Thursday, Sep 29th

Last updateMon, 19 Sep 2022 7am

You are here: Home Röportaj Ersey Makina Yurtiçi Pazarlama Direktörü Yasin Yanova
Raceplast’ın Türkiye fabrikası Ankara’da kuruluyor

Raceplast’ın Türkiye fabrikası Ankara’da kuruluyor

Mühendislik plastikleri alanında hizmet vermek amacıyla geçtiğimiz aylarda Türki...

Mitsubishi Electric, Türkiye’deki 10’uncu yılını kutluyor

Mitsubishi Electric, Türkiye’deki 10’uncu yılını kutluyor

Şirket, yıl dönümü kutlaması kapsamında global düzeyde birçok önemli yöneticiyi ...

İhracat ‘Ambalajı’ büyüttü

İhracat ‘Ambalajı’ büyüttü

Geçtiğimiz yılı 6,5 milyar dolarlık ihracat geliri ile tamamlayan ambalaj sektör...

Plast Eurasia fuarı büyümeye devam ediyor

Plast Eurasia fuarı büyümeye devam ediyor

2021 yılında sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirerek katılımcı ve ziyaretç...

Samsung Ar-Ge ekibi yapay kas aktüatörü geliştirdi

Samsung Ar-Ge ekibi yapay kas aktüatörü geliştirdi

Sadece 0,22 gram ağırlığındaki yapay kas aktüatörü, kullanıcıların sanal dünyada...

Ersey Makina Yurtiçi Pazarlama Direktörü Yasin Yanova

“Komple hat üretiminde dünyanın sayılı firmalarından biriyiz”

"Çıkardığımız projeler hep ilk tasarımlar olmakla birlikte, gelecek teknolojileri de önceden sunmaktadır. Servo kontrol sisteminin yapısını komple sisteminde uygulayan ilk firma olmaktayız. Böylelikle yatırımcının her sene yapmış olduğu yedek parça maliyetleri düşmüş olmaktadır. Ürettiği şişe kalitesinden kullandığı preform gramajı düşüklüğüne, daha düşük hava basıncı kullanıp daha az enerji sarfiyatına kadar çok özellikli tasarımlarımız bulunuyor."

Ersey Makina sektörde kırk yılı aşkın bir süredir istikrarlı bir büyüme ivmesiye yoluna devam ediyor. Plastik&Ambalaj Teknolojisi dergisi olarak biz bu sürece yakından tanıklık ettik. Okuyucularımız için de bu başarı hikâyesini kısaca anlatır mısınız?

Firmamız “tasarımdan gerçeğe” sloganı ile doğduğu günden bu yana aralıksız üretimlerine devam etmektedir. Bu üretim koşullarını en aktif yöneten dünyadaki 8 firmadan birisiyiz. Sloganımızdaki tasarım modelinde gerçekten üretim serüveninin her noktasında varız. A’dan Z’ye diye tabir ettiğimiz makinelerimizin tüm ekipmanlarının üretimini kendimiz yapmaktayız. Bu da firmamızın her projede aktif olarak %100 başarı oranını sağlamaktadır. 

15.000 m2 kapalı alana sahip fabrika binamızın sahip olduğu üretim parkuru ve tek çatı altındaki MRP sistemi ile üretimin her noktasında sistemce hareket etmekle birlikte, akıllı depo sistemlerimizle stok kontrolü, stok analizi ve zamandan çok iyi derecede tasarruf sağlayıp başarımızı katlamaktayız. Bu projelerin oluşmasında böyle bir alt yapı yatırımınız olmadığı takdirde kontroller zorlaşır ve başarısızlık oluşur. Bizim tek niyetimiz mutlak başarıdır. 

Dolum, etiketleme teknolojisini aynı zamanda şişirme teknolojisi ile birlikte yürüten sayılı sektör firmalarından biri olarak öncelikle şişirme makinelerinizin dünden bugüne gelişimi ve bugün gelinen noktada ayırt edici özelliklerinden bahseder misiniz? 

Ersey Makina, 2005 yılında almış olduğu karar ile şişirme makinesi projelendirmesine de dahil olup, komple hat üretiminde dünyada sayılı firmalardan biri olmuştur. Tabii ki bu tür projeler her zaman daha ileri teknoloji gerektirir. Bu tasarımlar oluşturulurken adım adım gittik. Öncelikle Lineer şişirme makinelerinin üretimleri ve tecrübeleri arttırıldı. Daha sonra Rotary şişirme sistemi için çalışmalarımız başladı ve ilk Rotary şişirme makinemizi 2012 yılında piyasaya sunduk. 

