Sunday, Dec 04th

Last updateFri, 18 Nov 2022 1pm

You are here: Home About Us The Scope of Magazine Teknoloji ECODRY Sistemi: Adiabatik spreylemeli kuru soğutucu ve makine başı hassas kalıp soğutma - ısıtma üniteleri

ECODRY Sistemi: Adiabatik spreylemeli kuru soğutucu ve makine başı hassas kalıp soğutma - ısıtma üniteleri

Sürdürülebilir kalkınmanın zorunlulukları ve enerji verimliliğinin iyileştirilmesine yönelik sürekli artan talep, yeni çözümler gerektirmektedir. Frigel-Firenze, proses soğutmadaki engin deneyime dayanarak ve bugün mevcut olan en son teknolojileri kullanarak üretimlerini gerçekleştiriyor. Ecodrygel, ortam sıcaklığında soğutma suyu veren, en verimli, temiz, güvenli ve düşük maliyetli soğutma sistemlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Ecodrygel ünitelerinin işlevi ve avantajları Antifrizsiz kullanım: Sistemin iç boru tesisatı tamamen yeniden düzenlenmiştir. Sistem herhangi bir şekilde durdurulduğunda veya elektrik kesildiğinde soğutma grubundaki su, yerçekimi ve atmosfer basıncı sayesinde otomatik olarak tanka geri boşalmaktadır.

Alüminyum kanatçıkların, kirece ve kirlenmeye karşı koruma altında olması (Adiabatik Sistem): Hava sıcaklığının çok yükseldiği yaz aylarında, soğutma suyunu belirli seviyeye düşürmek için Ecodrygel ünitelerinin hava emiş tarafına su püskürtülmektedir. Yapılan su püskürtme sisteminin alüminyum kanatçıklarda kirlenme ve kireçlenme oluşturmaması için, cihazın alt tarafındaki hava emişinin olduğu bölgeye üçgen şeklinde, Adiabatik Spreyleme odası konulmuştur.

Geliştirilmiş spreyleme sistemi sayesinde, daha soğuk su alınabilmesi: Adiabatik spreyleme odasında üçgen şeklinde yerleştirilmiş filtreler kullanılmaktadır ve bu filtreler ahşap karışımlı özel selülozik malzemeden imal edilmiştir. Bu filtrelerin en önemli özelliği, spreyleme sırasında suyu bünyesinde tutma ve spreyleme durduğunda üzerindeki suyu buharlaştırmasıdır. Böylece, az miktarda spreyleme yapılarak, yaş termometre sıcaklığına yakın değerlerde hava sıcaklığı elde etme imkanı sağlamaktadır. Kapalı bir oda içerisine spreyleme yapıldığı için filtreler arasında yoğun bir adiabatik hava tabakası oluşmaktadır. Bu şekilde yazın havanın yaş termometre sıcaklığına çok daha yakın sıcaklıkta su alınabilmektedir.

Bu üçgen filtre sisteminin dizaynı sayesinde, yapılan spreyleme suyu üst taraftaki alüminyum kanatçıklara ulaşmamakta ve kanatçıklar kireçlenmemektedir. Bu çözüm Frigel tarafından geliştirilen patentli bir sistemdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frigel Microgel, çift ve tek ısı kontrollü kalıp soğutucularının üstün özellikleri

 • Microgel üniteleri, kalıplar için özel olarak tasarlanmış hassas soğutma ve ısıtma yapabilen cihazlardır. Microgel Duo ünitelerinde çift su çıkışı vardır. Her su çıkışının debisi, basıncı ve sıcaklığı (-5 °C / +90 °C arası) ayrı ayrı ayarlanabilmektedir. Böylece kalıba çok yakın mesafeden farklı debi, farklı basınç ve farklı sıcaklıkta su verilebilmektedir. Bu şekilde üretim kapasitesinde artış ve ürün kalitesinde iyileşme görülmektedir.
 • Bildiğiniz gibi, kullanılan malzemeye göre kalıplarda farklı sıcaklıkta suya ihtiyaç olmaktadır. Eğer kalıplar, merkezi bir chiller sistemi ile soğutulacak olursa, bütün kalıplara aynı sıcaklıkta su verilmek zorunluluğu doğacaktır. Dolayısıyla kalıplarda çok hassas bir ısı kontrolü yapılamamaktadır. Fakat Microgel üniteleri ile, kullanılan malzeme cinsine göre, kalıba farklı sıcaklıkta, farklı debide ve farklı basınçta su verilebilme imkanı olacaktır.
 • Patenti Frigel’e ait olan oransal motorize vana sistemine sahiptir. Oransal motorize vana sistemi +/0,3°C mertebesinde çok hassas ısı kontrolü sağlar.
 • Microgel ünitesinin gelişmiş kontrol sistemi ve dokunmatik ekranı sayesinde aşağıda belirtilen birçok parametre ekrandan görülebilmektedir.
 • Öncelikle ekran dili Türkçedir.
 • Alçak ve yüksek gaz basınçları, alçak ve yüksek gaz sıcaklıkları, Superheat ve Subcooling sıcaklık değerleri, kompresörün çektiği elektrik gücü (kW), kompresörün COP değeri, kondenser giriş sıcaklığı ve tank sıcaklığı ekrandan görülebilmektedir. Böylece, cihaza yapılabilecek ön müdahalelerde teknik servis ile telefonda görüşerek arıza ön tespiti kolaylıkla yapılabilmektedir.
 • Sistemde kullanılan tüm sensörlerin kalibrasyonu ekrandan yapılabilmektedir.
 • Cihazda kullanılan ekipmanların (kompresör, pompa, rezistans, 3 yollu vana vb.) çalışma saatleri ile ilgili sayaç mevcuttur. Bu sayede pompaların, kompresörün, rezistansın ve motorize vananın kaç saat çalıştığı ekrandan görülebilmekte ve sonucunda bu ekipmanların bakım süresinin dolup dolmadığı kolaylıkla anlaşılmaktadır.
 • Merkezi chiller ile kalıplar soğutulduğunda 1 adet enjeksiyon makinesi bile çalışacak olsa chilleri çalıştırmak zorunda kalacaksınız. Microgel ünitesi ile kalıplar soğutulduğunda ise çalışan makinenin soğutucusu çalışacaktır. Böylece enerjiden ilave tasarrufunuz olacaktır.
 • Herhangi bir arıza durumunda, üretim tamamen etkilenmez sadece o enjeksiyon makinesinin üretimi durur.
 • Merkezi chiller grubu ile kalıplar soğutulduğunda, ABS gibi daha sıcak su isteyen malzemelerin kullanıldığı kalıplarda termoregülatör ihtiyacı doğacaktır. Fakat Microgel üniteleri ile -5/+ 90 °C arası istenen sıcaklıkta su alabilme imkanı olacağından, ilave termoregülatöre ihtiyaç olmayacaktır.
 • Microgel ünitesi makinenin hemen yanına monte edildiği için cihaza anında müdahale etme olanağı vardır. Ünite tekerlekli olduğu için ihtiyaç duyulan kalıbın yanına götürülüp kolayca bağlanabilir.
 • Kış aylarında hava sıcaklığı düştüğü zaman, mevcut soğutma sisteminizden gelen su sıcaklığı düşecektir. Gelen su sıcaklığı, kalıp için yeterli ise Microgel ünitelerinin kompresörleri otomatik olarak devre dışı kalacaktır. Böylece enerjiden önemli bir tasarrufunuz olacaktır. Kalıplarınızda gerekli soğuk su sıcaklığı 18 °C olduğunu düşünürsek, dışarıdan gelen su sıcaklığının 13°C ve altında olduğu durumlarda Microgel ünitelerinin kompresörleri çalışmayacak (Free Cooling) ve dışarıdan gelen su ile soğutma yapacaktır. Bu da enerjiden ilave tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

FRIGEL çözümleri Türkiye’de Sena Makina tarafından temsil edilmektedir.