Sunday, Aug 14th

Last updateTue, 02 Aug 2022 8am

You are here: Home Teknoloji PET kurutma prosesi için teknolojik yenilikler
Raceplast’tan gıda sanayisine uygun özel mühendislik plastikleri çözümleri

Raceplast’tan gıda sanayisine uygun özel mühendislik plastikleri çözümleri

2007 yılında mühendislik plastikleri alanında hizmet vermek amacıyla Almanya Leg...

FANUC Türkiye 2022 Robot Entegratörleri Buluşması İstanbul’da gerçekleştirildi

FANUC Türkiye 2022 Robot Entegratörleri Buluşması İstanbul’da gerçekleştirildi

Yenilikçi robot teknolojilerinin bugün ve yarınının konuşulduğu “FANUC Türkiye 2...

Koroplast’tan 367,4 milyon liralık halka arz

Koroplast’tan 367,4 milyon liralık halka arz

Halka arzını başarıyla tamamlayan Koroplast, gong töreniyle birlikte borsada işl...

Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı için geri sayım başladı

Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı için geri sayım başladı

12-15 Ekim 2022 tarihleri arasında 27. kez düzenlenecek Avrasya Ambalaj İstanbul...

Kimya sektörü ihracat liderliğini koruyor

Kimya sektörü ihracat liderliğini koruyor

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine ...

PET kurutma prosesi için teknolojik yenilikler

Sürdürülebilirlik ve kârlılık, geleceğin küresel endüstrisindeki iki ana itici güçtür. Moretto, uzun yıllardır enerji verimliliği alanında çok aktif çalışmalar yapmaktadır. Yıllık cirosunun %6'dan fazlasını, karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olan enerji verimliliği çözümlerini geliştirmeye yönelik Ar-Ge faaliyetlerine aktarmaktadır.

Moretto, içecek, ambalaj ve PET ham maddesi işleyen sektörlerin yanı sıra; otomotiv, medikal, optik, elektronik, beyaz eşya ve teknik kalıplama sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlere de ürün ve hizmet sağlamaktadır.

PET (polietilen tereftalat) içecek sektöründe en yaygın kullanılan malzemedir ve geri dönüşüm sürecinde korunan mükemmel fiziksel ve mekanik özellikleri nedeniyle en çok geri dönüştürülen polimerlerden biridir. Moretto, enerji verimliliği ve ürün kalitesi açısından sertifikalı sonuçları ve yüksek performansı garanti eden PET geri dönüşüm süreçlerinin optimizasyonu için yenilikçi çözümler ve hizmetler sunmaktadır.

Bir örnek vermek gerekirse, Eureka Plus; enerji tüketimini azaltan ve özellikle enerji verimliliğini arttırmak suretiyle işletmeler için kârlılıkta fark yaratan, PET ham madde kurutma performansını iyileştirmek için tasarlanmış yenilikçi bir kurutma sistemidir.

Eureka Plus, Moretto tarafından alınmış dört patente sahip bir sistemdir:

-X MAX; kendinden ayarlanabilir, anlık ihtiyaca göre çalışabilir bir kurutma sistemi

-FLOWMATIK; kuru hava debisi ve sıcaklık yönetim sistemi

-OTX (Original Thermal eXchanger); optimum kurutma performansına izin veren özel bir geometri ve termodinamik özelliklerle tasarlanmış muadillerine kıyasla üstün bir kurutma haznesi

-MOISTURE METER; çevrim içi çalışarak polimer bağıl nemini ölçen ve kurutma sistemleri operasyonlarını uyarlayan bir cihaz

X MAX

Proses çalışma koşullarını optimize eden ve enerji tüketimini azaltan kendinden uyarlanabilen teknolojiye sahip ihtiyaca bağlı çalışan bir kurutma sistemidir. Proses edilecek malzemeye doğru teknolojik hava beslemesini sağlayan; polimeri termal stres ve viskozite değişimlerinden koruyan değişken hava akışı yönetimi sayesinde üretim ihtiyaçlarına otomatik olarak uyum sağlayabilen bir kurutucudur.