Ersey markasının dünyadaki yeri ve önemi çok farklıdır. Çıkardığımız projeler hep ilk tasarımlar olmakla birlikte, gelecek teknolojileri de önceden sunmaktadır. Servo kontrol sisteminin yapısını komple sisteminde uygulayan ilk firma olmaktayız. Böylelikle yatırımcının her sene yapmış olduğu yedek parça maliyetleri düşmüş olmaktadır. Ürettiği şişe kalitesinden kullandığı preform gramajı düşüklüğüne, daha düşük hava basıncı kullanıp daha az enerji sarfiyatına kadar çok özellikli tasarımlarımız ortaya çıktı. Tabii ki bunlar tecrübe ve zamanla oluşan bilgilerdir. 

Ülkemizde şu andaki yerli üretim şişirme teknolojisi hız, enerji, maliyet düşümü, fire tasarrufu, robotik ve fiyat yönünden gelişmiş Avrupa ve ABD menşeleriyle kıyaslandığında Ersey Makina’nın rekabet konumu ve avantajları nelerdir?  

Ersey markası şuanda 47 ülkeye aktif ihracat yapmaktadır ve Türkiye’de de yapılacak yatırımlarda ithalatı kesmektedir. Özellikle Avrupalı rakip firmaları ile aramızdaki teknoloji farkı kapanmış olup birkaç noktada da öne geçtiğimiz alanlar oluşmuştur. Yapmış olduğumuz projelerin özelliği yatırımcıya az maliyet, yüksek verimlilik, uzun ömürlülük, kesintisiz destek ve daha pratik sistemler sunmuş olmasıdır. Bunlar iyi analiz edilip gerekli testlerden geçip son nihai ürünü ortaya çıkarma işlemlerinden oluşur. Bunları Türkiye’de yapabilen bu sistemleri A’dan Z’ye üretebilen ilk ve tek firma olmanın her zaman gururunu yaşıyoruz. 

Yapmış olduğumuz teknolojik altyapı yatırımlarının meyvesini, Avrupalı rakiplerimizle olan fiyat farklılığımız, kısa termin süresi, hızlı kurulum ve 7/24 hızlı destek birimlerimizle almaktayız. Bu süreç markamızın dünya çapında gelişimini hızlandırmakla kalmayıp ülkemizdeki yatırımcıları da yerli makine kullanımına sevk etmektedir.

PET ve damacananın ülkemizdeki ve dünyadaki tasarım ve işlevi açısından, özellikle makine teknolojisini sağlayan firmalarla ortak ve özel bazı çalışmalar yürütülüyor. Sizin bu konuda çalıştığınız partner firma ve kurumlar var mı? Ya da şöyle sorayım; müşteri potansiyelinize yönelik özel çözümlerinizi ne şekilde üretiyorsunuz? 

Öncelikle ülkemizdeki ve dünyadaki tüm gelişmeleri takip etmekteyiz. Her saniye kendini yenileyen ve güncelleyen bir sektörün içerisindeyiz. Takip etmek, en iyisini ve en güncel olanını müşterilerimize sunmak bizlerin görevidir. 

Müşterilerimize özel olan çalışmalarımız, o ülke ve bölgedeki genel tüketim oranları, maliyet çalışmaları, genel pazar yüzdeliklerinin hesaplanması ve minimum maliyetli – maksimum verimli olan projeyi sunmaktır. Müşterilerimiz için yapacakları yatırımları önceden fizibilite çalışmalarımız ile sağlamlaştırıp daha hızlı ve güvenli bir pazar oluşturmaktayız. Böylelikle güven ortamı oluşmakta ve projeler onaylanmaktadır. 

Hem şişirme teknolojisi hem de dolum hatlarında robotik, sensör, otomasyon ve sürücü gibi inovasyon konularında çalıştığınız firmalar hangileri? 

Firmamızın özelliği müşterilerimiz için en verimli olan otomasyon sistemlerini geleceği de düşünüp makinelerimizde kullanmaktır. Şuanda genel tedarikçi ağımızda Kollmorgen, Boch, Omron, Festo, SMC ve daha fazlası firmalar ile çalışmaktayız.

Dolum, şişeleme, kapatma, etiketleme hatlarındaki teknolojinizden ve bugün öne çıkardığınız makinelerinizden bahseder misiniz?

