Saturday, Feb 22nd

Last updateFri, 31 Jan 2020 2pm

You are here: Home News

Ödüllü Inovenso, cihaz üretiminin %95’ini dünyaya ihraç ediyor

Nanomalzeme geliştirme ve yüksek katma değerli makine ihracatı alanında çalışmalarını sürdüren Inovenso Teknoloji, dünya genelinde %20’lik pazar payıyla dikkat çekiyor. 

Türkiye'nin öncü teknoloji geliştirme üslerinden biri olan Yıldız Teknopark,  ileri teknoloji ve yüksek standartlara sahip çalışmaları hayata geçirirken farklı sektörlere çözümler sağlamaya da devam ediyor. Nanomalzeme geliştirme ve yüksek katma değerli makine ihracatı alanında çalışmalarını Yıldız Teknopark’ta sürdüren Inovenso Teknoloji, ürünlerini Türkiye’de tasarlayıp üretiyor. Sağlık, tıp, kozmetik, savunma sanayi, tekstil, gıda, tarım ve enerji gibi sektörlere hizmet sunan ve hem nanofiber (pamuk lifinden bin kat daha ince nanolif) üretimi yapan cihaz imalatını hem de talep eden firmaların nanolif içeren ürün geliştirme faaliyetlerini gerçekleştiren şirket, teknolojik Ar-Ge çalışmalarıyla da öne çıkıyor.

Türkiye ihracatta kimya ile büyüyor

2019 yılını rekorla kapatan kimya ihracatının 2023 hedefi 30 milyar dolar

Türkiye’nin ekonomisine ve ihracatına büyük katkı sağlayan kimya sektörü adına, 2019 yılını değerlendirmek ve gelecek dönem hedeflerini paylaşmak amacıyla İKMİB tarafından düzenlenen basın toplantısı, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Genel Sekreteri Dr. S. Armağan Vurdu ve İMMİB Genel Sekreter Yardımcısı Coşkun Kırlıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye oyuncak sektörü kümelenme ile güçlenecek

Oyuncak İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, PAGDER işbirliğiyle kuruluyor

Yıllık 700 milyon dolar dolayında oyuncak ithal eden Türkiye oyuncak sektörü temsilcileri, Kırklareli Vize’de gerçekleştireceği kümelenme ile yerli üretime geçecek imzaları attı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türkiye Sanayi Strateji Belgesi’nin de işaret ettiği üzere kurulması hedeflenen Oyuncak İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nin tamamlanması ile oyuncak üreticileri Teşvik Yasası’nın getirmiş olduğu yatırım teşviki, konum, istihdam ve kümelenmenin sağlayacağı maliyet avantajları ile sektörün ithalatını azaltırken, katma değerli üretim yapma imkânına sahip olacak.

Sanal prototip testleri için yerli simülatör

Türkiye’nin simülatör üreticileri arasında bulunan Sanlab, yerli otomobil projesi için özel bir simülatör geliştirdi. Sanlab Kurucusu Evren Emre, yerli “Hareketli Simülatör” ile TOGG mühendislerinin matematik modelleri ve yapay zekâ sistemlerini test edebildiğini söyledi.

Sanlab, TOGG (Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu) tarafından tasarlanan yerli otomobil projesine katkıda bulundu. Sanlab ekibi, yerli otomobildeki testlerin daha etkin ve verimli olması için özel bir simülatör geliştirdi.

Sanlab Kurucusu Evren Emre, tamamen yerli olarak geliştirilen “Hareketli Simülatör” hakkında bilgi verdi. Simülatör ile tasarım kararlarının daha hızlı ve etkili bir şekilde verilebileceğini söyleyen Emre, “TOGG, ülkemizin en büyük hayallerinden birini gerçeğe dönüştürmek üzere adım attı. Biz de bu projeye geliştirdiğimiz simülatör ile katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Tıpkı otomobil gibi bizim de tamamen yerli olarak geliştirdiğimiz simülatörümüzü, ‘döngüde sürücü’ ve ‘döngüde yazılım ve donanım’ simülasyon altyapısı ile sağladık. Bu simülatör ile TOGG mühendisleri, geliştirdikleri detaylı matematik modelleri ve yapay zekâ sistemlerini test edebiliyor” dedi. 

