Sunday, Sep 20th

Last updateFri, 28 Aug 2020 1pm

You are here: Home News

Plastik hammadde sektörünün alım-satım sitesi yayında!...


Yağmur Fuarcılık Yayıncılık; plastik ambalaj sektöründeki yaklaşık 25 yıla yakın yayıncılık ve fuarcılık deneyimi ile Pi Dünya “Plastik Hammadde İhale Dünyası” projesini hayata geçirdi.

Pi Dünya “Plastik Hammadde İhale Dünyası”, plastik sektöründe üretici ve hammadde sağlayıcısı arasında doğrudan köprü oluşturacak dijital bir iş platformu. Her sektörden plastik ürün üreticisiyle plastik hammadde tedarikçisini; sıcak arz ve talep açısından doğrudan bir araya getirmeyi hedefliyor. Dolayısıyla hem arz ve taleplerin anında girildiği ve cevap alındığı bir tür ihale portalı hem de pazar ve marka platformu.

Pi Dünya; www.pidunya.com web sitesi ve mobil uygulaması olarak iki şekilde de kullanılabiliyor. Alıcılar ve Satıcılar olarak iki bölüme ayrılan uygulamada; plastik üreticileri ve işleyicilerinin Alıcılar bölümüne, plastik hammadde satıcıları ve tedarikçilerinin Satıcılar bölümüne üye olmaları gerekiyor. Siteye üye olan Alıcı ve Satıcı firmalar ilk 6 ay boyunca ücretsiz olarak uygulamadan yararlanabilecekler.

Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü yeni öğrencilerini bekliyor

Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü hayatımızın her alanına giren plastik, kauçuk ve kompozit malzemelerin kimyasal ve fiziksel özelliklerini inceleyen, yapı özellik ilişkisini belirleyen ve araştıran, bunların tasarımı, üretimi, işlenmesi ve uygulama alanlarının belirlenmesini içeren tüm süreçleri doğru yapacak insanların yetişmesini hedefleyen kimya, malzeme, makina mühendisliği bölümleri başta olmak üzere birçok mühendisliği içinde barındıran hibrit bir mühendisliktir...

Polimerik malzemeler; müşteri talepleri, zorlu rekabet koşulları, kolay işlenebilme, hafiflik, özelliklerini geliştirmenin diğer malzemelere göre daha kolay olması nedeniyle ülke ekonomileri için oldukça önemli bir konuma gelmişlerdir. Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü bu faktörler göz önünde bulundurularak kurulmuştur. Öğrenim süresi İngilizce hazırlık eğitimiyle birlikte 5 yıl ve öğrenim dili %30 İngilizce olup öğrenciler bir yıl İngilizce hazırlık görmektedir.

ÇEVKO Vakfı’ndan belediyelerle Instagram sohbetleri

ÇEVKO Vakfı, “Çevre Haftası” kapsamında “Belediyenizden Mesaj Var” başlığı altında Instagram sohbetleri gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme) Vakfı, öncülüğünü yaptığı sürdürülebilir geri kazanım sisteminin gelişimi ve ambalaj atıklarını kaynağında ayrı toplamanın artırılması hedefiyle yaptığı çalışmaları 29 yıldır artan bir ivmeyle sürdürüyor.

2019 yılı içerisinde yurt genelinde 145 belediye ile iş birliğiyle 563.554 ton ambalaj atığının toplatılarak geri dönüştürüldüğünü belgeleyen ÇEVKO Vakfı, 2020 yılının ilk yarısına damga vuran olağanüstü koşullarda da, gerekli önlemler kapsamında faaliyetlerini sürdürdü.

ÇEVKO Vakfı, Çevre Haftası kapsamında farklı belediyelerle gerçekleştirdiği Instagram sohbetlerinde, belediyelerin çevre gündemlerinin ve ortak projelerin konuya ilgi duyan vatandaşlara ulaşmasına yardımcı oldu. “Belediyenizden Mesaj Var” başlığı ile düzenlenen Instagram sohbetlerine, ÇEVKO Vakfı Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Özcanlı Uslu ev sahipliği yaptı. Sohbetler, binlerce vatandaş tarafından canlı olarak izlendi.

ÇEVKO Vakfı 2019’da yarım milyon tonun üzerinde ambalaj atığının geri dönüşümünü sağladı

Ambalaj atıklarının geri dönüşümü konusunda Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu ÇEVKO Vakfı, çevrenin korunmasına, toplumsal gelişmeye ve ekonomiye katkı yapmayı sürdürüyor.

İş dünyası, kamu yönetimi, yerel yönetimler, tüketiciler ve medyanın katkı ve katılımları ile meydana gelen sürdürülebilir bir geri dönüşüm sistemi, sürdürülebilir kalkınma için büyük önem taşıyor. 1991 yılında kurulan ve 2005 yılında alanındaki ilk yetkilendirilmiş kuruluş olarak ilan edilen ÇEVKO Vakfı, bu konuda uzman sanayi inisiyatifi ve etkin sivil toplum kuruluşu kimliklerini bünyesinde bir araya getiriyor. ÇEVKO Vakfı, ülkemizde kurucusu olduğu sürdürülebilir geri dönüşüm sisteminin gelişimi için çalışmalarına 29 yıldır artan bir ivmeyle devam ediyor. 

Matbaa ve ambalaj sektörü Covid-19 sürecinden nasıl etkilendi?

Türkiye'nin mürekkep sektörüne yön veren önde gelen markalarından biri olan Toyo Matbaa Mürekkeplerinin CEO'su Yakup Benli, Covid-19 süreci ve sonrasında matbaa ve ambalaj sektörünün ne şekilde etkilendiğini değerlendirdi.

Dünyamızı neredeyse durma noktasına getiren ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs (COVID-19) salgını, insanların başta sağlık, yaşam, çevre olmak üzere birçok alanını etkilediği gibi ticari olarak da ülke ekonomilerini derinden etkilemiş durumdadır. İnsanların eski refah seviyesine tekrar ulaşması için tüm dünya var gücü ile çalışmaya devam ederken pandeminin sona ereceği zaman ise belirsizliğini korumakta.

Toyo Ink Türkiye CEO’su ve iş insanı olarak genel çerçevede salgının ekonomik etkilerini değerlendirecek olur isem; uzun vadede bu salgından kaynaklı yaşanabilecek durgunluğun küresel bir küçülmeye yol açacağı maalesef kaçınılmaz. Bu nedenle yakın zaman için her sektörden firmalar uzun vadede değişim yönetimi ve aynı zamanda yeniden inşa sürecine hazırlıklı olmalıdır.

ASD’nin webinarı gündem belirledi

Ambalaj sektörü profesyonelleri Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin (ASD) düzenlediği ‘Ambalaj Sektörü İçin Pandemi Sonrası Ekonomi ve Psikolojik Dünyamız’ başlıklı webinarda buluştu.

Dünyanın dengelerini alt üst eden Covid-19 salgınının etkileri ve ‘Yeni Normal’ olarak adlandırılan dönem, Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin (ASD) düzenlediği yoğun katılımlı ‘Ambalaj Sektörü İçin Pandemi Sonrası Ekonomi ve Psikolojik Dünyamız’ başlıklı webinarda tartışıldı. ASD Başkanı Zeki Sarıbekir’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen ve 315 kişinin kayıt olduğu etkinliğe Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin ile Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren ASD Başkanı, her yıl düzenledikleri ve sektörü bir araya getiren iftar yemeği organizasyonunun yerini bu yıl salgın nedeniyle yoğun katılımlı bir webinarın aldığını söyledi.

Kimya Ar-Ge Proje Pazarı başvuruları uzatıldı

Koronavirüs süreci kapsamında tarihleri ertelenen etkinliğin başvuruları 9 Ekim 2020 tarihine kadar uzatıldı.

T.C. Ticaret Bakanlığı onayında, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) organizasyonu ve TÜBİTAK desteği ile düzenlenen “Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Ar-Ge Proje Pazarı”nın 9’uncusu bu yıl gerçekleştirilecek. 

2011 yılından beri her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Kimya Ar-Ge Proje Pazarı, kimya sektöründe inovatif ve Ar-Ge yönü güçlü, uygulanabilir fikirleri ticarileştirmeyi hedefliyor. “İlaç”, “medikal”, “boyalar ve yapıştırıcılar”, “plastik ve kauçuk”, “kozmetik-sabun ve temizlik ürünleri” ve “temel kimyasallar” olmak üzere 6 ayrı kategoride başvuruların değerlendirileceği etkinlikte derece alan proje sahiplerine 600 bin TL ve ek olarak ticarileşen projelere verilecek 100 bin TL özel ödül ile toplam 700 bin TL para ödülü verilecek. 

Epson, geri dönüşüm yazıcısıyla maske üretti

Epson, ofisteki kâğıtları geri dönüşümle yeniden kullanılabilir hale getiren PaperLab ürünüyle cerrahi maske üretti. Elyaf malzemeler kullanılarak üretilen 100 bin cerrahi maske, Epson çalışanları tarafından kullanılmaya başlandı.

Global teknoloji yenilikçisi Epson, ‘Dry Fiber’ (Kuru Elyaf) teknolojisini kullanarak koruyucu yüz maskesi üretmeye başladı. Epson, maskeleri ofisteki kâğıtları geri dönüşümle yeniden kullanılabilir hale getiren PaperLab ürünüyle üretmeyi başardı. Japonya’da bulunan fabrikasında yürüttüğü çalışmayla atık kâğıt yerine elyaf malzemeler kullanan Epson, maskelerle çalışanlarını Covid-19 salgınına karşı korumayı hedefliyor. Üretilen 100.000 cerrahi maske, Epson’un üretim hatlarında çalışanları tarafından kullanılıyor.

Neste ve Jokey ambalaj pazarını geliştirmek için işbirliği başlattı

Uluslararası sert plastik ambalaj üreticisi Jokey ve Neste, gıda ve gıda dışı uygulamalar için sürdürülebilir, yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzemelerden sert ambalaj pazarını geliştirmek amacıyla işbirliği yapmaya başladı.

Paydaşlar, Neste'nin yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş hammaddelerden üretilen yüksek kaliteli damlacık hidrokarbonlar ile üretilenler gibi daha sürdürülebilir malzemelerin kullanımını teşvik ederek, bu tür sert plastik ambalaj kullanan diğer şirketlere hammaddelere ilişkin sürdürülebilirlik hedefliyor.

Neste ve Jokey'in ortak amacı, yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzemelerin artan payı ve sağlam dairesel değer zincirleri üzerine inşa edilmiş bir plastik ekonomisi ile gelecek için çalışmak olarak belirlendi.

Tüm STK’lar birlik ve beraberlik içinde hareket etmeli

PLASFED Başkanı Sayın Ömer Karadeniz’in ev sahipliğinde, İKMİB, AKİB, TOBB Ambalaj Meclisi, EVFED, ASD, BURPAS, EASD, EGEPLASDER, EVSİD, KAYPİDER, KSD, PAGDER, PAGEV, SEPA ve ZÜCDER gibi plastik sektöründe faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşlarının başkanlarının katılımıyla “Sektörde Başkanlar Konuşuyor” konulu webinar gerçekleştirildi. 

Sanayi elektriğinin maliyeti mutlaka düşürülmeli! 

Salgın dönemi boyunca ticaret hacmi daralan plastik sektörünü olumsuz etkileyen konulara değinen Ömer Karadeniz: “Sektörün salgın dönemini en az hasarla atlatması ve dış pazarlarda rekabet gücünü yitirmemesi adına kısa çalışma ödeneğinin en az 3 ay daha uzatılması, finansman kanallarının çeşitlendirilerek işletmelerin finansmana erişiminin kolaylaştırılması ve sanayi elektriği fiyatlarının aşağı çekilmesi gerekiyor. Ülkemizde sanayi elektriği 2019 yılı başından beri konut elektriği fiyatlarının üzerinde seyrediyor. Gelişmiş ülkelerde görülmeyen bu fiyatlama stratejisinden mutlaka geri dönülmeli ve imalat sanayinin rekabetçi yapısı korunmalıdır. Son dönemde elektrik fiyatları üzerine yaptığı çalışmalarla göz dolduran ve Türkiye üretiminin yaklaşık %50’sini gerçekleştiren İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırladığı enerji konulu raporları örnek alınan, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selçuk Gülsün başta olmak üzere özverili çalışmaları ile sektörümüze katkı sunan tüm STK Başkanlarımıza teşekkür ederim” dedi. 

Dow 30 yıllık sürdürülebilirlik hedeflerini açıkladı

Dow, sera gazı emisyonlarını azaltma, plastik atıklarını engelleme ve döngüsel bir ekonomiye ulaşma konusunda hedefler belirledi.

Dow (NYSE: DOW) bir açıklama yayınlayarak, dünyadaki en yenilikçi, müşteri odaklı, kapsayıcı ve sürdürülebilir malzeme bilimi şirketi olma yolunda, gerek iklim değişikliğine gerek plastik atıklara karşı yeni ve iddialı hedeflerini duyurdu. Şirket aynı zamanda üst üste 17. yıldır Sürdürülebilirlik Raporu'nu (2019) yayımlayarak, 2025 Sürdürülebilirlik Hedefleri'ne yönelik olarak kaydettiği ilerlemeyi ve sonuçları açıkladı.

Covid-19, kimya sektöründe rekabet düzenini değiştirecek

İKMİB webinarında petrol ve enerji kaynaklarının geleceği değerlendirildi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından düzenlenen “Petrol Piyasası ve Petrol Fiyatı Oluşumunun Analizi, Kimya Sektörüne Etkileri” konulu webinar 4 Haziran 2020 tarihinde Zoom üzerinden yapılan video konferans ile gerçekleştirildi. Webinarda küresel enerji kaynaklarının gelişimi, petrol sektörünün temel dinamikleri, petrol fiyatlarının oluşumu ve fiyatlara koronavirüs etkisinin analizi, enerji kaynaklarındaki değişimin kimya sektörüne yansıması, petroldeki eksi 40.32dolar/varil fiyatına nasıl gelindiği ve sektörün gelecek beklentileri ele alındı.

İKMİB tarafından enerji piyasasındaki son gelişmeler hakkında üyelerini bilgilendirmek amacıyla düzenlenen webinar, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ve SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi, Petrokimya Pazarlama Müdürü Dr.Mevlüt Çetinkaya’nın katılımıyla gerçekleştirildi. 

Asahi Photoproducts, Matset Matbaa Makine ile distribütörlük anlaşması imzaladı

Matset’in güçlü pazar konumu, Türk matbaacıların yüksek seviyede doğrudan hizmet almasını sağlıyor

Fleksografik fotopolimer klişe geliştirme alanında öncü olan Asahi Photoproducts, yaptığı bir açıklamayla Türk ambalaj ve matbaacılık sektörünün yenilikçi ve öncü firması Matset’in artık Türkiye'de Asahi ürünlerinin yetkili distribütörü olduğunu duyurdu. 

Matset Matbaa Makine ve Malzemeleri San.A.Ş. Genel Müdürü Doğu Pabuççuoğlu, “Türk matbaacılık sektörünün yararına olacak bu önemli ortaklığa girmekten memnuniyet duyuyoruz. Asahi’nin yüksek kaliteli su bazlı fleksografik klişeleri ve CleanPrint stratejisi bizi özellikle çok etkiledi. Müşterilerimiz artık CleanPrint yaklaşımının avantajları hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğundan, Asahi’nin Türkiye pazarındaki pazar payını önemli ölçüde artırmayı umuyoruz. Bu avantajlardan biri de, Türkiye pazarının rekabetçi bir global pozisyon elde etmesini sağlamak açısından önemli olan, Asahi klişeleri ve banyo makineleriyle geliştirilmiş Genel Ekipman Etkinliği (OEE)’dir.”

Clariant Masterbatches iş birimini yaklaşık 1,6 milyar dolara PolyOne’a sattı

Satış işlemi Clariant'ın özel kimyasallara odaklı bir şirket haline gelmesine yönelik önemli bir dönüm noktası oldu

Hedef odaklı ve yenilikçi bir özel kimyasal şirketi olan Clariant, Masterbatches iş biriminin tamamının PolyOne'a satış işlemini tamamladı. Clariant'ın global Masterbatches iş birimi ve Hindistan'daki Masterbatches iş birimini kapsayan ve iki ayrı işlemlerden oluşan satışın işletme değeri, son 12 ayda beyan edilen (Eylül 2019 tarihinde sona eren) FAVÖK’ün yaklaşık 12,2 katına tekabül eden 1.56 milyar ABD Doları şeklinde gerçekleşti.

İhracat yeni normale rekorla başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. En çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 sektör Otomotiv, Kimyevi Maddeler, Hazır giyim, Çelik ve Elektrik- Elektronik oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Haziran ayı geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre ihracat haziranda yıllık yüzde 15,8 artışla 13 milyar 469 milyon dolar oldu. Mayıs ayına göre artış oranı ise yüzde 35,2 ile rekor kırdı. Son 12 aylık ihracat da yüzde 15,1 düşüşle 75 milyar 55 milyon dolar oldu.

Yabancılar medikal malzeme ve sosyal izolasyonu Türkiye'de aradı!

Tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 yurtdışındaki firmaların ihtiyaçlarını karşılaması için rotasını Türkiye'ye çevirmesine neden oldu. 30.738 ürünün yer aldığı Tüyap dijital platformlarında son 3 ayda yabancı firmalar en çok medikal malzeme ve sosyal izolasyon sistemlerini aradı. 

Sağlık ve yeni normale hazırlık öne çıkıyor

Covid-19 pandemisi yaşam şeklimizi değiştirdiği gibi ihtiyaçlarımızı da değiştirdi. Tüm dünyayı etkisine alan Covid-19 sürecinde Türkiye 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine geçiş yaptı. Üretim kapasitesi sayesinde bu dönemde zorluk yaşamayan Türkiye birçok ülkeye de ihtiyaçları konusunda destek oldu. Tüyap Fuarcılık Grubu’nun dijital verileri de yabancı firmaların Türkiye’de en çok ne aradığını ortaya çıkardı. 

Sanayiciler YEKDEM’de yeni modele katkı vermek istiyor

PAGEV öncülüğünde sanayicilerin gündeme taşıdığı sanayide yüksek enerji maliyetleri ile ilgili sorunda olumlu gelişmeler yaşanıyor.

Sanayicinin en önemli maliyet kalemlerinden biri olan elektrik faturalarının astronomik seviyelere yükselmesine neden olan YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) bedeliyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu’nun, sanayicinin sırtındaki YEKDEM yükünü hafifletmek için kamuoyunun gündemine taşıdığı “Almanya Modeli”, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den olumlu yanıt buldu. YEKDEM bedeli konusunda yeni model üzerinde çalıştıklarını açıklayan Bakan Dönmez, “YEKDEM 2020 yılı sonu itibariyle sona erecek. Teşvik dönemi sona eriyor. Farklı bir yönteme geçeceğiz. Farklı bir modelle devam edecek” dedi.

Belediyelerde “Sıfır Atık” ve “İklim Değişikliği” müdürlükleri kurulacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, dünyayı etkisi atına alan iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 2017'de Türkiye'nin en büyük çevre hareketi olan Sıfır Atık Projesi'ni başlattıklarını anımsattı.

Bu hareketin, üniversiteleri, sivil toplum kuruluşlarını, belediyeleri, gencinden yaşlısına tüm vatandaşları bir araya getirdiğini ve projenin adeta bir seferberliğe dönüştüğünü belirten Kurum, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde başlayan uygulamanın 35 bin kurum ve kuruluşta hayata geçirildiğini ifade etti.

TİM Başkanı İsmail Gülle: “İhracata büyük destek”

TİM Başkanı İsmail Gülle, firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destek kapsamına alan Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı’nı değerlendirdi.

Resmi Gazete’de yayınlanan ve firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destekleyen Cumhurbaşkanı Kararı, ihracatçıları sevindirdi. TİM Başkanı İsmail Gülle, kararı şu sözlerle değerlendirdi: “Şirketlerin uluslararası e-ticaret sitelerine üyelik giderleri % 60 oranında ve e-ticaret sitesi başına 8 bin TL’ye kadar desteklenirken, sanal fuarlara katılım organizasyonlarına ilişkin genelgede belirtilen giderler yüzde 50 oranında ve faaliyet başına 50 bin dolara kadar desteklenecek. İhracat Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülen işbirliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuar organizasyonlarına dair genelgede belirtilen giderlere, yüzde 50 oranında ve faaliyet başına 100 bin dolara kadar destek verilecek. İhracatçılarımız için çok önemli olan bu desteğin hızlı bir şekilde hayata geçmesindeki emeklerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a TİM adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Salgının ülkemiz ihracatına olumsuz etkilerini ve ihracatçı firmalarımızın uğradığı pazar kayıplarını en aza indirerek bu süreci atlatmak en büyük temennimizdir.”

Salgın sonrası normale dönüş 6-12 ay içinde

GYİAD, “Covid-19 Salgınında Üyelerin Algı ve Yaklaşım Değerlendirme Anketi” sonuçlarını açıkladı.

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GYİAD), üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği salgının psikolojik ve sosyal etkilerini masaya yatıran anket sonuçlarını açıkladı. Ankette genç iş insanlarına; normalleşme, alınan sağlık-ekonomi tedbirleri ve uzaktan çalışma ile ilgili konularda sorular yöneltildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkileri yavaş da olsa azalmaya devam ediyor. Salgının ekonomik etkilerinin yanında karantina sebebiyle ortaya çıkan psikolojik-sosyal etkiler de son günlerden daha çok tartışılmaya başlandı. GYİAD üyelerinin algı ve yaklaşımlarını ortaya koyan anket sonuçlarına göre; katılımcıların %46,2’si “6-12 ay içinde” normale dönüleceğini düşünüyor. 

Tüketilmeyen elektrik sanayiciye zam olarak geri döndü!

Nisan’da düşen üretime bağlı olarak gerileyen elektrik tüketimiyle daha düşük fatura bekleyen sanayici, yüzde 100 artan YEKDEM bedeliyle sarsıldı. Sanayici, ağır YEKDEM bedelinin mücbir sebep kapsamında yılsonuna kadar alınmamasını istiyor.

Sanayici yüksek elektrik faturalarından dertli… Avrupa Birliği istatistik kurumu Eurostat verilerine göre Avrupa ülkeleri içinde en pahalı elektriği kullanan ülke Türkiye. Covid-19 nedeniyle sanayide çarkların yavaşlaması bile elektrik faturalarını düşürmedi, aksine artırdı. Sanayici, üretimdeki düşüşe paralel azalan elektrik tüketimine bağlı olarak faturalarında düşüş beklerken, yüzde 100 artan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) bedeliyle Nisan ayında astronomik faturalarla şok oldu.