Monday, Jul 15th

Last updateThu, 11 Jul 2024 11am

You are here: Home Examples of the Reader Haberler

Plastik taahhütleri final raporu açıklandı

İş Dünyası Plastik Girişimi kapsamında %173 oranında bir başarıya erişildi

SKD Türkiye, UN Global Compact Türkiye ve TÜSİAD işbirliğinde hayata geçirilen İş Dünyası Plastik Girişimi’nin (İPG) final raporu 30 Mayıs’ta kamuoyu ile paylaşıldı. 

Rapora göre, 2019 yılında hayata geçirilen İş Dünyası Plastik Girişimi (İPG) kapsamında 2023 yılı sonuna kadar 43 imzacı şirket, toplam 44.279 ton taahhüt verdi. Şirketlerin çoğu hedeflerini aşarak %100'ün üzerinde azaltım sağladı. Toplam 76.443 ton azaltım raporlanarak taahhütlerde %173 oranında başarı sağlandı.

Taahhüt veren 43 şirketten 1 tanesi ambalaj üreticileri, 11 tanesi ambalajlı tüketim malları, 3 tanesi dayanıklı tüketim malları, 3 tanesi ham madde üreticileri, 10 tanesi holding ve 15 tanesi perakende, hizmet, gıda sektöründen oldu.

Final raporu tanıtım toplantısı Koç Holding ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Burçin Girit’in hoş geldiniz konuşmasının ardından, UN Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç Holding Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ebru Bakkaloğlu Tüzecan moderasyonunda, SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ediz Günsel, UN Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, Enerji, Çevre ve İklim Değişikliği Yuvarlak Masa Başkanı Cevdet Alemdar’ın konuşmacı olarak yer aldıkları Açılış Paneli gerçekleştirildi.  

Read more...

İş dünyası dijital dönüşüm için Samsun’da bir araya geldi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği himayesinde ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde “Akıllı KOBİ Samsun Dijital Dönüşüm Konferansı” 4 Haziran’da gerçekleştirildi. Bu yılın üçüncü, serinin altıncı etkinliği olan konferansta; KOBİ’lerin ikiz dönüşüm yolculuğu, dijital iş servisleri, e-ticarette başarının sırrı, iş süreçlerinde dijitalleşme ve e-ihracatta yeni fırsatlar konuları masaya yatırıldı. 

İş dünyasından önemli isimlerin yer aldığı panellerde KOBİ’lerin dijital dönüşümü ve sektörler özelinde faydalı bilgiler paylaşıldı. 

Etkinliğin açılış konuşmacılarından TOBB Başkan Yardımcısı ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, dijitalleşmeyle birlikte verimliliğin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, “Özel sektörü etkileyen önemli konulardan bir tanesi, teknolojilerin çok hızlı değişmesi ve gelişmesi. Yeni teknolojilerden en çok etkilenen kitleyi de KOBİ’ler oluşturuyor. İşte bu yüzden, KOBİ’lerin artık daha hızlı dijitalleşmesi gerekiyor diyoruz. KOBİ’lerin dijitalleşme yolculuklarına baktığımız zaman, dijitalleşmeyi kendi başlarına gerçekleştiremediklerini görüyoruz. KOBİ’ler ile teknoloji tedarikçilerini verimli bir şekilde buluşturacak bir platforma ihtiyaç var. Biz de TOBB olarak KOBİ’lerin dijitalleşmesi konusunda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık, daha çok proje geliştirmeye başladık. İşte bu soruna çözüm olmak üzere Akıllı KOBİ Platformu’nu hayata geçirdik. Bu platform ile TOBB logosu altında KOBİ’ler ile teknoloji tedarikçileri arasında güveni ve iletişimi tesis etmeyi hedefledik” dedi.

 

Read more...

