Monday, Jul 15th

Last updateThu, 11 Jul 2024 11am

You are here: Home Interview Ferrgem Mold Kurucusu ve Genel Müdürü Cebrail Demirbağ

Ferrgem Mold Kurucusu ve Genel Müdürü Cebrail Demirbağ

Ferrgem Mold Kurucusu ve Genel Müdürü Cebrail Demirbağ

Kalıp üretiminin bütün aşamalarında rol alıyoruz

2004 yılında "Geçmişten Geleceğe" sloganıyla makine ve kalıp sektöründe faaliyetlerimize başladık. 7 yıl önce kendi şirketimizi kurup kurumsallaşma yolunda ciddi adımlar atarak devam ettiğimiz iş sürecine yakın zamanda "Ferrgem Mold" markasını oluşturarak başarıyla devam ediyoruz. Universal bakış açısıyla projelendirme ve üretim anlayışıyla yüksek kalitede uzun ömürlü kalıplar üretiyoruz. Kalıplarımız sızdırmazlık, kilit fonksiyonu, sorunsuz istiflenme, yüksek sağlamlık, özel üretim özelliklerine sahiptir. Sunmuş olduğumuz çözüm önerilerimiz ile müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak karşılıklı güven ortamı içinde sektörde kalıcı olma yolunda önemli adımlar atıyoruz.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Okurlarımıza kısaca kendinizden ve profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

20 yılı aşkın süredir kalıp sektöründe kişisel olarak faaliyet gösteriyorum. Kalıp konusunun Ar-Ge’den tasarımına, üretimden kaliteye kadar tüm aşamalarında bulundum. Ferrgem Mold olarak da 7 yıldır aktif şekilde bu çatı altında faaliyetlerimize devam ediyoruz. Firmanızın dünden bugüne kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz? 2004 yılında "Geçmişten Geleceğe" sloganıyla makine ve kalıp sektöründe faaliyetlerimize başladık. 7 yıl önce kendi şirketimizi kurup kurumsallaşma yolunda ciddi adımlar atarak devam ettiğimiz iş sürecine yakın zamanda "Ferrgem Mold" markasını oluşturarak başarıyla devam ediyoruz. Küçük işletmelerden büyük firmalara dek, bu 20 yıllık sürece binlerce proje sığdırabilmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Her daim müşteri memnuniyetini ön planda tutan, verdiği sözü zamanında yerine getiren, olası yanlış ve hatalara karşı sorumluluk üstlenen anlayışımızla, daima müşterilerimizin lehine bir yönetim anlayışına sahip olduk. Kalıp üretiminin bütün aşamalarında rol alıyoruz. Ülkemizin kalıp alanında bir dünya markası olması adına yurt içi üretimi kadar, yurt dışı üretim süreçlerine de ciddi anlamda önem veriyoruz. Vizyonumuzun çıtasını arttıracak, üretim standardımızı yukarılara çekecek en büyük motivasyonun, evrensel değerlerden uzaklaşmamak olduğunu düşünüyoruz. Öte yandan sadece İstanbul merkezli değil birçok alanda üretim sahaları açmak vizyonumuzun önemli bir parçası olarak hedeflerimizin başında gelmektedir. İleri teknoloji barındıran makinelere hâkim olan, deneyimli personelimiz ve geniş üretim atölyemizle, alanımıza dair yürütülen bütün mühendislik projelerinde rol almaya, ortaklık kurmaya hazırız.

Ürün yelpazeniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Ferrgem Mold müşterileri için ne tür çözümler sunuyor?

Gıda ambalajı sektörü; Peynir, yoğurt, katı yağ, süzme peynir gibi birçok gıda maddesi için ambalaj kalıbı üretiyoruz.

Plastik şişe kapağı sektörü; Ayçiçek yağı, zeytinyağı, şampuan, sıvı deterjan ve plastik pet kapakları gibi bir şişeyle muhafaza edilen birçok madde için kapak kalıbı üretiyoruz.

Medikal sektörü; Tıbbi hizmetler alanında kullanılan kalıpları yapılan iş gereği mükemmel kalitede üretip çözüm ortaklarımıza yüksek sorumlulukla hizmet veriyoruz.

Plastik mutfak gereçleri sektörü; Mutfakta kullanılan plastik mutfak gereçlerinin talebine göre farklı modellerde tasarım geliştirmelerini yapıyor ve kalıplarını üretiyoruz.

Kalıplarınızın ortaya koyduğu farklılıklar ve öne çıkan özellikleri nelerdir?