Aslında öyle ayrım yapmam söz konusu değil. Bütün makineler birbirine entegre ve çalışma özellikleri birbirinden farklıdır. Şuan öne çıkarabileceğim Er-Mira BLC hatlarımız yani Rotary-Combo dediğimiz Şişirme-Dolum-Kapatma makinesi ve ona bağlı hat devamıdır. Bu sistemi özgün proje ve komple üretim mantığı ile ülkemize kazandıran ilk ve tek firmayız.

Ülke ve dünya pazarındaki payınız ve tasarım, teknoloji, inovasyon yönünden rekabet stratejiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Şuan da dünya pazarında 47 ülkeye ihracat ile iyi bir konumdayız. Hedefler doğrultusunda bu sayı önümüzdeki 5-7 yıl içerisinde ikiye katlanacaktır. Bunu başarmanın ve başaracak olmanın sırrı ise özgün, üretici ve kendini yenileyebilmektir. 

Teknolojik tüm gelişmeleri takip ediyoruz. Gelecekle alakalı çalışmalarımız bu düzeyde devam ediyor. Bu gelişmelerin hepsi zamanla inovasyona dönüşüp çok daha farklı bir Ersey olarak pazarda gösterilecektir.

Satış sonrası servis, eğitim, müşteri memnuniyeti sağlama konusunda nasıl bir kurumsal örgütlülüğünüz var? Burada sizi öne geçiren ölçütler nelerdir?

Bu konu aslında makineciler ve yatırımcılar için kritik bir konudur. Bu nedenle geçmişten bugüne tüm üretilen makinelerin bağlı olduğu teknik servis-yedek parça ağımız ile 7/24 anında hizmet veriyoruz. Makinelerimizin her bir parçası kendine özel kodlar içermektedir. Bu kodların genel tüm takip mekanizmaları MRP sistemimizde ve akıllı depo sistemimizin içerisinde saniyelerle ölçülen zaman dilimlerinde hızlı dönüşler olmaktadır.

Özellikle hızlılık ve minimum maliyetli olmamız bizleri dünyada öne geçiren faktörlerden biridir. Eğitim konusunda gerekli tüm detaylar kurulum aşamasında uygulamalı olarak gösterilmektedir. Ek olarak video kayıtları ile desteklenmekte veya ek talep halinde hızlı görüşmelerde gerçekleşmektedir. Müşteri memnuniyeti bu bağlamda oluşmakta ve artmaktadır. 

Biliyoruz ki rekabetin önemli olmazsa olmalarından biri de, inovasyon ve işlevsel tasarımın yanı sıra marka kimliği oluşturmak.  Siz bu süreci nasıl yürütüyorsunuz? Fuar ve sektörel dergilerle sinerjiyi nasıl sağlıyorsunuz? 

Tabii ki fuar ve sektör dergilerine önem veriyoruz. Senelik fuar takvimleri oluşturulup hedefler doğrultusunda hareket etmekteyiz. Dergiler firmamızın tanıtımı, güncel olarak haberlerimizi yaydığımız ve marka bilinirliğinin arttırılmasına yardımcı olan kullandığımız yapılardır. 

Yakında katılacağınız fuarlar hangileri ve ne tür çözümleriniz olacak?

İstanbul Avrasya Ambalaj Fuarı ve Dubai fuarına katılacağız. Sektördeki yeniliklerimizi sunup, tanıtımımızı en iyi şekilde yapacağız.

Küresel çevre felaketlerinin önüne geçmek için tüm dünyada ve ülkemizde karbon ayak izinin azaltılmasına dönük teknolojik ve biyo organik materyal çözümleri revaçta. Özellikle PET ve Polikarbonat açısından sizler bu konuda çalışmalar yürütüyor musunuz? 

Bu konuda gerekli görüşmeleri talepler doğrultusunda yapmaktayız. Gelecek için dönüştürülmüş olan PET ürünlerinin artacağı minimum sarfiyatla tekrardan sisteme döndürüleceğini bilip gerekli proseslerimizi yapmaktayız. Bu da daha az plastik ve daha az karbon ayak izi demektir.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
PE Shrink Film Geri Dönüşümü İçin Basit Çözümler

PE Shrink Film Geri Dönüşümü İçin Basit Çözümler

Wednesday, 31 August 2022

Shrink filmler kullanım kolaylığı ve üstün sarma ö...