FANUC’tan Türkiye’ye büyük ödül

FANUC’un Türkiye partneri He-Pro Mekatronik’e inovasyon ödülü

Japonya merkezli CNC, Robot ve Makine üreticisi FANUC’un Türkiye partneri He-Pro Mekatronik,  büyük bir başarıya imza attı. Global Partner Award 2019’da FANUC’un akıllı robotları sayesinde porselen sektörüne yönelik sunduğu inovatif çözümleriyle 108 farklı ülke arasından birinci olmaya hak kazanan He-Pro Mekatronik, inovasyon çalışmalarına verdiği önemi bu ödülle bir kez daha kanıtladı.

FANUC, geçtiğimiz günlerde her yıl global partnerlerini belirli başvuru kriterlerine göre değerlendirdiği ve kazanan firmaları açıkladığı bir ödül töreni düzenlendi. Global alanda oldukça geniş bir entegretör ağına sahip olan FANUC, Global Partner Award 2019 etkinliğinde bu sene İnovasyon dalında 108 farklı ülke arasında FANUC Türkiye partneri He-Pro Mekatronik firmasının, porselen sektörüne yönelik sunduğu çözümünü ödüllendirdi. Bugüne kadar ilk defa Türkiye’den bir partnerin birinci olarak ödül aldığı Japonya’daki bu önemli törene He-Pro Mekatronik firmasından Satış Müdürü Hakan Baykoz ve Proje Müdürü Gani Özgür Tuncay katıldı.  Ödül, FANUC Corporation Robot Departmanı Genel Müdürü Dr.Kiyonori Inaba tarafından He-Pro Mekatronik yöneticilerine takdim edildi.

Yeşil Nokta basın ödülleri sahiplerini buldu

Bünyesinde bir araya getirdiği yetkin sanayi inisiyatifi ve yaygın sivil toplum kuruluşu kimlikleriyle, sürdürülebilir çevre ve ekonomi dengesine katkıda bulunan ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı tarafından düzenlenen Yeşil Nokta Basın Ödülleri bir kez daha sahiplerini buldu. Bu yıl sekizincisi düzenlenen Yeşil Nokta Basın Ödülleri Töreni, 18 Aralık 2019 günü, Boğaziçi Üniversitesi Kennedy Lodge’da gerçekleştirildi.

Toplumu çevre ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeye, bilgilendirmeye yönelik haberlere öncelik veren haber ajansı, gazete, dergi, televizyon, radyo ve haber portalına Yeşil Nokta Basın Ödülü verildi. Anadolu Ajansı’nın kurumsal ödül aldığı törende, Milliyet Gazetesi Çevre Editörü Gökhan Karakaş, A Para “İyilik Peşinde” Program Koordinatörü Yelda Turan, Haberturk.com Köşe Yazarı Ayşe Özek Karasu, Capital Dergisi Editörü Özlem Aydın Ayvacı, Kafa Radyo Yayın Direktörü Bülent Baygül ödül alan isimler oldu. ÇEVKO Vakfı toplumsal bilgilendirme faaliyetlerine katkı veren köşe yazarı Gila Benmayor da törende Özel Ödül aldı.

Market poşetlerine zam yok!

1 Ocak 2019’dan itibaren uygulanmaya başlanan ücretli plastik poşet uygulaması beraberinde pek çok tartışmayı da getirmişti. Sektörde uygulamanın olumsuz etkileri görülmeye devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve plastik sektörü temsilcilerinin 2020 yılı poşet fiyatının belirlenmesi için yaptığı toplantıdan fiyat artışı yapılmaması kararı çıktı.

2019 başında yürürlüğü giren ücretli poşet uygulamasıyla birlikte plastik alışveriş poşetleri 25 kuruştan satılmaya başlanmıştı. Kanunda,“Her yıl plastik poşet fiyatlarının ücret tabanı 25 kuruştan az olmamak şartıyla güncellenecektir” ibaresi de bulunuyor. Bu doğrultuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2020 poşet fiyatının belirlenmesi için düzenlediği toplantı büyük önem taşıyordu.

Robotlar ve makineler birbiriyle konuşuyor, fabrikalar 7/24 çalışıyor

Tezmaksan, Endüstri 4.0 odağında sanayicilere sunduğu yerli ve milli ürünleri Cubebox ve Kapasitematik’in yanı sıra farklı sektörlerde çeşitli robotlu otomasyon projeleri hayata geçiriyor.

İş yapış şekillerinin değiştiği günümüzde akıllı fabrikalar sektörlerin bir numaralı gündem maddesini oluşturuyor. Endüstri 4.0 odağında üretim parkurlarını yenileyen markalar ise bir adım öne geçiyor. Bu farkındalıkla makine sektörünün önde gelen firmalarından Tezmaksan; geliştirdiği I/O link bağlantı modeliyle 11 robotun ve yaklaşık 34 makinenin bir noktadan birbirleriyle sanal olarak haberleşmesine olanak tanıyarak markaların robotlu otomasyon sürecini hızlandırıyor.

Legrand’dan 5.5 milyon Euro’luk yeni fabrika

Bina, elektrik ve dijital altyapılar için ürün ve sistemler geliştiren Fransız merkezli Legrand Grup, Türkiye’deki yatırımlarına devam ediyor.

Bina, elektrik ve dijital altyapılar için ürün ve sistemler geliştiren, Legrand bünyesinde yer alan İnform’un yeni fabrikasını 5.5 milyon Euro’luk bir bütçeyle hayata geçirdi.

Son teknolojiyle donatılan toplam 28.500 m2’lik bir alana konumlanan İnform fabrikası, UPS sektöründe tüm üretim süreçlerini kendi bünyesinde bulundurma özelliğiyle rakiplerinden ayrılıyor. Sargılı elemanlar, dış etkenlerden izole edilmiş elektronik kart dizgi tesisi, mekanik üretim atölyesi ve montaj hatlarının yanı sıra Ar-Ge ve Müşteri Hizmetleri Merkezini bünyesinde barındıran tesis, 300 kişilik alanında uzman profesyonel bir ekiple yönetiliyor.

Türk-Alman ticari ilişkilerinde arzu edilen görüntü

Kodlama ve markalama uzmanı Leibinger, yeni ofisi ve başarılarından dolayı Türkiye’deki iş ortağı Teknosin’i kutladı.

Teknosin, neredeyse 20 yıldır tüm Türkiye’de Alman Leibinger firmasının endüstriyel CIJ yazıcılarının temsilciliğini başarıyla yürütüyor. Teknosin 2019 yılında İstanbul’da Perpa Ticaret Merkezi’nde yeni ofisine taşınarak müşteri hizmetlerini çok daha üst bir seviyeye taşıdı. Bu başarıyı kutlamak için Leibinger Genel Müdürü Christina Leibinger ve ekibi İstanbul’a geldi.

Nissei Plastic Industrial Co. Ltd., Negri Bossi S.p.A’daki çoğunluk hisselerini satın aldı

Kingsbury Corp., plastik enjeksiyon makinesi ve robot ekipmanları alanında aktif olan İtalyan firma Negri Bossi S.p.A.’daki hisse çoğunluğunu Nissei Plastic Industrial Co., Ltd.’ye sattığı anlaşmayı 21 Kasım 2019’da imzaladı. Devir işlemlerinin Ocak 2020’de tamamlanması beklenen anlaşma ile Kingsbury Corp. şirkette azınlık hisselerine sahip olmaya devam edecek.

Nissei Plastic Industrial Co. Ltd., Negri Bossi S.p.A’daki çoğunluk hisselerini satın aldı 1947 yılında Cologne Monzese’de (Milano) kurulan Negri Bossi, geniş bir yelpazeye sahip yüksek performans plastik enjeksiyon makineleri üretimindeki başarısıyla İtalyan endüstrisinin önde gelen firmaları arasında yer alıyor. Şirket büyük tonajlı plastik enjeksiyon makineleri ve sistemlerinin yanı sıra aynı zamanda müşteriye özel çözümler de sunuyor. Avrupa’da farklı endüstriyel alanlarda geniş bir müşteri tabanı oluşturan Negri Bossi aynı zamanda Amerika, Meksika ve Hindistan’da da etkinlik gösteriyor.

Interpack 2020 tamamen doldu

Ambalaj endüstrisi ve ilgili proses endüstrileri için en önemli uluslararası ihtisas fuarlarından biri olan ve Messe Düsseldorf tarafından düzenlenen Interpack, 7-13 Mayıs 2020 tarihleri arasında Almanya'nın Düsseldorf kentinde kapılarını açmaya hazırlanıyor. Firmalar fuar katılımı için son resmi kayıt tarihi yaklaşırken, önceki yıllarda olduğu gibi Düsseldorf Fuar Merkezi’nin sunabildiğinden çok daha fazla yer talep ettiler. Bu nedenle yaklaşık 60 ülkeden beklenen 3.000 civarında katılımcı, ihtisas fuarının tüm 18 salonunun yanı sıra dış mekânlarının da büyük bölümünü doldurmuş durumda bulunuyor. 

PILZ, 2020 yılını büyük bir coşkuyla karşıladı

Emniyet Otomasyon sektöründe ürün, eğitim ve danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren Alman firması PILZ’in Türkiye ve Global Sistem Partneri Halıcı Elektronik ekipleri Üsküdar’da düzenlenen yeni yıl yemeğinde bir araya geldi. Başta PILZ Türkiye Genel Müdürü Yavuz ÇOPUR ve Halıcı Elektronik Genel Müdürü Hüseyin HALICI olmak üzere her iki kurumun tüm yöneticileri, çalışanları ve ailelerinin katıldığı yemekte 2020 yılı coşkuyla karşılandı. 

ÇEVKO Vakfı, iklim değişikliğiyle mücadele konferansı düzenledi

Ülkemizde sürdürülebilir geri kazanım sisteminin gelişimine öncülük eden ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı, Türkiye’nin en üst düzeyde temsil edildiği BM İklim Eylemi Zirvesi’nin ardından düzenlediği konferansta Kamu, Özel Sektör, STK ve Akademik Kurum temsilcilerini bir araya getirdi.

Geçtiğimiz günlerde ABD’de düzenlenen ve Türkiye’nin en üst düzeyde temsil edildiği BM İklim Eylemi Zirvesi sonrasında, bu alanda ülkemizde düzenlenen ilk etkinlik olma özelliği taşıyan “Türkiye’nin İklim Değişikliği ile Mücadelesi, Sanayinin Sürdürülebilirlik ve Sıfır Atık Çalışmaları Konferansı”, ÇEVKO Vakfı tarafından 25 Ekim 2019 günü Ankara’da gerçekleştirildi. 

Yeşil pasaport limiti 500 bin dolara indirildi

Adil Pelister “Artık daha fazla ihracatçımızı yeşil pasaport sahibi yapabileceğiz”

2017 yılında yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararı ile yeşil pasaport alabilmek için ihracatçıların gerçekleştirmesi gereken 1 milyon dolarlık limit, 11 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 1770 Karar sayısı ile 500 bin dolara indirildi. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, konuya ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı. 

Ambalaj Fuarı’nda yabancı ziyaretçi rekoru

Ambalaj tedarikinde Avrupa ve Avrasya’nın merkezi olan Türkiye, 25. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı ile sektöre bir kez daha damga vurdu.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve ReedTüyap işbirliği ile Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 25'inci Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı dünyanın dört bir yanından yoğun bir ziyaretçi ilgisi ile karşılaştı. 48 ülkeden1.229 firma ve firma temsilciliğinin katıldığı fuarı 119 ülkeden 9.406’sı yurtdışından, 54.827’si yurtiçinden olmak üzere toplam 64.233 kişi ziyaret ederken, geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 artış dikkat çekti. Ayrıca bu yıl fuarda 37 ülkeden 995 alım heyeti ağırlandı. Önümüzdeki sene 26'ncısı düzenlenecek olan Avrasya Ambalaj İstanbul Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı, 21-24 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Olmuksan IP’den 120 milyon TL’lik yatırım

Oluklu mukavva ambalaj sektörünün önde gelen firmalarından Olmuksan International Paper, yeni yatırımıyla hayata geçirdiği MForce markasıyla “çok daha renkli” hale geliyor.

Yarım asrı aşkın bilgi birikimi ve tecrübesiyle Türkiye’de oluklu mukavva ambalaj sektörünün öncü şirketlerinden Olmuksan International Paper (Olmuksan IP), Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ediyor. Bu yıl 120 milyon TL’yi aşan yatırımları hayata geçiren şirket, yeni markası MForce ile sektörde daha da rekabetçi olmayı hedefliyor.

5 üretim merkezi, 900 civarındaki çalışanı ve 1 milyar TL’yi aşan cirosuyla Türk ekonomisi ve istihdamına katkı sağlayan Olmuksan IP, yeni markası MForce’un lansmanını gerçekleştirdi.

Plastik makine yatırımları dokuz ayda yüzde 34 azaldı

Plastik sektörü alarm veriyor, üretimden sonra makine ve teçhizat yatırımlarında da gerileme gözleniyor. PAGEV raporuna göre, plastik sektörünün öncü göstergeleri arasında yer alan makine ve teçhizat yatırımları yılın dokuz aylık döneminde yüzde 34 azaldı

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), hazırladığı kapsamlı raporlarla sektörün nabzını tutuyor. PAGEV son olarak yayınladığı Türk plastik İşleme Makineleri Sektör İzleme Raporu’nda 2019 yılının tamamı ve 2020 yılına dair önemli veriler ortaya koydu. Rapora göre, plastik sektörünün 2019 yılının Ocak-Eylül 2019 dönemi makine ve teçhizat yatırımları 2018 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 34 azalarak 521 milyon dolara geriledi. Sektör, geçen senenin dokuz aylık döneminde makine ve teçhizata 785 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. 

JCR Rating, Sarten Ambalaj’ın notunu A'ya yükseltti

JCR Eurasia Rating, Sarten Ambalaj’ın uzun vadeli ulusal notunu ‘A- (Trk)’den ‘A (Trk)’ seviyesine yükseltti.

Türkiye'nin önde gelen ambalaj üreticilerinden Sarten için JCR Rating’den olumlu bir açıklama yapıldı. JCR’den yapılan açıklamada, metal, plastik ve rigit ambalaj alanlarında, esas olarak gıda, kozmetik ve endüstriyel ürünler sektörlerine yönelik üretim gerçekleştiren Sarten Ambalaj’ın, kurulduğu 1972 yılından bu yana faaliyet hacmini istikrarlı bir şekilde artırdığı ve Türkiye’de üretim gerçekleştiren 15 fabrikasına ek olarak yurtdışında yerleşik 3 fabrikası ve pazarlama ofisleriyle yurtiçi metal ambalaj pazarının lider üreticisi konumunda yer aldığı belirtildi.

Ford Otosan “Paketleme Dizayn ve Test Merkezi”ni tanıttı

Türkiye otomotiv sanayinin öncü şirketi Ford Otosan, bu yıl 23-26 Ekim tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde 25.si gerçekleşen Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı’nda ambalaj ve paketleme endüstrisine yönelik çözüm ve hizmetlerini ziyaretçilerle buluşturdu. Ford Otosan’ın kendi iç kaynakları ile sıfırdan tasarladığı “Paketleme Dizayn ve Test Merkezi” fuar kapsamında ilk kez ziyaretçilere tanıtıldı. 

Otomotiv, gıda, mobilya, beyaz eşya ve sigortacılık gibi birçok farklı sektörün ambalaj, paketleme test ihtiyaçlarının giderildiği ve çözümler sunulduğu merkez kapsamında; yüksek teknolojik donanımlara sahip ekipmanlar ve uzman bir ekip yer alıyor.

Thyssenkrupp, SASA için polyester üretim tesisini faaliyete geçirdi

Thyssenkrupp Industrial Solutions, Adana’da sentetik elyaf üretimi yapacak olan yeni polyester tesisini kısa süre önce başarıyla faaliyete geçirdi. Tekstil uygulamalarına yönelik PET (polietilen tereftalat) üreten dünyanın en büyük tek hatlı üretim tesislerinden biri olan bu yeni tesis, yılda 380 bin metrik ton (günde 1.050 ton) PET üretecek şekilde tasarlandı.

Thyssenkrupp’un bağlı kuruluşu Uhde Inventa-Fischer’in CEO’su Werner Steinauer; “Yüksek enerji verimliliği sunan bu tesisin faaliyete geçmesi, SASA ile sürdürdüğümüz başarılı işbirliğimizin önemli kilometre taşlarından biri olmuştur. Bu projeyi tasarlarken, en başından beri değer zincirini bütünüyle ele aldık. Böylece çok verimli ve aynı zamanda düşük enerji tüketimi olan entegre bir tesisi hayata geçirdik” açıklamalarında bulundu.