Universal bakış açısıyla projelendirme ve üretim anlayışıyla yüksek kalitede uzun ömürlü kalıplar üretiyoruz. Kalıplarımız sızdırmazlık, kilit fonksiyonu, sorunsuz istiflenme, yüksek sağlamlık, özel üretim özelliklerine sahiptir. Sunmuş olduğumuz çözüm önerilerimiz ile müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak karşılıklı güven ortamı içinde sektörde kalıcı olma yolunda önemli adımlar atıyoruz.

Projelerinizdeki tasarım ve Ar-Ge çalışmalarına, oradan sevkine kadar olan kalıp üretim süreçlerinizi anlatır mısınız?

Öncelikle plastik kalıp tasarımı ve üretimi sektöründe büyük bir tutku ve özenle çalıştığımızı belirtmek isterim. Kalıp üretim sürecimiz ilk olarak müşterimizin ihtiyaçlarını analiz ederek çözüm yollarını keşfetmemizle başlıyor. Daha sonrasında yılların getirmiş olduğu tecrübemizle çok dikkatli bir şekilde tasarım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son olarak büyük bir hassasiyetle üretim aşamamızı gerçekleştiriyoruz. Bütün deneme ve testlerden geçtikten sonra ürünleri müşterimize sorunsuz bir şekilde anlaşmış olduğumuz tarihte gönderimini sağlıyoruz. Kalıp üretim sürecimiz bu şekilde devam etmektedir.

Üretimlerinizde hangi sistem ve teknolojilerden yararlanıyorsunuz? Gerek ham madde gerek makine/teknoloji yönünden ortak hareket ettiğiniz çözüm ortaklarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ürünlerimizi üretirken müşteriye özel ve hassas üretim metodundan yararlanıyoruz. Universal bakış açısıyla projelendirme ve üretim anlayışına sahibiz. Bu hem yüksek kaliteli kalıp üretimi olanağı sağladığı gibi hem de kullanım esnasında ve ilerleyen zamanlarda iyileştirme, onarım süreçlerinde esneklik sağlamaktadır. Kalıp parçalarımız HASCO ve DME standartlarına uygundur. Kalıp parçaları markalarımız; Delta, Ermanno - Balzi, Meusburger, Cumsa, Hasco, GTH. Çelik malzemeleri markalarımız ise; Bohler-Uddeholm, SchmolzBickenbach’dir.

Satış sonrası servis, bakım ve müşteri memnuniyeti sağlama konusunda nasıl bir kurumsal örgütlülüğünüz var? Burada sizi öne geçiren ölçütler nelerdir?

Üretmiş olduğumuz ürünleri teslimat türümüz FCA'dır. Müşteri ürünü fabrikada test eder ve doğrular. Sonrasında teslimat başlar. Teslimat sonrasında periyodik olarak bakım, onarım ve servis işleri firmamız tarafından karşılanmaktadır. Ürünle ilgili bir sorun olduğunda müdahale edebiliyoruz ve çözüm odaklı bir şekilde firmayla görüşmeler sağlıyoruz. Bu da bizi her koşulda müşterimizin yanında olmamızdan kaynaklı sektörde rakiplerimize göre güven ve sektör tecrübesi anlamında öne geçirmektedir. 

Sektörel bazlı yurt içi ve yurt dışı pazar payınız hakkında bilgi verir misiniz? Özellikle hangi bölge ve sektörlere ağırlıklı satışlarınız var?

Avrupa, Orta Doğu, Asya bölgeleri ile çalışmalar yapıyoruz. 

Üretim tesisiniz ve istihdam profiliniz ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Üretim tesisimizde istihdam profilimizi çekirdekten yetişme ustalar ve yetiştirilmek üzere genç elemanlar oluşturmaktadır. Yaklaşık 1 yıldır mutlu çalışan projemizle personelimizi öncelikli olarak personelden ziyade insancıl bakış açısıyla ele alıyor ve hem özel yaşamını hem mesleki gelişimini eş zamanlı bir şekilde unsurları bünyemize katıyoruz. Bu amaçla kurum endüstriyel psikoloğumuz çalışanlarımızın hem psikolojik dayanıklılıkları hem iş yaşam dengesindeki süreçlerinin yönetimi için destek sunuyor. Düzenli görüşmeler ve toplantılarla şirket bünyesinde pozitif iletişimi geliştiriyor ve bireyleri ruhsal açıdan da destekliyoruz.

Gelişen yeni müşteri gereksinimlerine yönelik olarak nasıl bir Ar-Ge ve inovasyon çalışması yürütmektesiniz?

