Saturday, Jun 15th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home Röportaj Depart Satış ve Servis Mühendisi Barış Dinçer
OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV ve Borealis, yakma ve atık sahalarına giderek kaybolacak karışık atıktan ayı...

RePlast Eurasia Fuarı, düzenlendiği ilk yılda büyük başarı kaydetti

RePlast Eurasia Fuarı, düzenlendiği ilk yılda büyük başarı kaydetti

Avrupa’dan Çin’e uzanan geniş coğrafyadaki pek çok ülkeden ziyaretçileri ağırlay...

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Sürekli yatırım ve gelişimle tüm faaliyet alanlarında en iyiye ulaşarak, ülkesin...

FANUC’un sürdürülebilirlik taahhüdü iki ödül birden kazandı

FANUC’un sürdürülebilirlik taahhüdü iki ödül birden kazandı

Şirket, farklı endüstriler için robotik çözümler dahil fabrika otomasyonu ürünle...

Sürdürülebilirlik için stratejik iş ortaklığı

Sürdürülebilirlik için stratejik iş ortaklığı

Koroplast, CSR Plastic ile gerçekleştirdiği stratejik iş ortaklığı kapsamında çö...

Depart Satış ve Servis Mühendisi Barış Dinçer

“Satake, optik ayrıştırma alanında endüstrinin en büyük oyuncularından biridir”

Alapala Holding’in grup şirketi olan Depart; ana faaliyet alanı olan değirmen yedek parçaları ve inovatif çözümler satış ve satış sonrası hizmetleri haricinde distribütörlüğünü yaptığı dünya çapındaki firmalarla makarna üretimi yedek parçaları, teleskopik bant konveyör sistemleri, birincil & hat sonu paketleme makineleri ve Satake temsilciliğimizle ise renk ayırıcılar ve pirinç proses makineleri alanlarında dünya çapında faaliyet göstermektedir. Günümüzde 5 kıtada 8 devasa fabrikası bulunan Satake, 1930 yılından bu yana yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve her zaman en iyisini hedefleyen vizyonu ile Japon teknolojisini harmanlamıştır.

Barış Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Okurlarımıza kısaca profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Yaklaşık 5 yıldır Depart firması çatısı altında Satake Türkiye satış ve satış sonrası hizmetler sorumlusu görevini üstleniyorum. Daha önce otomotiv ve dizel enjeksiyon sistemleri üzerine Türkiye distribütörlükleri bulunan özel firmalarda aynı görevleri yürüttüm. Burada da Satake makine ve yedek parçalarının satışı, bu satışları takiben makinelerin müşteri tesisinde kurulumu ve temel bakım-onarım aksiyonlarını kapsayan hizmetleri Depart güvencesi ile sunmaya devam ediyorum.

Firmanızın kuruluş aşamaları yapılanması, faaliyetleri ve ürün yelpazesi hakkında bilgi verir misiniz?

Alapala Holding’in grup şirketi olan Depart; ana faaliyet alanı olan değirmen yedek parçaları ve inovatif çözümler satış ve satış sonrası hizmetleri haricinde distribütörlüğünü yaptığı dünya çapındaki firmalarla makarna üretimi yedek parçaları, teleskopik bant konveyör sistemleri, birincil & hat sonu paketleme makineleri ve Satake temsilciliğimizle ise renk ayırıcılar ve pirinç proses makineleri alanlarında dünya çapında faaliyet göstermektedir.

Plastik sektörüne hitap eden, Türkiye temsilciliği Depart’a ait Satake ayrıştırma makinelerinizin kullanım alanları ile birlikte ayırt edici teknolojik özelliklerinden ve ortaya koyduğu farklılıklardan bahseder misiniz?

Satake, 1930 yılından bu yana yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve her zaman en iyisini hedefleyen vizyonu ile Japon teknolojisini harmanlamıştır. Günümüzde 5 kıtada 8 devasa fabrikası bulunan Satake, optik ayrıştırma alanında endüstrinin en büyük oyuncularından biri haline gelmiştir.

Satake ayrıştırma makinelerini basitçe, bir grup ürünün içeriğindeki kirliliği yüksek teknoloji CCD kameralar vasıtasıyla renk ve/veya şekil farklılığı esasına göre sınıflandırarak ayırmak, akabinde havalı enjektörler vasıtasıyla sistem dışına atmak olarak özetleyebiliriz. Orijinal plastik ham madde, geri dönüştürülmüş PET flake, yeniden öğütülmüş şeffaf, renkli, opak plastik granül ve peletler Satake makinelerinin plastik endüstrisindeki kullanım alanlarından bazılarıdır.

Satake’nin, her müşterinin gereksinimini karşılayan bir dizi optik ayrıştırma ekipmanı vardır. Yüksek çözünürlüklü kameralar, düşük enjektör alanları ve mükemmele yakın taramaya olanak tanıyan Satake, patentli 3S yazılımı ile günümüzün tüm güvenlik ve kalite gereksinimlerini karşılayarak plastikleri ayırabilir.

Bununla birlikte küçük ölçekli işletmelerden büyük üreticilere tüm üretim hacmi gereksinimlerini karşılamak için bir kapasite çeşitliliği sunar.

Plastik ürünlerin ayrıştırılmasında temelde iki tip makine kullanılır. Bunlar yer çekimini kullanarak sağlanan akışlar ve kayış sistemi üzerinden gerçekleştirilen akışlardır. 

Bu iki tip ayrıştırma yönteminde Pellet sorter makinemiz, kayış sistemi kullanarak ürün üzerinde mikron seviyesinde bulunan hata/kusurları akıştan uzaklaştırır.

Çift aşamalı ayrıştırma sistemi sayesinde ürün mükemmele yakın şekilde ayrıştırılır. Bu sırada ürünlerin elektrostatik yük ile yüklenmesini sağlayan ara çubuklar, peletlerin kayışa yapışmasını sağlayarak ürünlerin zıplamasını önler ve akışta stabilizasyon sağlar.

Gravite akış prensibine sahip olan Pikasen ise PET Cips ve granülleri, renk ve şekil farklılıklarını eşzamanlı olarak kullanır ve kompakt yapısı ile tesisinizde/laboratuvarınızda minimum hacimle maksimum verim sunar.

Dünyanın önde gelen paketleme, gıda işleme ve lojistik firmalarının temsilciliklerinin yanı sıra kendi üretimleriniz de bulunuyor. Bize diğer ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Depart değirmencilik endüstrisine yedek parça ve servis desteği sağlarken aynı zamanda gıda başta olmak üzere birçok endüstriye hitap eden paketleme ve proses sistemleri de satmaktadır.

Değirmencilik alanında sattığımız yedek parçaların ve özel makinelerin önemli bir bölümünü kendi fabrikamızda üretmekteyiz.

İhracat yaptığınız ülkeler ve pazar payınızı artırma adına yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir? Ağırlıklı olarak hangi bölge ve sektörlere satış gerçekleştiriyorsunuz? 

Tüm dünya bizim için pazar. 80 ülkeye ihracat yapıyoruz. Özellikle Afrika, Ortadoğu ve Rusya bölgesi hâkim pazarlarımız.

Yurtiçi ve yurtdışı pazar payınız ne kadar? Özellikle hangi bölgelere ağırlıklı satışlar var?

Satake Türkiye distribütörü olarak pek çok endüstride ve 30 müşteride makinelerimiz kullanılmaktadır.

Satış sonrası servis, bakım, yedek parça ve müşteri memnuniyeti sağlama konusunda nasıl bir kurumsal örgütlülüğünüz var? Burada sizi öne geçiren ölçütler nelerdir?

Satake tüm dünyada güvenilirliği ve çok az bakım gerektirmesi ile ünlüdür. Tüm ekipmanlarımız, sorunsuz bir kurulum sağlamak için sevkiyattan önce etkin bir son testten geçer. Türkiye’deki kurulum aşamasında, konusunda uzman mühendislerimiz müşteri talebini kapasite/verim ekseninde karşılayan ayarlarla makine kurulumunu tamamlar. Makine eğitimini verir ve müşteri ile her zaman iletişimde kalır. 

Satake makineleri tüm pazarları kapsayacak şekilde çok dillidir bu nedenle kullanıcı eğitimi süreci müşteri tesisinde veya küresel Satake noktalarında tamamlanabilir. Dokunmatik ekran kontrolleri, tüm kullanıcıların ayrıştırıcılardan en verimli şekilde yararlanmasını sağlamak için kullanıcı dostudur. Ayrıca uzaktan yardım sağlamak için güvenli bir internet hizmeti olan Satake-Everywhere’i kullanır.

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Özellikle plastik endüstrisinde, fark yaratan ürünlerimizle daha çok satış yapmak ve bu endüstriyi hedef almak istiyoruz.

Biliyoruz ki rekabetin önemli olmazsa olmazlarından biri de inovasyon ve işlevsel tasarımın yanı sıra marka kimliği oluşturmak, pazarlama alanında kurumsal ilerlemek. Siz bu süreci nasıl yürütüyorsunuz? 

Yenilikleri takip eden, inovasyona değer veren bir firmayız. Depart kurulduğu günden bugüne kurumsal bir yapıyla ilerleyerek büyümektedir. Hem sektörel hem de satış-pazarlamada bu iki konuyu önemsiyoruz. Yurtiçi-yurtdışı reklam ve fuar katılımlarımızın yanı sıra, dijital kanallara da hâkimiz. Yakın geçmişte hizmete sunduğumuz değirmencilik alanına hitap eden online mağazamız haricinde birçok dijital hizmetimiz de bulunuyor. 

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Nöromarketing tüketici davranışlarını şekillendiriyor

Nöromarketing tüketici davranışlarını şekillendiriyor

Friday, 31 May 2024

Bilinçaltına hitap eden ambalaj tasarımı, tüketici...

Readmore

PET geri dönüşüm tesisine yeni yatırım

PET geri dönüşüm tesisine yeni yatırım

Friday, 31 May 2024

TANRIKULU, gıdaya uygun rPET granül ürettiği tesis...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Thursday, 07 March 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Thursday, 09 May 2024

Özet

Mühendislik termoplastikleri alanında sıkça ka...

Readmore

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Thursday, 04 April 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
 “Ambalaj sürdürülebilir bir  ekonomik değerdir”

“Ambalaj sürdürülebilir bir ekonomik değerdir”

Friday, 31 May 2024

Bak Ambalaj AŞ., Genel Müdürü Mehmet Emin Bozdağ, ...

Readmore

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli  çözümler sunuyoruz

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli çözümler sunuyoruz

Monday, 06 May 2024

SOMPLAST, 2008 yılında plastik sektöründe hizmete ...

Readmore

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

Monday, 06 May 2024

İnan Makine, yarım asrı aşan tecrübesi ile bugün İ...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı