Monday, Jul 22nd

Last updateFri, 19 Jul 2024 12pm

You are here: Home Interview Müşterilerimize rekabetçi ve yüksek kaliteli masterbatchler sunmaktayız

Müşterilerimize rekabetçi ve yüksek kaliteli masterbatchler sunmaktayız

Unnox Aksoy Kimyasal Ticaret AŞ. Türkiye Genel Müdürü Ekin KurtSherpa Capital'in bir yan kuruluşu ve merkezi Barselona’da olan masterbatch üreticisi Unnox Group ile teknoloji odaklı masterbatchler üreticisi Aksoy Plastik’in ortak girişim şirketi Unnox Aksoy Kimyasal Ticaret AŞ. olarak Türkiye başta olmak üzere Doğu Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Orta Doğu pazarlarına hizmet vermekteyiz. Plast Eurasia Fuarı'nda 2'inci salonda yer alan 218 numaralı standımızı ziyaret edecek değerli misafirlerimize ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi vermekten ve yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.

Unnox Group ile Aksoy Plastik firmalarının ortak girişimi olan Unnox Aksoy Kimyasal Ticaret AŞ. Türkiye Genel Müdürü Ekin Kurt ile masterbatchler konusunda keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Ekin bey öncelikle kısaca profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Kimya Mühendisiyim. Ayrıca Kimya Yüksek Lisans ve İşletme MBA yaptım. İsviçre, Amerika ve İspanya merkezli firmalarda 15 yıl üst düzey yönetici olmak üzere toplamda 30 yıl masterbatch alanında Belçika ve Türkiye’de çalıştım. Teknik ve ticari alanda çeşitli görevler üstlenerek, stratejik projeler yönettim. Şu an İspanya merkezli Unnox firmasının Türkiye Genel Müdürüyüm.

Firmanızdan ve ürünlerinizden biraz bahseder misiniz?

Sherpa Capital'in bir yan kuruluşu ve merkezi Barselona’da olan masterbatch üreticisi Unnox Group ile teknoloji odaklı masterbatchler üreticisi Aksoy Plastik’in ortak girişim şirketi Unnox Aksoy Kimyasal Ticaret AŞ. olarak Türkiye başta olmak üzere Doğu Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Orta Doğu pazarlarına rekabetçi ve yüksek kaliteli masterbatchler sunmaktayız. Plastik sektörünün temel girdilerinden masterbatchler (taşıyıcı polimere karıştırılmak üzere hazırlanmış konsantre boya ve katkılar) katma değerli bir üründür. Ürünlerimizi 5 ana grupta toplayabiliriz.

1- Renkli Masterbatchler

2- Katkı Masterbatchleri

3- Combibatchler

4- Beyaz Masterbatchler

5- Siyah Masterbatchler

Plastik sektörüne yönelik ürünler hakkında genel bilgi verir misiniz?

Öncelikle plastiklerden bahsetmek gerekirse; sentetik polimerik malzeme olan plastikler oda sıcaklığında katı formunda olup fiziksel veya kimyasal yolla şekillendirilebilirler. Termoplastikler ve Termosetler olarak ikiye ayrılır.

1- Termoplastikler: Isı ve basınç uygulanarak farklı şekiller vermek ve bir çok kez şekillendirmek mümkündür.

2- Termosetler: Sert ve ısıya dayanıklıdır. Isıtılıp soğutulduğunda kalıcı olarak sertleşir. Termosetlere örnek olarak silikonlar, poliüretanlar ve epoksiler verilebilir.

Termoplastikler:

 • POLİETİLENLER: Etilenin polimerizasyonu ile elde edilir. Polimerin molekül yapısını değiştirip çeşitli katkılar eklenerek PE’nin türü değiştirilebilir. LLDPE, LDPE ve HDPE olarak 3’e ayrılır. XLPE, UHMW, MLLDPE vb. çeşitleri vardır.
 • LLDPE (Linear Alçak Yoğunluklu Polietilen): Ambalaj filmi üretimi başta olmak üzere birçok alanda kullanılır.
 • LDPE (Alçak Yoğunluklu Polietilen): Su tankları vb. üretiminde kullanılır.
 • HDPE (Yüksek Yoğunluklu Polietilen): Sertlik ve yüksek mukavemet istenen üretimlerde kullanılır. Örneğin ambalaj filmi, su tankları, ambalaj şişeleri, kasalar vb.
 • PP (Polipropilen): Elyaf, rafya, nonwoven, şişe, otomotiv sektörlerinde vb. kullanılır.
 • PS (Polisitiren): HIPS, GPPS, EPS gibi çeşitleri olan sert ve şeffaf termoplastiklerdir.
 • ABS (Akrilonitril Bütadiyen Polistiren): Boru yapımı, ev aletleri vb. ürünlerin üretiminde kullanılır.
 • SAN (Sitiren Akrilonitril): Banyo ve mutfak eşyaları, kozmetik vb. ürünlerde kullanılır.
 • PMMA (Polimetil Metakrilat): Akrilik de denir. Kristal şeffaflığındadır. Cama alternatif olan yerlerde kullanılabilir.
 • PA (Poliamid): Düşük CoF değerine sahip olan poliamid tiplerinden bazıları PA 6, PA 11, PA 66 tir. PA 11 ambalaj filmleri üretiminde, PA 66 ise genellikle elyaf ve mühendislik uygulamalarında kullanılır.
 • POM (Asetal): Formaldehitin polimerizasyonu ile yapılır. Düşük CoF, iyi ısı direncine sahiptir. Bahçe ekipmanları, otomotiv parçaları, bağlantı elemanları vb. yerlerde kullanır.
 • PC (Polikarbonat): Şeffaf, yüksek mukavemetli, ısıya dayanıklı, yüksek darbe dayanımı, iyi mekanik özellikler vb. olan sert, şeffaf bir termoplastiktir. Aydınlatma elemanları olmak üzere şeffaflık gerektiren birçok yerde kullanılabilir.
 • PET (Polyester): PET (Polietilen Tereftalat) ve PBT (Polibütilen Tereftalat) olarak ikiye ayrılırlar. Elyaf üretiminde ve otomotiv endüstrisinde kullanılan ham maddelerdir.

Plastiklerin renklendirilmesi ve/veya çeşitli katkılarla özelliklerini iyileştirmek mümkündür. Plastikler plastik maddenin üretimi sırasında, işlendikten sonra yüzeyi boyanarak veya plastik madde işlenirken renklendirilebilir. Renklendirmede kullanılan masterbatchler granül, toz yada likit formunda olabilen, konsantre boya ve katkılardır. Masterbatchler plastiğin olduğu her yerde kullanılır. 25 kiloluk plastik/alüminyum/rafya ambalajlarda ya da talebe bağlı olarak büyük ambalajlarda da satışa sunulabilir. Masterbatchler uygun depolama şartlarında uzun süre bozulmadan muhafaza edilebilir. Pigment, dyes, katkılar, dolgu maddeleri ve taşıyıcı polimerler gibi çeşitli ham maddelerden oluşur. Masterbatchler 3 farklı formda olabilir. 

1- Toz Masterbatch (mikrogranül): Tanecik boyutu çok küçük olan öğütülmüş masterbatchlerdir. Çok iyi dağılım gerektiren uygulamalarda tercih edilir.

2- Likit Masterbatch: Erimiş polimer içine katılan katkılar ve renklendirici olarak da dyestuffs kullanılır. Avantajlarının yanında bazı dezavantajları da vardır.

3- Granül Formunda (silindirik yada kafadan kesme): Avantajı en yüksek ve en yaygın kullanım şekli granül formu olup, taşıyıcısı olarak genellikle polietilen veya polipropilen tercih edilir. Üretim şekli karışım, ekstruzyon, kesim olmak üzere 3 ana başlıkta toplanır. Kullanım yüzdesi ise genellikle %1 ile %3 arasındadır. Ürün grubuna bağlı olarak bu oran daha da artar ancak dispersiyonu iyi olmayacağından %1’in altında kullanımı tavsiye edilmez.

Masterbatch kullanımının faydaları;

• Sınırsız çeşitliliktedir

• Ekonomiktir

• Ürüne katma değer katar

• Satın almada esneklik sağlar

• Aynı kalitenin devamlılığı sağlanır

• Stok maliyeti azalır

• Nakliyesi kolaydır

• Plastik ürünleri renklendirir, ürünü çekici kılar

• Ürüne fonksiyonel özellikler kazandırır

• Üretim hattında renk geçişleri kolay yapılır, az temizlik malzemesi harcanır, ekonomiktir

• Üretim hattını kirletmez, kontaminasyona neden olmaz

• Dozajlamanın doğru yapılmasını sağlar, bu sayede üründeki renk sapmasını engeller

• Alternatif boyar maddelere göre raf ömrü daha uzundur, depolanması kolay ve temizdir 

Katkı masterbatchleri hakkında da biraz bilgi vermek gerekirse; 

Kurutucu: Mineral esaslı yüksek etkili kurutucu katkı masterbatchleridir. Nemli geri dönüştürülmüş malzemelerin daha iyi işlenmesini sağlar. Kurutucu, mineral bazlı olup nemli geri dönüştürülmüş malzeme ile kimyasal reaksiyona girer. Plastik malzemede oluşan nemi alır, yüzeyde nem kaynaklı oluşan deformasyonları giderir. Geri dönüşümlü malzeme kullanılıyorsa özellikle tavsiye edilir. Örnek olarak %1 kurutucu masterbatch ürüne katıldığında nemi %0,1 azaltır.

Koku Ajanları: Koku nötürleştirici, koku emici, koku değiştirici olmak üzere 3 tiptirler. Koku değiştiriciler istenilen aromatik koku ile (örnek; lavanta, çilek, limon vs.) plastikten gelen kötü kokuyu örtmeyi sağlar.

Proses İyileştirici: Proses iyileştiriciler ekstruder içindeki ve çıkış noktasındaki yığılmayı engeller, düzgün akış sağladığı için yüzey bozukluklarını, çizgileri ve siyah spotları engeller. Parlaklık sağlar, şeffaflığı artırır. Enerji sarfiyatını azalttığı için üretimde tasarruf sağlar.

Renk Düzeltici: Ürünlerdeki istenmeyen sarılığı giderir, optik özellikleri iyileştirir.

Darbe Dayanımı İyileştirici: Düşük sıcaklıklarda kırılganlığı önlemek ve darbe dayanımını artırmak için kullanılır. Esnekliği arttırdığı için kırılganlığın önüne geçer.

MFI Yükseltici: Eriyik viskozitesini düşürür, akışkanlığı iyileştirir ve MFI'yı yükseltir.

IV Arttırıcı: Geri dönüştürülmüş polyesterin IV'ni artırmaya yardımcı olur.

Işık Difüzörü: Işık geçirgenliğini maksimum seviyeye çıkarır. LED lambalar vb. aydınlatma elemanlarında kullanılır.

Kaydırıcı: Film yüzeyinde migrasyon oluşturmadan bitişik yüzeylerin yapışmasını azaltır, film katmanları arasındaki sürtünme katsayısını düşürdüğü için filmlerin birbiri üzerinden kaymasını sağlar.

Bloklanma Önleyici: Özellikle PE filmler, PP filmler ve laminasyonda bloklanma görülür. Bloklanma önleyiciler filmler arasında boşluk yaratarak birbirlerine yapışmalarını engeller.

Kaydırıcı ve Bloklanma Önleyici: Ambalajın kolay açılmasını sağlar.

Buğu Önleyici: Gıda ambalajlarında plastik yüzeyde yoğuşma ve su birikmesi tüketicinin ürünü görmesini engellediğinden bu istenmeyen bir durumdur. Hem antistatikler hem de buğu önleyiciler yüzeye göç eder, yüzey gerilimini azaltır, film yüzeyinde su buharının tutunmasını önler. Özellikle soğuk reyonlardaki ürünlerin ambalajında kullanılması tavsiye edilir.

Kayma Önleyici Ajanlar: Üst üste yerleştirilen poşetlerin yüzeylerini pürüzlendirerek paketleme veya nakliye sırasında poşetlerin kaymasnı engeller.

Çizilme Önleyici: Sürtünme katsayısını (CoF) düşürür. Yüksek CoF değeri kaymazlık anlamına gelir. Plastik ürünlerin kalıptan çıkarılmasını kolaylaştırır, filmlerin, levhaların ve plakaların çizilmesini engeller, şeffaflık sağlar.

Oksitlenme Önleyiciler: Poliolefinler serbest radikallere maruz kalınca kolayca bozunur. Isı, proses vb. nedenlerden oksidasyon daha da hızlanır. Proses sırasında oluşan bu polimerdeki oksidatif bozunma proses sırasında ürünün oksijene maruz kaldığında meydana gelen kimyasal reaksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Oksitlenme önleyiciler, makine dur kalklarında, geri dönüşümlü malzeme kullanıldığı yerlerde oluşan ısısal bozunmayı, sararmayı ve jelleşmeyi engeller. Oksitlenme önleyiciler aynı zamanda ısı stabilizatörleridir.

Optik Parlatıcılar: UV radyasyonunu görünür mavimsi ışığa dönüştürür, bitmiş ürünün olduğundan daha beyaz daha parlak görünmesini sağlar, plastik ürünlerin sararmasını azaltır.

Antistatikler: Üretim sırasında plastik ürünün yüzeyinde statik elektrik birikmesini engeller. Plastik ürünün tozlanmasını engeller, elektrik kıvılcımlarını önler. Ayrıca kalıp ayırmayı kolaylaştırır. 

UV Stabilizatörleri: Plastik film içindeki polimeri UV’ye karşı korur. 3 gruba ayrılır (Hals, Quencher, UV Absorblayıcıları)

Kızılötesi: Tarımda kullanılır, uzun dalga emisyonlarının soğutma etkisini azaltır, kızıl ötesi dalgalarının ısıtmasını artırır.

Antimikrobiyaller: Mantar, küf, bakteri oluşumunu önler. Mikrobiyal bulaşmayı engeller.

Çekirdekleştirici: Plastik parçaların yoğunluğunu azaltır bu sayede daha az polimer kullanıldığından hafif ürün elde edilir. Ham madde maliyetini azaltır.

Matlaştırıcı: Yüzey parlaklığını azaltır, eşit dağılmış mat bir yüzey sağlar.

Şeffaflaştırıcı: Üründeki pusluluğu azaltır, optik özellikleri iyileştirir, netlik sağlar, mekanik özellikleri iyileştirir.

Elektret Ajanlar: Meltblown nonwoven kumaşlarda filtrasyon özelliğini arttırmaya yardımcı olur.

Temizleyici Ajanlar: Okside olmuş maddeleri makinenin içinden uzaklaştırır, makine duruşlarında degredasyonu engeller, renk geçişlerinde ya da polimer değiştirilmesi sırasında prosesi temizler. Etkin ve hızlı temizlik sayesinde maliyet avantajı sağlar.

Lazer Markalama: Plastik yüzeylerde yüksek kontraslı markalamayı sağlar.

Sürdürülebilirlik üzerine görüşleriniz nelerdir?

Sanayileşmeyle beraber arz talep dengesinin bozulması birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Sürdürülebilirlik, çevre ile uyum bilinci son yıllarda tüketicinin ve üreticinin önem verdiği konular haline gelmiştir. Üretimden tüketime kadar geçen sürede oluşan tüketicinin işine yaramayan atıklar çevresel bir sorundur. Oluşumunun önlenmesi, azaltılması, geri dönüşümü, imhası süreçlerinin kontrolü ve denetimi önemlidir. Temiz teknolojiler, doğal kaynakların ve enerjilerin kullanımında tasarrufa gidilmesi, geri kazanılmış ürünlerin kullanılması gibi önlemler alınmalıdır. Polimerlerin yaşam döngüsü oldukça uzun olduğu için katı atıkların bertaraf edilmesi çok önemlidir. Geri dönüşüm, daha az tüketim, alternatif kaynaklar ve biyolojik olarak parçalanabilen plastikler (PLA Polylactic Acid - PGA Polyglycolic Acid) gibi bazı çözümler bulunmaktadır. İki tür biyolojik bozunma vardır:

• Kimyasal bozunma: (Oksidasyon, fotodegradasyon, termal bozunma vb.)

• Mikrobiyal bozunma: (Bakteriler, mantarlar vb.)

Şirketimizin merkezinin bulunduğu Barselona’da turistlerin muhakkak uğradığı yerlerden olan Parc Güell atık seramik parçaların kullanımı ile A. Gaudi tarafından bir sanat eseri haline getirilen ve yapımı 14 yıl süren ve Dünya Miras Alanı seçilen bu park atık yönetimi üzerine yaklaşık 110 yıl önce verilmiş güzel bir mesajdır.

Firmanızın sürdürülebilirlik üzerine geliştirdiği ürünler var mıdır?

Firmamız geri dönüştürülmüş plastiklerin özelliklerini iyileştirici çeşitli katkılar ve ayrıca biyobozunur polimerlerden yapılan yeni nesil masterbatchler geliştirmektedir (kötü kokuları gideren moleküler emici, nem alıcı, tekrar işlemeye yardımcı olan stabilizatörler, renk düzeltici, kırılganlığı azaltıcı, çevre dostu biyolojik olarak ayrışabilen polimerlerden yapılan masterbatchler)

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Unnox Aksoy AŞ. olarak Plast Eurasia Fuarı'nda 2'inci salonda yer alan 218 numaralı standımızı ziyaret edecek değerli misafirlerimize ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi vermekten ve yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız. Sektöre önemli katkılarınızdan dolayı Plastik & Ambalaj Teknolojisi dergisine ayrıca teşekkür ederiz.