Readmore

Geri Dönüşlü & Yeniden Doldurulabilir PET Şişeler

Geri Dönüşlü & Yeniden Doldurulabilir PET Şişeler

Wednesday, 07 September 2022

ASB, Drinktec 2022'de geri dönüşlü ve yeniden dold...

Readmore

Shrink ambalaj makinelerinde otomasyon ve dijitalleştirme

Shrink ambalaj makinelerinde otomasyon ve dijitalleştirme

Thursday, 01 September 2022

Şişeleme ve paketleme endüstrisi, pandeminin neden...

Readmore

Üretim anlayışını değiştiren otomasyon teknolojileri

Üretim anlayışını değiştiren otomasyon teknolojileri

Monday, 12 September 2022

Siber fizik sistemlerini kullanarak üretim süreçle...

Readmore

Tek bir kaynaktan gelen çok yönlü, tam otomatik uygulama

Tek bir kaynaktan gelen çok yönlü, tam otomatik uygulama

Thursday, 01 September 2022

MOSCA, FachPack fuarında paletli ürünlerin hat son...

Readmore

3 boyutlu görüş ekipmanları ile FANUC CRX robotla üretimde yük hafifliyor

3 boyutlu görüş ekipmanları ile FANUC CRX robotla üretimde yük hafifliyor

Monday, 12 September 2022

Endüstriyel kullanım için tasarlanmış 3DV/400 kame...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Gıda ambalajlarında mikro plastiği azaltan yeni şeffaf selüloz film

Gıda ambalajlarında mikro plastiği azaltan yeni şeffaf selüloz film

Monday, 29 August 2022

VTT, plastik ambalaj sorununa bir çözüm geliştirdi...

Readmore

Bilim insanları renk değiştirebilen şeffaf film geliştiriyor

Bilim insanları renk değiştirebilen şeffaf film geliştiriyor

Tuesday, 06 September 2022

Elektronik ve Telekomünikasyon Araştırma Enstitüsü...

Readmore

Tamamen geri dönüştürülebilir shrink sleeve

Tamamen geri dönüştürülebilir shrink sleeve

Thursday, 01 September 2022

EMSUR, Teknoloji İnovasyon Merkezi INNOTECH aracıl...

Readmore

PepsiCo Almanya, sürdürülebilir shrink film pilot uygulamasını başlattı

PepsiCo Almanya, sürdürülebilir shrink film pilot uygulamasını başlattı

Tuesday, 06 September 2022

PepsiCo şirketi, plastiklerin asla atık haline gel...

Readmore

Yüksek verimli ve sürdürülebilir şeffaf shrink film

Yüksek verimli ve sürdürülebilir şeffaf shrink film

Thursday, 01 September 2022

Innovia Films, shrink ve sarma etiket uygulamaları...

Readmore

Sızdırmaz filmleri üretmek için daha az malzeme gereksinimi

Sızdırmaz filmleri üretmek için daha az malzeme gereksinimi

Tuesday, 06 September 2022

Paketlemenin işlevlerinden biri ürün güvenliğidir ...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma sistemi esasları

Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma sistemi esasları

Tuesday, 02 August 2022

1.Giriş

Günümüzde, plastik parçaların imalatında ya...

Readmore

Eğitimin Endüstri 4.0 Uygulamasındaki Rolü

Eğitimin Endüstri 4.0 Uygulamasındaki Rolü

Monday, 12 September 2022

Özet

Günümüzde üretim sistemleri ve teknolojileri h...

Readmore

Plastik Film Ambalaj Malzeme Bileşenlerinin Migrasyonu

Plastik Film Ambalaj Malzeme Bileşenlerinin Migrasyonu

Monday, 12 September 2022

Özet

Günümüzde plastikler hafif olmaları, esnek/ser...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
HUSKY Technologies Türkiye Ofis Genel Müdürü Burak ILDIZ

HUSKY Technologies Türkiye Ofis Genel Müdürü Burak ILDIZ

Monday, 01 August 2022

“Husky, enjeksiyon kalıplama ekipmanı ve hizmetler...

Readmore

Elektromag Makine Genel Müdürü Ozan Okur

Elektromag Makine Genel Müdürü Ozan Okur

Monday, 01 August 2022

“Ülkemizde olmayan makinelerin ilk üretimini yapma...

Readmore

BonaBant Yönetim Kurulu Başkanı Nida Beyoğlu Arslan

BonaBant Yönetim Kurulu Başkanı Nida Beyoğlu Arslan

Monday, 29 August 2022

“Bonabant inovatif ürünleriyle 25 ülkeye ihracat g...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı