Monday, Jul 15th

Last updateThu, 11 Jul 2024 11am

You are here: Home Interview Son iki yılda plastik katkıları toplam ihracatımızı 3 kat artırdık

Son iki yılda plastik katkıları toplam ihracatımızı 3 kat artırdık

Akkim Kimya Plastik Katkıları Satış Müdürü Fatih Dikyurt

Akkim Kimya Plastik Katkıları Satış Müdürü Fatih Dikyurt ile gerçekleştirdiğimiz röportajda şirket olarak yakaladıkları başarılara, gelecek dönem hedeflerine ve ürünlerinin öne çıkan özelliklerine değindik.

"Akkim Kimya, kurulduğu andan itibaren her alanda öncü olma misyonuyla; hem ülkemizin ithalata bağımlılığını azaltmak hem de yenilikçi ve katma değerli ürünler geliştirmek için 1350 çalışanıyla 5 farklı lokasyonda faaliyetlerine devam ediyor. Kurum olarak, yaşama kimya ile değer katma amacını benimsiyoruz. Bu amaçla uyumlu olacak şekilde de temizlik, hijyen, su arıtma, tekstil, kâğıt, endüstriyel kaplamalar, inşaat, plastik, gıda, metal, enerji, deterjan, sondaj ve madencilik gibi hemen hemen hayatın her alanına dokunan çeşitli sektörlere hizmet veriyoruz."

Fatih bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Okurlarımıza profesyonel öz geçmişinizden ve Akkim Kimya’daki görev tanımızdan bahsedebilir misiniz?

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Kariyerime Deloitte denetim ve danışmanlık firmasında başladım. Üretim, finans, medya ve telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren pek çok yurtiçi ve yurtdışı firmada, denetim ve risk yönetimi projelerinde yer aldıktan sonra bir süre Yapı Kredi Bankası’nda proje finansmanı tecrübem de oldu. 2016 yılında Akkök Holding bünyesine katıldım ve çeşitli pozisyonlarda çalıştım. Son iki yıldır da Akkim’de Plastik Katkıları Satış Müdürü olarak görevime devam ediyorum.

Akkim Kimya’nın kuruluş hikâyesini ve günümüzdeki yapısını bizlerle paylaşabilir misiniz?

Şirketimiz, Akkök Holding’in kimya sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinden bir tanesi. 1977 yılında Yalova’da, yine bir başka Akkök Holding şirketi olan dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi AKSA’ya kükürt dioksit üretmek amacıyla 1000 ton/yıl kapasite ile kuruluyor. Kurulduğu andan itibaren her alanda öncü olma misyonuyla; hem ülkemizin ithalata bağımlılığını azaltmak hem de yenilikçi ve katma değerli ürünler geliştirmek için 1350 çalışanıyla 5 farklı lokasyonda faaliyetlerine devam ediyor.

Akkim Kimya müşterileri için ne tür çözümler sunuyor? Hizmet verdiğiniz sektörler ve ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kurum olarak, yaşama kimya ile değer katma amacını benimsiyoruz. Bu amaçla uyumlu olacak şekilde de temizlik, hijyen, su arıtma, tekstil, kâğıt, endüstriyel kaplamalar, inşaat, plastik, gıda, metal, enerji, deterjan, sondaj ve madencilik gibi hemen hemen hayatın her alanına dokunan çeşitli sektörlere hizmet veriyoruz. 

Köklü mühendislik ve Ar-Ge kültürü ile küresel standartlarda inovasyon yapabilen ve ortaya çıkan ihtiyaca yönelik tesis yatırımlarını hayata geçirebilen bir şirketiz. Ar-Ge’ye verdiğimiz önem tesis ve cihaz altyapımız ile birleştiğinde, müşterilerimizin yaşadıkları problemleri analiz etme ve çözüm üretme konusunda diğer firmalardan ayrışıyoruz. Müşterilerimiz, bizi sadece bir ham madde tedarikçisi değil, aynı zamanda çözüm ortağı olarak değerlendiriyor.

Ürünlerinizin plastik sektöründeki rolü ile birlikte öne çıkan özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Dayanıklı, hafif, esnek olması ve bütün bu özellikleri mütevazi bir maliyetle sunması plastiği; tarım, ambalaj, otomotiv, havacılık, lojistik, altyapı gibi sektörlerde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getiriyor. PAGEV’in buna yönelik çok güzel bir sözü var; plastiğin doğada yeri yok ama hayatımızda yeri çok. Maalesef plastiğin güçlü yönü aynı zamanda zayıf karnı, o kadar dayanıklı ki, üretilmiş ilk plastik materyal bile henüz doğadaki yerini koruyor. Bu durum, üreticiler olarak bizlere herkesten fazla sorumluluk yüklüyor; sürdürülebilir kaynaklardan üretim ve geri kazanım gibi. Akkim, bu alanda farklılaşıyor. Plastik ürün grubumuzda, plastifiyan, iç/dış kaydırıcı, antifog ve antistatik katkılar ve dispersiyon ajanları yer alıyor. Ürünlerimizin tamamı %60’ın üzerinde, önemli bir kısmı ise %100 bio bazlılık oranına sahip kimyasallar. Bu oranlar plastik sektörünün mevcut durumu düşünüldüğünde çok yüksek oranlar. 

Müşterilerinizle iş süreçleriniz nasıl ilerliyor? 

Açıkçası müşterilerimizden sıkça duyduğumuz, bizi de mutlu eden ve attığımız her adımda sorumluluk hissettiğimiz bir cümle var “yapsa yapsa Akkim yapar”. Sektöre sürdürülebilir ve yerli çözümler sunmanın yanı sıra; müşterilerimiz farklı çözüm arayışları için de bizlerle irtibata geçebiliyor. Avrupa’ya ithal edecekleri bir üründe kullandıkları kaydırıcıda daha iyi migrasyon sonuçlarına ihtiyaç duyduklarında veya çok soğuk iklimlerde kullanılacak antifog katkılara ihtiyaçları olduğunda, ürünleri geliştiren Ar-Ge ekiplerimizin kendilerine uygulama aşamasında da yardımcı olabileceğini biliyorlar.

Müşteri memnuniyeti sağlama konusunda nasıl bir kurumsal örgütlülüğünüz var? Burada sizi öne geçiren ölçütler nelerdir?

Bütün çalışanlarımız, müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve karşılaştıkları problemleri anlamak ve bunlara zamanında çözüm üretmek için çalışıyor. Burada müşterilerimizle daha yakın temasta olan Satış ve Ar-Ge ekiplerimiz büyük bir hassasiyet ve titizlikle çalışmalarını yürütüyor. Karşılaşılan problemleri ve ihtiyaçları analiz eden Müşteri Hizmetleri bölümümüz de mevcut. Periyodik olarak hizmet kalitemizi ölçmek ve ileriye taşımak adına memnuniyet anketleri de gerçekleştiriyoruz. Müşteri memnuniyeti birkaç fonksiyonun değil bütün organizasyonun sorumluluğunda ve çalışanlarımız bunun bir takım çalışması olduğunun bilincinde.

Türkiye ölçeğinde ortalama pazar payınız nedir? Özellikle hangi bölge ve sektörlere ağırlıklı satışlarınız var?

Akkim, ürettiği ürünlerin çoğunda pazar lideri konumunda, plastik sektöründe de bu durum değişmiyor, ürettiğimiz ürünlerde Türkiye’de pazar lideri konumundayız. Rekabetimiz daha çok ithal ürünler ile gerçekleşiyor. Ağırlıklı olarak satışlarımız Marmara ve Ege bölgelerinde yoğunlaşıyor. Sektör olarak ise ambalaj ve lastik sektörü satışlarımızda ön plana çıkıyor.

İhracatla ilgili başarılarınızı ve büyüme stratejilerinizi öğrenebilir miyiz?

Plastik katkıları olarak son iki yılda toplam ihracatımızı yaklaşık 3 kat artırdık, kg başına değerimizde ise bu süreçte %50 oranında artış sağlayarak 2,5 $ seviyelerine ulaştık. Bu oran kimyevi maddeler ve mamullerinin ortalama ihracat değerinin yaklaşık 2 katı. Bu başarıda geliştirdiğimiz katma değeri yüksek ürünlerin payı büyük tabi ki. İhracat gelirlerimizin %50’sini Avrupa pazarlarından elde ettik. Plastik Katkıları, şirketimizin yeni yatırımlarından biri olduğu için ihracat pazarlarında bilinilirliğimizi artırmak stratejimizin bir parçası.

Üretim tesisleriniz, istihdam profiliniz, yıllık üretim kapasiteniz ve sahip olduğunuz kalite belgeleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Akkim, 1350 çalışanı ile 5 farklı lokasyonda üretim yapan 800.000 ton/yıl kapasite ve geniş ürün yelpazesiyle 6 kıtada 70’den fazla ülkeye hizmet veren bir kimya şirketi. Akkim organik ve inorganik yatırımlarıyla büyüme iştahı olan bir şirket. Şu anda da 100 milyon doların üzerinde bir yatırım bütçesiyle Türkiye’nin ilk epoksi reçine üretim tesisi ile yatırımlarına devam ediyor. 

Kalite ve güvenilirlik, Akkim’in en temel değerleri arasında, bu doğrultuda şirketimiz; ISO 9001, 14001, 45001, 50001 ve 27001 gibi pek çok sertifikasyona sahip. Ek olarak, 2020 yılında gerçekleşen sürdürülebilir tedarikçilerin değerlendirildiği ve derecelendirmelerinin küresel ölçekte güvenle kabul gördüğü uluslararası bir platform olan EcoVadis yeniden değerlendirmesine göre Akkim çevre, sosyal, etik ve sürdürülebilir satın alma başlıklarında performansını “Gümüş” seviyeden “Altın” seviye bilinirliğe yükseltti. 

Sektörde yeni gelişen ihtiyaçlara yönelik çözümler konusunda inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sürdürülebilirlik şu an dünyanın ve plastik endüstrisinin gündeminde. Özellikle PLA ve PBAT gibi biyo bazlı, biyobozunur polimerler üzerine yoğun bir çalışma var. Biz de bu polimerlere performans kazandırmak amacıyla, zaten biyo bazlılık oranı çok yüksek olan mevcut ürünlerimizle, çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra biyo bazlı ve yerel kaynaklardan alternatif plastifiyanlar geliştirme çalışmalarımız da mevcut. Müşterilerimiz ile birlikte nihai ürünlerindeki biyo içeriği arttırmak adına da ortak çalışmalarımız bulunuyor. 

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Türkiye plastik sektöründe dünyada çok önemli bir yere sahip. Sektörün ithalata bağımlılığı ise çok yüksek. Şirket olarak önceliğimiz ülkemizin ithalata olan bağımlılığını azaltmak, bu bizim de en önemli hedeflerimizden bir tanesi. En az onun kadar önemli gördüğümüz bir diğer hedefimiz ise plastikte yeşil dönüşümün önemli bir parçası ve öncüsü olmak. Bu iki hedefe de yeni ve sürdürülebilir ürünler geliştirerek ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Bunu yapacak yetkinliğe ve inanca sahip bir ekiple bu projeler üzerinde çalışıyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Öncelikle bu sayınızda bizlere de yer ayırdığınız için teşekkür ederim. Bir süredir dünya gündemini pandemi, göç, savaş ve ekonomik krizler işgal ediyor. Farklı bakış açıları, samimi bir iletişim ve çok çalışma ile çözemeyeceğimiz bir problem yok. Her alanda daha sürdürebilir bir dünya mümkün.