Tamamen entegre ve modülerdir. Üç üniteden oluşan temel bir sistemden 10 adet kurutma haznesine kadar kolayca genişletilebilir ve saatte 12 tona kadar kurutma (nem alma) ihtiyacını karşılar. X Max, anında rejenere edilen moleküler elekleri sayesinde sürekli verimlilik ve yüksek performans sağlar; otomatik olarak etkinleştirilen bir yedek modül uygulaması sayesinde süreç boyunca en iyi çalışma koşullarını temin eder ve herhangi özel bir bakım faaliyetine gerek kalmadan üretim sürecinde prosesi yönetebilir. X Max sadece elektrik bağlantısı gerektiren bir sistemdir; basınçlı hava veya soğutma suyu bağlantısı gerektirmez.

Basit ve sezgisel bir arayüz sayesinde, tek bir dokunuşla kontrol uygulaması, sistem konfigürasyon faaliyetlerini ve ünitelerin operatör tarafından kontrolünü kolaylaştırır. Ethernet ve Modbus RS485 bağlantılarını destekler ve Moretto denetim ve kontrol sistemi olan Mowis'e bağlantı için hazır olarak tasarlanmıştır. Standart olarak OPC UA protokolü ile donatılmıştır. X Max özel, patentli bir üründür.

FLOWMATIK

Gerçek kurutma kapasitesine göre çoklu haznelerde otomatik ve uyarlanabilir bir hava akışı yönetim sistemidir. Flowmatik, kurutucu ile arayüz oluşturur; hava debi ölçeri sayesinde, her bir hazneye yalnızca gerekli havayı yayarak en düşük enerji tüketimini sağlayan kurutucu işlemlerini senkronize eder.

OTX (Original Thermal eXchanger) 

Gelişmiş bir ısı eşanjörüdür. İç geometrisi, enerji tüketiminde büyük bir azalmanın yanı sıra optimum granül kurutma işlemi sağlar. OTX içindeki malzeme akışı homojendir; kurutma ve nihai bağıl nem değeri açısından tek tip ve sürekli aynı kalitenin elde edilmesini sağlar. Her bir hazne, haznenin ön erişim kapısında bulunan; hazne içindeki gerçek sıcaklığın okunmasını ve çalışma durumunun bir göstergesini sağlayan Viewer ile donatılmıştır. Viewer, haznedeki kurutma sıcaklığının yerel olarak programlanması için de kullanılabilir. Isı kayıplarını en aza indirmek için ısıtma üniteleri doğrudan kurutma haznesine monte edilmiştir.

Eureka Plus sistemi son olarak, polimerlerin kurutulduktan sonra ve ana proses hattına aktarılmadan önce kalan bağıl nem seviyelerini analiz eden yüksek teknoloji ürünü bir cihaz olan Çevrim İçi Nem Ölçer'e (MM) sahiptir. Power Peak, pahalı ekipman ve/veya harici laboratuvar ölçüm cihazları kullanmadan, polimerdeki nihai bağıl nem oranını çevrim içi ve gerçek zamanlı olarak ölçmek için kullanılan teknolojidir. Moisture Meter (Nem Ölçer), malzemeyi sürekli şekilde analiz ederek, hatalı parça ve arıza süresi riskini ortadan kaldırır. MM, boyutlarına bakılmaksızın her tür işleme makinesine kurulabilir.

Sistem, üretim sertifikasını ve maksimum enerji verimliliğini garanti eden gerçek polimer kurutma gerekliliklerine dayalı olarak "ihtiyaç üzerine kurutma" sağlar.

PET ve geri dönüşümünden bahsetmişken, en önemli aşamalardan biri amorf malzemenin kristalleştirilmesidir. MPK Krystallizer, amorf haldeki PET malzemeyi kurutmaya hazır ve kristalize hale dönüştürmek için tasarlanmış bir sistemdir. Diğer üretim süreçlerinde, orjinal plastik polimerlerle yalnızca mükemmel şekilde işlenmiş r-PET kullanılabilir.

MPK'nın en son sürümünde, kurutucuya monte edilmiş ve tüm sistem işlevlerini yönetmek için tasarlanmış tek bir dokunmatik ekranlı kontrol paneli vardır ve operatör dostu, kolay kullanılabilir yapıdadır. Krystallizer'ın orijinal özelliklerinden en önemlisi, geri dönüştürülmüş polimerlerin işlenmesiyle ilgili tipik sorunları ortadan kaldırmaya imkân sağlar. Geri dönüştürülmüş malzemeyi işleyen makinelerde, kullanım kolaylığı ve temizlik, özellikle üretim değişim sürelerini kısaltmak ve/veya filtre tıkanmasını sınırlamak için gereken en temel özelliklerdir. Yardımcı bir kolla sadece 2 dakikada açılabilen konik parça, operatörün temizlik ve bakım faaliyetlerine hızlı bir şekilde devam etmesini sağlar. Kırma veya flake gibi kritik malzemeleri işlemek için olağanüstü bir kullanılabilirlik faktörüne sahiptir. Karıştırma mekanizması, farklı malzeme türlerine kolayca uyarlanabilen çıkarılabilir bıçaklarla donatılmıştır. Bıçaklar, profilleri sayesinde kristalizasyon aşamasında herhangi bir malzeme topaklanmasını önleyerek kırılmış malzemeyi bile homojen bir şekilde karıştırır.

Patentli ve darbeye dayanıklı paslanmaz çelik hazne kaplaması - SPYRO - mikser gövdesini dış etkenlerden korur ve homojen ısı dağılımı ile enerji verimliliğini artırır. MPK, akıllı fabrika için tasarlanmış bir çözüm olan yeni nesil bir üründür. Sezgisel bir dokunmatik kontrol grafik arayüzü ile donatılan bu sistem, web üzerinden diğer sistem otomasyonlarına bağlanabilir ve OPC UA, ETHERNET, MODBUS ile bağlantıyı tamamlayan Moretto tarafından geliştirilen denetim yazılımı Mowis aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilir. MPK, 20 mikrona kadar tozu tutan ve kurutucu gövdesi içindeki filtrenin otonomisini büyük ölçüde artıran Vortex filtrasyon ünitesi ve geri dönüşüm malzemelerinin ön kurutma işleminde ortaya çıkabilecek buhar içeriğindeki yağlı ve/veya reçineli maddeleri yakalayan ve uzaklaştıran Purex kondens ayırıcı ile donatılmıştır.

Yüksek verimlilik ve teknoloji içeriği ile karakterize edilen yardımcı ekipmanların üretimi, Moretto'nun hedeflerinden biridir. Daha fazla teknolojik çalışma, daha iyi sonuçlar demektir, ürün performansını iyileştirmek geleceğimizi geliştirmek demektir.

Moretto hakkında

Moretto, 1980 yılında İtalya'nın Massanzago (Padova) şehrinde, şirketin kurucusu ve şu anki Başkanı Renato Moretto tarafından kuruldu. Firma, plastik işleme endüstrisi için otomatik sistemlerin araştırılması, geliştirilmesi ve üretimi ile iştigal etmektedir. Şirketin beş üretim tesisi ve dünya çapında 70'den fazla ülkede müşterilerine hizmet veren 8 uluslararası ofisi bulunmaktadır. Moretto, plastik ham madde transferi, dozajlama, kurutma, kırma, sıcaklık kontrolü ve soğutma, plastik ham madde depolama için çözümler sunar. Endüstri 4.0 denetim ve yönetim yazılımı olan MOWIS sayesinde, tüm proses çözümlerini ve sistemlerini birbirine bağlamak, kontrol altında tutmak ve tüm üretim sürecini yönetmek mümkündür.

2012 yılından bu yana Türkiye pazarında bulunan İstanbul merkezli Moretto MTR Makina Sanayi ve Dış Ticaret Ltd.Şti., deneyimli ve yetkin ekibi sayesinde, ilkeli ve doğru teknik-ticari hizmet vermektedir.

Moretto Turkey

Tolga Bostancı

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Chiller cihazlarında yeni nesil teknoloji

Chiller cihazlarında yeni nesil teknoloji

Monday, 01 August 2022

MedCooling kuruluşundan bu yana “dürüstlük ve güve...

Readmore

Atlas Copco’dan yeni ürün ailesi: TCX

Atlas Copco’dan yeni ürün ailesi: TCX

Monday, 01 August 2022

Atlas Copco Kompresör Tekniği, ürün portföyüne end...

Readmore

Plastik işleme için su soğutma sistemleri tasarımı – Temel yaklaşımlar

Plastik işleme için su soğutma sistemleri tasarımı – Temel yaklaşımlar

Monday, 01 August 2022

İtalyan BLAUWER SpA sadece plastik endüstrisine yö...

Readmore

Plastik endüstrisinde soğutma sistemleri

Plastik endüstrisinde soğutma sistemleri

Monday, 01 August 2022

Plastik endüstrisi, soğutma uygulamalarına en fazl...

Readmore

Wittmann Battenfeld Münih Drinktec’te

Wittmann Battenfeld Münih Drinktec’te

Monday, 01 August 2022

Şirket, fuar ziyaretçileri için ortaklarıyla birli...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Yeni IIoT platformu eski makinelerden veri yakalıyor

Yeni IIoT platformu eski makinelerden veri yakalıyor

Tuesday, 02 August 2022

Banner Engineering’in Snap Signal teknolojisi saye...

Readmore

Halojensiz, biyo bazlı sandviç panel sistemi

Halojensiz, biyo bazlı sandviç panel sistemi

Tuesday, 02 August 2022

39 yıllık deneyimi ile poliüretan sektörünün önde ...

Readmore

Yüksek performanslı geri dönüştürülmüş karbon elyaf dolgulu Eplon+

Yüksek performanslı geri dönüştürülmüş karbon elyaf dolgulu Eplon+

Thursday, 11 August 2022

Hafif + Görsel Estetik + Yeşil Ürün + Yüksek Mekan...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma sistemi esasları

Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma sistemi esasları

Tuesday, 02 August 2022

1.Giriş

Günümüzde, plastik parçaların imalatında ya...

Readmore

Yeşil ve Dijital Dönüşüm

Yeşil ve Dijital Dönüşüm

Tuesday, 02 August 2022

Özet

Dijital dönüşüm, yapay zekâ, büyük veri analit...

Readmore

Rotogravür Baskı Modeli

Rotogravür Baskı Modeli

Friday, 03 June 2022

Özet 

İlk insanların ortaya çıktığı milattan önce 2...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
HUSKY Technologies Türkiye Ofis Genel Müdürü Burak ILDIZ

HUSKY Technologies Türkiye Ofis Genel Müdürü Burak ILDIZ

Monday, 01 August 2022

“Husky, enjeksiyon kalıplama ekipmanı ve hizmetler...

Readmore

Elektromag Makine Genel Müdürü Ozan Okur

Elektromag Makine Genel Müdürü Ozan Okur

Monday, 01 August 2022

“Ülkemizde olmayan makinelerin ilk üretimini yapma...

Readmore

Ersey Makina Yurtiçi Pazarlama Direktörü Yasin Yanova,

Ersey Makina Yurtiçi Pazarlama Direktörü Yasin Yanova,

Friday, 01 July 2022

“Komple hat üretiminde dünyanın sayılı firmalarınd...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı