Monday, Jul 15th

Last updateThu, 11 Jul 2024 11am

You are here: Home News Avrasya Ambalaj Fuarı 72 bin ziyaretçiyi ağırladı

Avrasya Ambalaj Fuarı 72 bin ziyaretçiyi ağırladı

1100 ‘den fazla katılımcıya ev sahipliği yapan fuara ilginin çok büyük olduğu gözlemlenirken, katılımcılar ve ziyaretçiler tarafından dört gün boyunca sayısız iş anlaşması imzalandı.

Tüketicilerin olmazsa olmazı ve pandemi sürecinden sonra önemli bir ivme yakalayan ambalaj sektörü, hız kesmeden ihracat rekoruna koşuyor. Her yıl ambalaj sektörünün önemli markalarını ve sektör profesyonellerini bir araya getiren, gıda ve gıda dışı tüm endüstrilerin çözüm arayışları için bölgenin önemli buluşma noktası Food-Tech ve Avrasya Ambalaj İstanbul Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı, 12-15 Ekim tarihleri arasında 27’inci kez Tüyap İstanbul’da gerçekleştirildi. Reed Tüyap Fuarcılık A.Ş. ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) iş birliğiyle düzenlenen Avrasya Ambalaj Fuarı sektörün ihracat potansiyeline de önemli katkı sağladı.

Reed Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü Ali Muharremoğlu, “Avrasya Ambalaj Fuarı’nın bir kez daha bölgesinin en çok tercih edilen ticari platformu olduğunu ispatlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl 59,000’i yerli ve 130 ülkeden 13,000’i yabancı iş insanı olmak üzere toplam 72,000 ziyaretçiyi fuarlarımızda ağırladık. Sadece bizim hitap ettiğimiz yakın coğrafya değil, Batı Avrupa’nın yanı sıra Amerika ve Latin Amerika'dan da çok ziyaretçi çektik. Önümüzdeki süreçte de bunun sürdürebilirliğini sağlamak adına pazarlama faaliyetlerimizi arttırarak devam edeceğiz. 2023 yılında da Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, sektörün ortak platformu olmaya devam edecek” dedi.

Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Zeki Sarıbekir ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Pandemi süreci dünyada iş yapış şekillerini değiştirdi. Pandeminin etkilerinin azaldığı bu dönemde, dünyada normalleşme sürecine girilmişken düzenlediğimiz fuara gösterilen bu yoğun ilgi bizi çok mutlu etti. Pandemi sonrasında ambalajlı ürünlere olan ilgi bir hayli yükseldi. Bunun etkilerini fuarda da gördük. Artan ilginin ihracata olan yansımalarını da yaşıyoruz. 2022 sonunda ambalaj sektörü olarak 8 milyar dolarlık ihracata ulaşacağımızı öngörüyoruz. Normal şartlar altında 2023 yılında bu rakama ulaşmayı bekliyorduk. Ancak 1 yıl öncesinden 2023 hedefine ulaşmış olacağız. 2023 hedefimizi de şimdiden 10 milyar dolar olarak belirledik. Bu yönde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gelecek yıl da fuarımıza daha fazla ülkeden, çok daha fazla sayıda katılımcı bekliyoruz. Kaliteli üretimimiz ve Türkiye’nin bulunduğu konum gereği ambalaj sektörü dünyanın parlayan yıldızı konumunda.”

Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, bu sene olduğu gibi gelecek sene de Reed Tüyap Fuarcılık A.Ş. ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) iş birliğinde; Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA) destekleri ile 11-14 Ekim 2023 tarihlerinde düzenlenecek.