Gelişen müşteri gereksinimlerini iyi analiz edip buna göre Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları yürütmek elbette ki çok önemli, ancak burada müşteri gereksinimleri kadar görüyoruz ki yaşadığımız evrenin ve doğanın da özellikle insan eliyle yorulması sebebiyle gereksinimleri doğmuştur. Müşteri ihtiyaçlarını değerlendirirken mutlaka ama mutlaka gelecek vizyonumuz içerisine “Çevreci ve Doğaya Saygılı Üretim” yaklaşımını yerleştiriyoruz. Bilindiği üzere “Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat Anlaşması” çerçevesinde yaşamın birçok alanına etki edecek şekilde doğa dostu ve yeşil anlayışa sahip çalışmalar yapılıyor. Çok geniş yelpazeli bir bakış açısı olan bu çalışmada aslında birçok başlık altında öngörü ve planlamalar söz konusu. Bunlardan belki en bilineni araçlarda petrol türevi yakıtlar yerine elektrik kullanılması. Ancak sadece bununla sınırlı değil, insana duyarlı bir çalışma hayatı bile bu çerçevede düzenlenme aşamasında. Hal böyleyken bizde Ferrgem Mold olarak üretim alanımızda gerek kullandığımız ham madde, gerek enerji sarfiyatı, gerek çalışma alanımızda işimiz dahilinde yan ürün olarak kullandığımız kimyasalları dahi göz önünde bulundurarak tüm üretim süreçlerini gözden geçireceğimiz bir proje içerisine giriyoruz. 

Rekabet gücü açısından marka kimliği geliştirme vizyonunuzdan bahseder misiniz?  Özellikle sektörel yayınları ve fuarları bu kimliğin güçlenmesine katkıları yönünden nasıl görüyorsunuz? 

Marka kimliği vizyonumuz ve yaptıklarımız her ne kadar bir iç gelişim süreci konusu olsa da bu konudaki bakış açımızdan kısaca bahsetmek isterim. Maalesef ki Türkiye’de çok başarılı şirketler ve çalışmalar olsa da markalaşma konusunda biraz zayıf kalındığı herkesin malumu. Markayı güçlü ve etkin kılmak bir şirketin başarısının sürdürülebilirliği ve iş kapasitesinin yükselmesi açısından çok önemli. Tabi bunu sadece göz boyayan bir yaklaşımla değil, gerçek gücü şirketin DNA’larına işleyerek gerçekleştirebilir ve samimi olursunuz. Bu doğrultuda yaklaşık 1 yıldır profesyonel destek alarak devam ediyoruz. Kurumsal kimliğimizin en önemli ögelerinden olan şirket adımızı ve logomuzu bir vizyon çerçevesinde değiştirerek işe başladık. Gerek özümüzü koruyan gerek global vizyonumuzu ortaya koyan ve buna hizmet eden bir bakış açısı tercih ettik. Ancak iş burada bitmiyor elbette ki. Kalıp sektöründe Ferrgem Mold imajını güçlü, zor işleri ustalıkla yapabilen ve bu alanda bir otorite kimliğini hissettiren bir yapıya taşıyoruz. Bu konuda önemli kısım şu ki, biz aslında zaten bu yapıdayız ve her geçen gün geliştiriyoruz, buradaki marka çalışması ise işte Ferrgem Mold’un bu mevcut gücünü sahada gösterebilecek iletişim araçlarını stratejik biçimde kullanmasından geçiyor. Sizinki gibi yayın organları ve fuarlar ise bu çalışmaları sahaya yansıtabilmek adına bize büyük fırsatlar sunuyor. Her ne kadar dijitalleşen bir medya karşımızda olsa da özellikle fuar gibi lokal çalışmalarda ve genel olarak kurumsal-endüstriyel alanda geleneksel medya işlevini sürdürüyor. Ayrıca derginizin dijital yayınlarını da çok başarılı buluyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ferrgem Mold olarak güçlenmeye devam edeceğiz, büyümek her şirketin arzusu ancak biz hantal ve güçsüz büyüklükten yana değiliz. Gerek teknolojik alt yapımız, gerek değerli personel kadromuz, gerek ise modern yönetim biçimimizle her geçen gün daha atletik ve güçlü bir şirket halini alıyoruz. Sadece bir kalıp sektörü aktörü olarak değil, genel manada bir iş insanı olarak konuşuyorum; obez büyüklükte şirketlerdense ülkemizin güçlü ve yenilikleri geçtikten sonra yakalayan değil, yenilikleri yaratan firmalara, markalara ihtiyacı var. Ferrgem Mold olarak bunun için çalışıyoruz.