve hızlı üretim yapabilmesini sağlayacak iyi markalar ile çalışmaktayız.

Ülkemizde şu andaki yerli üretim ambalaj teknolojisi hız, enerji, maliyet düşümü, fire tasarrufu ve fiyat yönünden gelişmiş Avrupa ve ABD menşeleriyle kıyaslandığında Elektromag Makine’nin rekabet konumu ve avantajları nelerdir?  

Elektromag müşteri odaklı ve kaliteli makine üretmek için gereken tüm özveriyi gösteren bir şirkettir, fiyat olarak onlardan uygun ve daha hızlı çözüm üretmekteyiz. Bu firmalarla kıyaslandığında yurt içi ve yurt dışında en iyi ve en hızlı servisi biz vermekteyiz. 

Ambalaj makineleri sektörüne yerli üretici olarak yaklaşık 45 yıllık bir teknoloji sağlama deneyiminin ardından Elektromag Makine sektöründe kendini nerede konumlandırıyor? Markanız ülkemizde sektöre ne gibi ilkleri kazandırdı?

Firmamız kendi alanında öncü bir kuruluştur, birçok makinenin üretimini ülkemizde ilk defa yapmıştır. Etiketleme makinesi, emniyet bandı ve sleeve makinesi, plastik şişe dizme ve cam şişe temizleme gibi makinelerin ülkemizdeki ilk üreticisidir.

Rekabet gücü açısından marka kimliği geliştirme vizyonunuzdan bahseder misiniz? Özellikle sektörel yayınları ve fuarları bu kimliğin güçlenmesine katkıları yönünden nasıl görüyorsunuz? 

Rekabet her geçen gün artıyor, sektöre yeni firmalar giriyor. Burada bizi ayrıştıran özellik en kaliteli ürünleri üretiyor olmamız ve 1978 yılından beri ambalaj makineleri sektöründe Türkiye’de lider üretici firma olmamızdır. Şuan bizim kadar geniş bir ürün portfolyosuna sahip bir üretici firma yok. Marka kimliğimizi geliştirirken en büyük yatırımızı ürün geliştirmesine ve tutundurmasına harcıyoruz.

Makine sektörünün en iyi tanıtım mecraları her zaman fuarlar olmuştur. Hem birden fazla firmanın ürünleri ile kıyaslama yapılabiliyor hem de müşteriler ile doğrudan iletişim kuruluyor. Aynı zamanda sektörel yayınlar da müşteri kitlemize ulaşmamıza ve yapmış olduğumuz yenilikleri duyurmamıza yardımcı oluyor.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Sektör ile ilgili son teknolojik gelişmeleri, bizden haberleri ve fuar takvimimizi web sitemizden, sosyal medya kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
TOMRA teknolojileri esnek ambalaj geri dönüşüm tesisinde yerini alıyor

TOMRA teknolojileri esnek ambalaj geri dönüşüm tesisinde yerini alıyor

Wednesday, 03 May 2023

Bakioğlu Holding Ambalaj Grubu Şirketleri’nin beşi...

Readmore

FANUC’un karanlık fabrikasında robotların üreticisi robotlar

FANUC’un karanlık fabrikasında robotların üreticisi robotlar

Wednesday, 03 May 2023

Şirket, yaklaşık 2 milyon m2’yi kaplayan tesisleri...

Readmore

AccurioShine 3600 ile 3B etkisini yeniden düşünün

AccurioShine 3600 ile 3B etkisini yeniden düşünün

Wednesday, 03 May 2023

Konica Minolta, günümüzün baskı gereksinimlerinin ...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
INEOS Styrolution, sürdürülebilir çözümler konusunda Arburg ile işbirliği yapıyor

INEOS Styrolution, sürdürülebilir çözümler konusunda Arburg ile işbirliği yapıyor

Wednesday, 03 May 2023

INEOS Styrolution, yenilikçi sürdürülebilir enjeks...

Readmore

Bu ambalajlar ile hamburgerin kağıdını, kahvenin bardağını yeme zamanı

Bu ambalajlar ile hamburgerin kağıdını, kahvenin bardağını yeme zamanı

Wednesday, 03 May 2023

Yenilebilir ambalajlar ile atık oluşumunun önüne g...

Readmore

Güçlü niteliklere sahip blister konsepti

Güçlü niteliklere sahip blister konsepti

Wednesday, 03 May 2023

Maksimum malzeme verimliliği ve daha uygun bir eko...

Readmore

Ambalaj tasarımı ürünün tadını da etkiliyor

Ambalaj tasarımı ürünün tadını da etkiliyor

Wednesday, 03 May 2023

Ambalaj tasarımının ürünü satın alma konusunda tük...

Readmore

Flokser Kimya, otomotiv sektörüne yenilikçi çözümler geliştiriyor

Flokser Kimya, otomotiv sektörüne yenilikçi çözümler geliştiriyor

Wednesday, 03 May 2023

20 yıla yaklaşan bilgi, birikim ve tecrübeye sahip...

Readmore

Has Kutu sektöre yenilikler kazandırmaya devam ediyor

Has Kutu sektöre yenilikler kazandırmaya devam ediyor

Wednesday, 03 May 2023

Türkiye’de Z Karton’un öncüsü olan Has Kutu, özell...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Otomotiv endüstrisinde geri dönüştürülebilir ve biyobozunur mühendislik plastikleri

Otomotiv endüstrisinde geri dönüştürülebilir ve biyobozunur mühendislik plastikleri

Wednesday, 01 March 2023

Özet

Polimer malzemelerin hafiflik, kolay işlenebil...

Readmore

Solar ışınlarını absorplama özellikli çok cidarlı polikarbonat levhalar ve kullanım alanları

Solar ışınlarını absorplama özellikli çok cidarlı polikarbonat levhalar ve kullanım alanları

Wednesday, 03 May 2023

1. Giriş

Hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan ve ha...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
ALBIS Türkiye Genel Müdürü Özgür Evlioğlu

ALBIS Türkiye Genel Müdürü Özgür Evlioğlu

Monday, 03 April 2023

“ALBIS sürdürülebilir büyümeye odaklı bir yapıyla ...

Readmore

Depart Satış ve Servis Mühendisi Barış Dinçer

Depart Satış ve Servis Mühendisi Barış Dinçer

Wednesday, 03 May 2023

“Satake, optik ayrıştırma alanında endüstrinin en ...

Readmore

Işık Plastik ürün kalitesi ile fark yaratarak büyümeye devam ediyor

Işık Plastik ürün kalitesi ile fark yaratarak büyümeye devam ediyor

Wednesday, 03 May 2023

Endüstriyel levha ve thermoform gıda ambalajı ürün...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı