Thursday, Feb 09th

Last updateWed, 25 Jan 2023 1pm

You are here: Home About Us The Scope of Magazine Teknoloji

PLASMAQ geri dönüşüm sistemleri 30’uncu yılını kutluyor

Ülkemizde henüz yeni tanınmaya başlayan Portekiz’in önemli plastik geri dönüşüm sistemleri üreticilerinden biri olan PLASMAQ bu yıl 30'uncu yılını kutladı.

PLASMAQ’ın kurucusu ve CEO’su Fernando Lagoa şirketinin geri dönüşüm sektörünün son yıllardaki hızlı büyümesiyle eş zamanlı olarak hedef pazarlarını genişlettiklerini, yıllardır yer aldıkları Portekiz ve İspanya pazarından sonra son beş yılda İngiltere, Singapur, ABD ve Meksika gibi ülkelerdeki önemli üreticilerin tercih edilen ekipman sağlayıcısı olmaya başladıklarını belirterek: “Türkiye de büyük pazarıyla ilgi alanımızda. İlk PlasCompact’lar 2022 yılında çalışmaya başladı. Tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi, tanındıkça ve referanslarımız oluştukça daha fazla Türk müşteriye ulaşacağız” dedi.

Portekiz’in Leiria şehrinde Fernando Lagoa tarafından kurulan PLASMAQ plastik geri dönüşüm ekipmanlarını 1992 yılında üretmeye başladı. 1996’da Portekiz dışındaki ilk müşterilerine ulaşan şirket, 1998 yılında sert plastikler için ilk komple yıkama hattı projesini geliştirdi. 2000 yılında yeni fabrikasına taşındı, 2001 yılında ise LDPE filmler için ilk komple yıkama hattını yaptı. Sonraki yıllarda ürün ve müşteri portföyünü geliştirerek Portekiz ve İspanya’da pazarın öncü firmalarından biri olmayı başaran şirket, 2015 yılında ise yenilikçi film kurutma makinesi PlasCompact’ın ilk versiyonunu geliştirdi.

Şirket 2017 yılında uluslararası pazarlarda satış ağını genişletmeye karar verdikten sonra kısa sürede Doğu Avrupa, Kuzey Amerika, Uzakdoğu ve Afrika’da yeni müşteriler kazanarak büyümesini hızlandırdı. Bugün 2020 yılında genişlettiği fabrikasında beş kıtadaki onlarca müşterisine ekipmanlar sağlamaya devam ediyor.

Read more...

Plastik geri dönüşüm sürecinde verimliliği artıran 5 ipucu

Ekonomik gelişme ve nüfus artışının yönlendirdiği plastik kullanımındaki artışa paralel olarak; OECD raporlarına göre, küresel plastik atıkların 2060 yılına kadar üç katına çıkması bekleniyor. Plastik geri dönüşüm verimliliğini artırmak, daha fazla plastik atığın değerli geri dönüşüm polimerler olarak üretim hatlarına yeniden kazanılmasındaki önemli etkenlerden biridir. Bu yazımda plastik geri dönüşüm sürecinde verimliliği artıran 5 ipucundan bahsedeceğim.

1. Geri dönüşüm plastiklerin ayrıştırılması

Plastik geri dönüşüm malzemelerini türlerine göre ayrıştırmak ve geri dönüştürülemeyen maddeleri malzemeden ayırmak, verimli geri dönüşüm için ilk önemli adımdır. Bu, plastik geri dönüşüm sürecinin sürekliliğine yardımcı olur ve işlemi kolaylaştırır.

Öte yandan, plastik atıkların nemden ve kirleticilerden mümkün olduğunca uzakta depolanması, malzeme kaybının önlenmesine ve nihai granül kalitesinin artırılmasına yardımcı olur.

Read more...

Starlinger atık HDPE ve PP geri dönüşüm hattı

Avusturya merkezli Starlinger Recycling Technology, atık HDPE ve PP geri dönüşüm hatlarının Tanrıkulu Şirketler Grubu tarafından devreye alındığını duyurdu. Şirketin Kocaeli Başiskele’deki geri dönüşüm tesisinde kurulan yeni hat, 2022 Eylül ayı ortasından itibaren üretime başladı.

Starlinger’in yüksek vakumlu özel gaz alma üniteli recoSTAR dynamic 215 C-VAC makinesi, saatte 2 ton yüksek kaliteli plastik granül üretim kapasitesiyle, yıkanmış HDPE ve PP şişe kırıkları işleyebiliyor. Hattın donanımında, girdi malzemeyi etkili bir biçimde kurutup homojen hale getirerek ekstrüzyona hazırlayan SMART Feeder (akıllı besleme) bulunuyor.

Starlinger recoSTAR dynamic geri dönüşüm hatlarının, kirlenmiş ve yüksek oranda nemli, kullanılmış plastik atıkların işlenmesi için tasarlandığını belirten Starlinger Geri Dönüşüm Teknolojisi Ticari İşler Müdürü Paul Niedl makineleri ile ilgili şunları söyledi: “SMART Feeder’ın incelikli tasarımı, nem seviyesi yüksek malzemelerin geri dönüşümüne imkan sağlamaktadır. Starlinger’in malzemeyi ideal nem ve ısıya taşıyan Dinamik Otomasyon Paketi ile, makine kapasite düşüşü yaşamadan devamlı maksimum verimlilikte çalışmaktadır. Özel olarak geliştirilen C-VAC gaz alma ünitesi, kademeli yapısıyla malzeme içerisindeki istenmeyen gazları ana ekstrüderden sonraki ikinci ektrüderde eriyik yüzeyini %300 kadar genişleterek etkili bir biçimde gidermektedir.”

Read more...

Plastik geri dönüşüm aşamaları nelerdir?

Plastik, ilk olarak 1860 yılında Alexander Parkes tarafından keşfedilmesiyle birlikte, kendine geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Hatta son yıllarda alınan tedbirler ışığında bir düşüş yaşasa da yine çok yakın bir tarihe kadar plastik ürünleri dünyada yılda 80 milyon tonlara kadar büyüyen bir yere sahiptir ve bu da dünya için kötü bir geleceğin oluşmasına sebep olabilmektedir. Çünkü plastik, çöpe atıldığında çürümez, paslanmaz, çözünmez ve bozulmaz bir yapıdadır. Suyu ve toprağı kirletmesinin yanında yıllarca doğada birikerek sudaki canlılara zarar vermekte hatta ölümlerine bile neden olabilmektedir.

Bu nedenle, doğada biriken bu plastiklerin bertaraf edilmesi gerekmektedir. Cam, metal, plastik ve kağıt/karton gibi değerlendirilebilir atıklar çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek yeni bir hammaddeye veya ürüne dönüştürülebilmektedir. Bu atıkların birtakım işlemlerden geçirildikten sonra ikinci bir hammadde olarak üretim sürecine dahil edilmesine ise geri dönüşüm denmektedir.

Plastiklerin geri dönüşümünün sağlanması için gerekli birtakım aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar ise kısaca şöyledir;

•Plastiğin kesimi ve kırılması

•Plastik yıkama ve kurutma

•Plastiğin besleme kazanına transferi

Read more...

Futurapet: "Sesotec, geri dönüşüm malzemeleri ayırma ve analizinde çözüm ortağımızdır"

FLAKE PURIFIER+ ile PET flakelerin verimli ve hassas şekilde ayıklanmasıİstanbul merkezli Engin Grup, son yıllarda Türkiye ve Kafkas bölgesi için kozmetik ve ev ürünleri pazarlama ve dağıtımında aktif olan çeşitli grup şirketleri kurmuştur. 2020 yılında Futurapet'in kurulması, Engin Grup'un taahhüt ettiği değerler olan sürdürülebilirlik ve çevrenin korunmasına yönelik mantıklı bir adımdı. Plastik ürünlerin geri dönüşümü, geri dönüşüm döngüsünü tamamlama ve çevre üzerindeki zararlı etkileri azaltma ile beraber sürdürülebilir üretimin başka bir yapı taşıdır. Futurapet, state-of-art ayıklama (sorter) teknolojisine sahip fabrikasında plastik atıkları geri dönüştürüyor. Elde edilen ikincil hammaddeler ise plastik işleme sanayine iade edilmektedir.

Saf PET'in güvenilir üretimi

Futurapet kurulduğunda, Genel Müdür Oğuz Engin ve ekibi, yüksek kaliteli son ürünleri verimli bir şekilde sunan yenilikçi çözümler arıyordu. Çok çeşitli yeni ürünler için yalnızca tek çeşit rPET kullanılabilir, böylece kaynaklar ve çevre korunur.

Read more...