Saturday, Sep 30th

Last updateThu, 31 Aug 2023 12pm

You are here: Home About Us Institutional Teknoloji Cobot’lar hizmet sektöründe kesintisiz ve farklı bir deneyim sunuyor

Cobot’lar hizmet sektöründe kesintisiz ve farklı bir deneyim sunuyor

Kolaboratif robotların insan ve makine iş birliği noktasında önemi artıyor. Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök de robotik otomasyonun faydalarına değinerek nitelikli insan iş gücünün kazanıldığı yeni bir sürecin doğduğuna dikkat çekti.

Teknolojinin ve robotik endüstrisinin gelişimi gerek üretim gerek hizmet sektöründe faaliyet gösteren pek çok iş alanını etkiliyor. Endüstri 5.0’a dair gelişmelerin öne çıktığı günümüzde şimdiden yeni meslekler doğmaya başlarken, geleneksel iş süreçlerinin otomasyona entegrasyonu oldukça önem kazandı. İnsanların ve makinelerin birlikte çalışarak endüstriyel üretimde verimliliği artırmasını sağlayan Endüstri 5.0, yalnızca üretimi değil, tüm sektörleri ve iş alanlarını kapsıyor. Endüstride dönüşüm gerçekleşirken sağlıktan eğitime, imalattan hizmete ve eğlenceye kadar hemen her sektörde insanlar ile birlikte çalışan cobot’lar yer almaya devam ediyor.

Multidisipliner meslekler ön plana çıkacak

Endüstri 5.0 dönüşümünde insanın odakta kalmaya devam edeceğini aktaran Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Gelecekte kolaboratif robot kullanabilen doktorlar, sağlık mühendisleri, robotik tarım operatörleri gibi yeni multidisipliner meslekler daha fazla ön plana çıkmaya başlayacak. Bu yeni gelişmeler, insana özgü iş yapma şekillerini daha nitelikli kılacak. Bu noktada teknolojinin, hayatın içine daha fazla girerek yeni mesleklerin oluşmasında alışılagelmiş uygulama şekillerinin değişmesinde önemli rol oynadığını görüyoruz. Orta ve uzun vadede cobot teknolojisi, insan hayatının sadece endüstriyel alanında yer almayıp; sağlık, sosyal ve hizmet alanlarındaki varlığını da artırarak sürdürecek” şeklinde konuştu.

“Universal Robots cobat’ları kesintisiz verimlilik sağlıyor”

Otomasyon birbirinden çok farklı görünen sektörler için önemli hale gelirken, cobot’ların da farklı alanlarda kullanım imkânına sahip olduğunu vurgulayan Gök, “Cobot’ların endüstride, kaynak, CNC, makine besleme gibi alanlarda kullanılması artık normalleşen, yaygınlaşan bir durum. Ancak bunun ötesinde hizmet sektörüne baktığımızda, örneğin gıda, içecek ve tarım sektöründe Universal Robots cobat’ları günde 24 saat çalışabiliyor ve şirketlere kesintisiz verimlilik sağlıyor. Gerektiğinde iş süreçlerinde ve uygulamalarda tekrar konumlandırılabilen ve yeniden programlanabilen kolaboratif robotlar, çalışanların tekrara dayalı işlere bağlı yaralanma riskini azaltmaya da yardımcı oluyor” dedi.

Hizmet sektöründe cobot’ların kullanımı artıyor

Cobot’ların kahve ikramından pizza yapımına kadar birçok alanda kullanıldığının ve hizmet sektöründe de belli bir yer edindiğinin altını çizen Gök, “Son derece kolay kurulan ve yeni bir görev için hızlıca programlanabilen cobot’ları turizm sektörüne daha fazla entegre ederek sorunsuz, yerli ve yabancı turistlere kesintisiz ve farklı bir hizmet deneyimi sunabilir, ülkemizin turizm gelirlerini artırabiliriz. Bu noktada sağlık turizminden de bahsetmekte de yarar görüyorum. Cobot’lar günümüzde saç ekim merkezlerinde saç ekiminde görev alıyor ve oldukça başarılı sonuçlara imza atıyor. Öte yandan hastane ve poliklinik gibi riskli alanların dezenfeksiyon işlemlerini cobot’lar üstlenebiliyor. Bu açıdan bakıldığında hem sağlık sektöründe hem sağlık turizminde iş birlikçi robotların önemi daha iyi görülebiliyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Universal Robots