PLASFED yola Ömer Karadeniz başkanlığında devam edecek

Türkiye plastik sektörünün çatı kuruluşu Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) 5. Olağan Genel Kurul toplantısında Ömer Karadeniz yönetiminde yola devam etme kararı aldı. Teveccühleri için tüm delegelere teşekkürlerini ileten Ömer Karadeniz, “Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ülkemizin ve sektörümüzün çıkarları için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

Birlikte çalışmaya devam edeceğiz 

Üyesi olan Başkent Plastik Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BAPSİD), Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (BURPAS), Denizli Plastik Sanayici ve Geri Dönüşümcü İş İnsanları Derneği (DEPSİAD), Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER), Kayseri Plastik İşletmeciler Derneği (KAYPİDER), Kompozit Sanayicileri Derneği (KSD), Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ve Plastik Sanayici ve İşadamları Derneği (PLASİAD) bünyesinde toplamda 1.750’den fazla plastik sanayi işletmesinin temsil edildiği PLASFED Genel Kurul toplantısında PLASFED olarak sektörün ortak sesi olmaya devam edeceklerinin altını çizen Ömer Karadeniz, “Dijital dönüşüm ve yeşil dönüşüm hayatımızın her alanında radikal değişikliklere yol açıyor. Dijital dönüşümün hızlanması ile ucuz işgücü kaynaklı rekabet avantajının etkisi azalırken, yeşil dönüşümün bir sonucu olarak ise pazara erişimde kısıtlar olabileceğini öngörüyoruz. Bu sebeple orta ve uzun vadede sektörümüzün bu dönüşüme uyumlanma kabiliyeti gelecek performansımızı belirleyen en önemli husus olacak. İşte gerek ülkemiz gerek sektörümüz açısından bu kadar kritik bir süreçten geçerken sektörümüzün ve sektörümüzü temsil eden tüm sivil toplum kuruluşlarının tek ses olması büyük önem arz ediyor. Sektörün çatı kuruluşu olarak bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ülkemizin, sektörümüzün ve sektörümüzün girdi sağladığı 30’dan fazla sektörün çıkarları için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

Plastik sektörü katma değerini artıracak 

Genel Kurul toplantısına katılarak açılış konuşması yapan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörümüzün en önemli alt bileşenlerinden olan plastik sektörümüz son dönemde bölgemizde yaşanan birçok krize rağmen dinamik yapısını sürdürüyor. İnanıyorum ki plastik sektörümüz önümüzdeki yıllarda da ihracatla büyümesini sürdürecek ve daha yüksek katma değerli üretime geçiş yapacaktır. Bu kapsamda İKMİB olarak hayata geçireceğimiz Kimya Teknoloji Merkezi projemizin de çok büyük katkı sağlayacağını öngörüyorum” dedi. 

2024-2027 Dönemi Yönetim ve Denetim Kurulları seçildi 

Genel Kurulda 2024-2027 döneminde Ömer Karadeniz başkanlığında görev alacak Yönetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeler ile Denetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeler listesi oy birliğiyle kabul edildi. 

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri; Ömer Karadeniz, Şener Gençer, Yusuf Özkan, Erol Aykut, Mehmet Hakan Atalay, Halil Gökhan Can, Tolga Kutluğ, Ömer Özkul, Murat Doğan, Berat Güzelel, Murat İçin 

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler; Burak Darcan, Ayhan Çatalkaya, Esat Hisarcıklılar, Zafer Boy, Hüseyin Yücel, Necmettin Üreten, Ali Çamurdan, Selahattin Yılmaz, İlker Pektaş, Utku Şahin, Emrah Özkan 

Denetim Kurulu Asil Üyeler; Erkan Aydın, Özgür Sönmez, Arif İzzet İlter 

Denetim Kurulu Yedek Üyeler; Mustafa Yükselen, Zafer Özer, Bülent İnal

İSO 500’de kârlılıklar eridi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayınlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının 2023 yılı listesini plastik sektörü açısından değerlendiren PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Benliler, “NACE koduna göre plastik sektöründe faaliyet gösteren ve ilk 500 listesinde yer alan 13 plastik sanayisi kuruluşunun oldukça zor bir yılı geride bıraktığını gözlemliyoruz. Buna rağmen listede yer bulan sektör temsilcilerimizin sayısında düşüş yaşanmamış olması sevindirici” dedi.

Kârlılıklarda düşüş yaşandı

Sözlerine devam eden Benliler, “Veriler incelendiğinde İSO 500’de yer alan sektör temsilcilerimizin cirolarının önemli bir oranda arttığı görülüyor olsa da bu artışın altında yatan nedenler de göz ardı edilmemelidir. Öncelikle 2022 ile 2023 yıllarının ortalama döviz kurları kıyaslandığında %43’ün üzerinde bir artış göze çarpmaktadır. Döviz kurunda yaşanan bu artışı göz önünde bulundurduğumuzda işletmelerin döviz bazında cirolarını ancak koruyabildikleri gözlemlenmektedir. Bir diğer önemli husus ise yaşanan enflasyonun belli ürün gruplarında daha sert hissedilmesi ve buna bağlı olarak enflasyonist sektörlerin üretimden satış verilerinde daha yüksek bir artış yaşanmış olmasıdır. Bu durumun bir neticesi olarak kapasite artışı sağlayan çok büyük yatırımlar yaşanmamasına rağmen 2023 yılında İSO 500 listesinde gıda ürünleri imalatı ve tekstil ürünleri imalatı sektörlerinin ağırlığının arttığını görüyoruz. Öte yandan, girdi maliyeti kaynaklı enflasyon yaşanan böylesi dönemlerde görüldüğü üzere işletmelerin ciroları artarken kârlılıkları gerilemekte. İSO 500’de kârlılık verilerini incelediğimizde 2022 yılına göre döviz bazında %7,4 bir kârlılık düşüşü görünüyor. Üstelik kârlılıkta yaşanan bu gerilemeye 2023 yılında %3,7 olarak gerçekleşen ABD enflasyon verisinin etkisini de eklediğimizde karşımıza çok daha vahim bir tablo çıkıyor” dedi.

Read more...

Havayolu sektörünün ikram kapları Türk firmasından

Havacılık sektörünün en prestijli fuarlarından biri olan Aircraft Interiors Expo / Uçak Kabin İçi Ekipmanları ve Catering Fuarı (AIX), Almanya’nın Hamburg kentinde 28-30 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Uçak içi konfor, güvenlik, eğlence ve iletişim teknolojileri konusundaki en son gelişmelerin gün yüzüne çıktığı fuarda, uçak koltuklarından aydınlatma sistemlerine, kabin içi eğlence ve bağlantı sistemlerinden iç dekorasyon çözümleri ve catering hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede ürünler sergilendi. 

Dünyada 50’den fazla havayolunda kullanılan yemek kapları, bardaklar, tepsi setleri ve sofra takımları gibi ürünleri kendilerinin ürettiğini belirten SEM Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, fuarda özellikle kabin içi sürdürülebilir ikram konsept ve ekipmanlarıyla tüm katılımcıların dikkatini çektiklerini söyledi. Havayollarında sürdürülebilirliğin giderek önem kazandığını ve kendilerinin de bu konuda önemli yenilikler yaptıklarını anlatan Eroğlu, sürdürülebilirlik konusuna odaklanmış yeni ürün gruplarını dünya havayollarının beğenisine sunduklarını ifade etti. 

Müşterinin isteğine göre tasarım yaptıklarını ve tasarımdan prototip’e, prototip’ten ürüne giden yolda yolcu deneyimini en üst seviye çıkaracak çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydeden Eroğlu, "Bu alanda dünyanın en büyük 5'inci şirketiyiz. Sürdürülebilirlik konusunda geri dönüşmüş malzemelerin kullanımı, biyoplastikler ve kapalı çevrim geri dönüşüm sistemlerinde küresel operasyonlar yönetiyoruz. İçinde yemek pişirilen plastik yanmaz tabak ve bardak dâhil birçok özel ürün dünyanın en büyük havayolu şirketleri tarafından kullanılıyor" dedi. 

Read more...

Plastik Sanayicileri Derneği'nde bayrak devri

Yarım asrı aşan geçmişi ile ülkemizin en köklü sivil toplum kuruluşlarından olan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER), 39. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nı İstanbul’da gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen genel kurul toplantısı sonucu 6 yıl boyunca Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Selçuk Gülsün, görevi Kenan Benliler’e teslim etti. 

Gerçekleştirilen genel kurulda 37. ve 38. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Selçuk Gülsün, “Önceki dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de kurumsal yapıyı güçlendirmeye ve katılımcılığı artırmaya özen gösterdik. Bu kapsamda 37. dönemde olduğu gibi 38. dönem boyunca da tüm Yönetim Kurulu toplantılarımızı genişletilmiş olarak düzenledik. Böylece dernek karar alma mekanizmalarında çok sesliliği sağlamaya gayret ettik. PAGDER gerçekten de içinde bulunmaktan keyif alınan ve sektörümüz için çok kıymetli işlere imza atan bir kurum. Böylesi kıymetli bir kurumun başkanlığına iki dönem boyunca beni layık gördüğünüz için teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bizden sonra gelen arkadaşlarımız derneğimizi daha da yükseklere taşıyacaklardır” dedi. 

Genel kurul toplantısına katılan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “55 sene bir sektörel derneği sürdürülebilir şekilde başarıyla taşımak ve bayrağı da yeni gelen yönetime devretmek ne yazık ki çok fazla göremeyeceğimiz bir örnek. Bu vesileyle PAGDER’in kuruluşunda katkı vermiş ve tohumu atmış değerli sanayicilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Selçuk Başkanın görev yaptığı süre son derece zorlu bir dönemdi. Bu dönemde görev yapmak hiç kolay değildi, Selçuk Başkanı ve yönetimini yürekten kutluyorum. Bayrağı sağlam bir şekilde bir sonraki yönetime devrediyorlar” dedi. 

 

Read more...

Kimya sektörü ihracatını yüzde 24 artırdı

Plastikler ve mamulleri ihracatı, 870 milyon 350 bin dolarla kimya ihracatında ikinci sırada yer aldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı Mayıs ayında aylık rekora ulaşarak, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 11,4 artış ile 24,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Mayıs ayında 3 milyar dolarlık ihracat yapan kimya sektörü ise ihracatını yüzde 24,3 artırdı. Sektör Mayıs ayında en çok ihracat yapan ikinci sektör oldu. 

Kimya sektörünün Mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Türkiye’nin ekonomisine ve büyümesine çok önemli katkılar sağlayan kimya sektörümüz Mayıs ayında 3 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdi. Söz konusu rakamla ülke ihracatından yüzde 12,6 pay almayı başaran sektörümüz en çok ihracat yapan sektörler arasında ikinci sıradaki yerini korudu. Sektörümüzün ihracatı geçen yıla göre yüzde 24,3 arttı. 2024 yılı Ocak-Mayıs dönemi ise sektör ihracatımız yüzde 10,7 artışla 13,5 milyar dolara ulaştı. Ülke ihracatımızın artması ve kimya sektörümüzün de en çok katkı veren sektörler arasında olmasından gurur duyuyoruz. Bu gururu yaşatan tüm ihracatçılarımızı gönülden tebrik ediyoruz. İKMİB olarak, sektörümüzü ve ihracatçılarımızı desteklemek için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Türkiye kimya ile büyümeye devam ediyor!” dedi.

Mayıs ayında en çok “mineral yakıtlar ve ürünler” ihracatı gerçekleştirildi

Mayıs ayında kimyevi maddeler ve mamulleri ürün gruplarında mineral yakıtlar ve ürünler ihracatı, 916 milyon 162 bin dolarla kimya ihracatında ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 870 milyon 350 bin dolarlık ihracatla plastikler ve mamulleri yer alırken, anorganik kimyasallar ihracatı 254 milyon 388 bin dolarla üçüncü sırada yer aldı. ‘Anorganik kimyasallar’ı takiben ilk onda yer alan diğer sektörler ise; ‘uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun’, ‘kauçuk, kauçuk eşya’, ‘boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları’, ‘eczacılık ürünleri’, ‘muhtelif kimyasal maddeler’, ‘yıkama müstahzarları’ ve ‘organik kimyasallar’ oldu. 

Romanya, Mayıs ayında en çok ihracat yapılan ülke oldu

Mayıs ayında en çok ihracat yapılan ülke 207,2 milyon dolar ile Romanya oldu. İspanya, Hollanda, ABD, Rusya, Yunanistan, Almanya, Irak, İtalya ve İngiltere ise ilk on ülke arasında yerini aldı. Mayıs ayında ilk 10 ülke arasında en çok artış yüzde 233,42 ile Yunanistan’da oldu.

Güvenli gıdaya ulaşım ‘ambalaj’ ile mümkün

Dünyada talep ve beklentilerin her geçen gün farklılaştığını, iş yapış şekillerinin değiştiğini, çevreye olan hassasiyetin her geçen gün arttığını ve sürdürülebilirliğin giderek daha da önem kazandığını ifade eden Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, ambalaj sanayicileri olarak yaşanan değişim ve dönüşümü yakından takip ettiklerini söyledi. Değişen dünya düzeninde gelecek için kaygıların arttığına vurgu yaparak, ambalaj sektörü olarak bu kaygıları minimum seviyelere indirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Haziran ayının dünya için iki önemli güne ev sahipliği yaptığını hatırlatan Zeki Sarıbekir, “5 Haziran’da Dünya Çevre Haftası başlıyor ve 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak belirlenmiş durumda. Dünya çevre haftası ve gıda güvenliği günü sektörümüzü aslında çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü gıda güvenliğini sağlamanın ilk ve en etkili yolu ambalajdan geçiyor” dedi. Gıdada israfın önüne geçmek ve dünyada artan nüfusun gıda ihtiyacını karşılayabilmek için ambalajlı gıda ve içecek tüketiminin büyük önem taşıdığını kaydeden Zeki Sarıbekir, “Yaşanan pandemi sürecinde ve sonrasında ambalajlı gıdalar ön plana çıktı. Ambalajın ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. İnsanların ‘güvenli gıdaya’ ulaşması en temel haklar arasındadır. Ambalaj da güvenli gıda için olmazsa olmaz şartlar arasında ilk sıralarda yer alır” diye konuştu. 

Sürdürülebilir ambalajlar

Ambalajın içerdiği ürün hakkında bilgi veren; ürünü koruyan, taşıyan ve tüketiciye ulaştıran bir araç olduğunu vurgulayan Zeki Sarıbekir, “Kaynaklarımızın sınırlılığı dikkate alındığında; üretimden son kullanıcıya kadar tam koruma sağlayan ambalajlı ürünler özellikle gıdaların hijyenik bir şekilde tüketiciye ulaşmasını mümkün kılıyor. İhtiyacımız olan ambalajın çevreye etkisi düşünülerek üretilmesi gerekiyor. Sektör olarak biz de buna dikkat ediyor, ona göre adımlar atıyoruz. Ambalajlı ürün kullanıldıktan sonra geri dönüşüm sürecine dâhil edildiğinde çevreye ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor. ASD olarak, sektörün tüm paydaşlarının desteğiyle geri dönüştürülebilir, sürdürülebilir ambalajlara odaklanılmasının çevrenin korunması, sosyal ve ekonomik refahın sürdürülebilirliği için önemli olduğunu düşünüyoruz. Ambalaj çevre kirliliği yaratan bir unsur değildir. Ambalajları ülkemizin ekonomisi için çok ciddi bir girdiye dönüştürebiliriz, kaynaklarımızı koruyarak kendi atığımızdan çevre ve ekonomi için artı değer yaratabiliriz. Ancak bunun için ülkemizdeki geri dönüşüm sektörünün daha da güçlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Bakioğlu Grubu, ülkemiz ekonomisine sağladığı katkıyı başarılarla taçlandırıyor

Esnek ambalaj sektöründe dikey entegre iş modelinde faaliyet gösteren Bakioğlu Holding Ambalaj Grubu Şirketleri’nden Bak Ambalaj ve Polibak bu yıl da “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” arasında yerini almanın gurunu yaşıyor.

Sürdürülebilirlik odağıyla ve inovatif bakış açısıyla plastik film üretimi gerçekleştiren Polibak, ISO 500 listesinde 227. sırada yerini alırken, esnek ambalaj sektöründeki 50 yıllık deneyimiyle ve %100 yenilenebilir ambalaj gruplarına yönelik AR-GE faaliyetleriyle öne çıkan Bak Ambalaj ise, 448. sırada yerini aldı.

Grup şirketlerinin ISO 500 başarılarının yanı sıra yine Bak Ambalaj, Polibak ve Bareks, geçtiğimiz ay Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından açıklanan 2023 yılı üretimden satışlarına göre “100 Büyük Sanayi Kuruluşu" sıralamasında yer aldı. Polibak, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan "Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı" arasında, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektöründe 23. sırada yer almanın gururunu ayrıca yaşadı.

Esnek ambalaj sektörünün önemli şirketleri arasında bulunan Bakioğlu Holding Ambalaj Grubu Şirketleri, yüksek kalite anlayışı ve mükemmellik odağıyla üretmeye; esnek ambalaj döngüsel ekonomisini destekleyerek sürdürülebilir bakış açısıyla ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam etmeyi hedefliyor.

Kimpur ve Ravago Petrokimya’dan önemli iş birliği

Kimpur, Ravago Petrokimya ile başarılı bir iş birliğine imza attığını duyurdu. Yapılan açıklamada, bu iş birliği kapsamında, Ravago tesislerinde üretilen ‘Ravapol’ marka poliüretan sistemlerin artık Kimpur tesislerinde üretileceği ve satışa sunulacağı bilgisi verildi.

Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içinde 204. sırada bulunan ve dünya çapında 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yapan Kimpur, Türkiye’de 141 bin ton kapasiteli Gebze Üretim Tesisi ve Temmuz 2024’te faaliyete geçen 30 bin ton kapasiteli Düzce Üretim Tesisi ile, Avrupa’daki 25 bin ton kapasiteli bağlı ortaklığı aracılığıyla bölgedeki en büyük poliüretan sistem evi olarak konumunu pekiştirirken, bu yeni iş birliği ile globaldeki pozisyonunu daha da sağlamlaştırmayı hedefliyor.

Açıklamada ayrıca, Ravago firmasının poliüretan makine parkının, Kimpur’un Düzce tesislerine taşınacağı ve ek 85.000 ton kapasite yaratılacağı ifade edildi. Bu ek kapasite ile Kimpur Grubu’nun 255 bin ton Türkiye ve 25 bin ton Letonya tesislerinde olmak üzere toplam 280.000 ton kapasiteyle sektöründe dünyada ilk 10 üretim kapasitesine erişme hedefine bir adım daha yaklaşmış olacağı bilgisi de paylaşıldı.

Kimpur CEO’su Cavidan Karaca konu ile ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu: “Amerika, Almanya ve İngiltere’de kurduğumuz uluslararası şirketler ve genişlettiğimiz ihracat portföyümüz, bu yeni iş birliğiyle daha da güçlenecek. Bu iş birliği, global pazarlarda varlığımızı pekiştirerek dünya çapında daha fazla tüketiciye ulaşmamızı ve mevcut ürün portföyümüzü genişletmemizi sağlayacaktır.”