Friday, Sep 22nd

Last updateThu, 31 Aug 2023 12pm

You are here: Home Röportaj Depart Satış ve Servis Mühendisi Barış Dinçer
Batı Polimer yüksek teknolojili geri dönüşüm tesisi kuruyor

Batı Polimer yüksek teknolojili geri dönüşüm tesisi kuruyor

30 yılı aşkın deneyimi ile Türk petrokimya endüstrisinin önemli ham madde tedari...

Poelsan’dan peyzaj sektörüne teknolojik yatırım

Poelsan’dan peyzaj sektörüne teknolojik yatırım

Sulama sistemleri sektörünün yenilikçi markası Poelsan, 1 milyar TL yatırım ve y...

Tetra Pak’tan döngüsel ekonomiye  1,5 milyon euroluk yatırım

Tetra Pak’tan döngüsel ekonomiye 1,5 milyon euroluk yatırım

Tetra Pak, içecek kartonlarının sürdürülebilir bir değer zinciri içerisinde geri...

Kimya sektörü 2,15 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Kimya sektörü 2,15 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı Temmuz ...

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Daralmaya karşı büyüyoruz ama ihracat odaklı katma  değerli üretim desteklenmeli

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Daralmaya karşı büyüyoruz ama ihracat odaklı katma değerli üretim desteklenmeli

Dünyada 6., Avrupa’da ise Almanya’dan sonra 2. sırada yer alan Türkiye Plastik S...

Depart Satış ve Servis Mühendisi Barış Dinçer

“Satake, optik ayrıştırma alanında endüstrinin en büyük oyuncularından biridir”

Alapala Holding’in grup şirketi olan Depart; ana faaliyet alanı olan değirmen yedek parçaları ve inovatif çözümler satış ve satış sonrası hizmetleri haricinde distribütörlüğünü yaptığı dünya çapındaki firmalarla makarna üretimi yedek parçaları, teleskopik bant konveyör sistemleri, birincil & hat sonu paketleme makineleri ve Satake temsilciliğimizle ise renk ayırıcılar ve pirinç proses makineleri alanlarında dünya çapında faaliyet göstermektedir. Günümüzde 5 kıtada 8 devasa fabrikası bulunan Satake, 1930 yılından bu yana yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve her zaman en iyisini hedefleyen vizyonu ile Japon teknolojisini harmanlamıştır.

Barış Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Okurlarımıza kısaca profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Yaklaşık 5 yıldır Depart firması çatısı altında Satake Türkiye satış ve satış sonrası hizmetler sorumlusu görevini üstleniyorum. Daha önce otomotiv ve dizel enjeksiyon sistemleri üzerine Türkiye distribütörlükleri bulunan özel firmalarda aynı görevleri yürüttüm. Burada da Satake makine ve yedek parçalarının satışı, bu satışları takiben makinelerin müşteri tesisinde kurulumu ve temel bakım-onarım aksiyonlarını kapsayan hizmetleri Depart güvencesi ile sunmaya devam ediyorum.

Firmanızın kuruluş aşamaları yapılanması, faaliyetleri ve ürün yelpazesi hakkında bilgi verir misiniz?

Alapala Holding’in grup şirketi olan Depart; ana faaliyet alanı olan değirmen yedek parçaları ve inovatif çözümler satış ve satış sonrası hizmetleri haricinde distribütörlüğünü yaptığı dünya çapındaki firmalarla makarna üretimi yedek parçaları, teleskopik bant konveyör sistemleri, birincil & hat sonu paketleme makineleri ve Satake temsilciliğimizle ise renk ayırıcılar ve pirinç proses makineleri alanlarında dünya çapında faaliyet göstermektedir.

Plastik sektörüne hitap eden, Türkiye temsilciliği Depart’a ait Satake ayrıştırma makinelerinizin kullanım alanları ile birlikte ayırt edici teknolojik özelliklerinden ve ortaya koyduğu farklılıklardan bahseder misiniz?

Satake, 1930 yılından bu yana yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve her zaman en iyisini hedefleyen vizyonu ile Japon teknolojisini harmanlamıştır. Günümüzde 5 kıtada 8 devasa fabrikası bulunan Satake, optik ayrıştırma alanında endüstrinin en büyük oyuncularından biri haline gelmiştir.

Satake ayrıştırma makinelerini basitçe, bir grup ürünün içeriğindeki kirliliği yüksek teknoloji CCD kameralar vasıtasıyla renk ve/veya şekil farklılığı esasına göre sınıflandırarak ayırmak, akabinde havalı enjektörler vasıtasıyla sistem dışına atmak olarak özetleyebiliriz. Orijinal plastik ham madde, geri dönüştürülmüş PET flake, yeniden öğütülmüş şeffaf, renkli, opak plastik granül ve peletler Satake makinelerinin plastik endüstrisindeki kullanım alanlarından bazılarıdır.

Satake’nin, her müşterinin gereksinimini karşılayan bir dizi optik ayrıştırma ekipmanı vardır. Yüksek çözünürlüklü kameralar, düşük enjektör alanları ve mükemmele yakın taramaya olanak tanıyan Satake, patentli 3S yazılımı ile günümüzün tüm güvenlik ve kalite gereksinimlerini karşılayarak plastikleri ayırabilir.

Bununla birlikte küçük ölçekli işletmelerden büyük üreticilere tüm üretim hacmi gereksinimlerini karşılamak için bir kapasite çeşitliliği sunar.

Plastik ürünlerin ayrıştırılmasında temelde iki tip makine kullanılır. Bunlar yer çekimini kullanarak sağlanan akışlar ve kayış sistemi üzerinden gerçekleştirilen akışlardır. 

Bu iki tip ayrıştırma yönteminde Pellet sorter makinemiz, kayış sistemi kullanarak ürün üzerinde mikron seviyesinde bulunan hata/kusurları akıştan uzaklaştırır.

Çift aşamalı ayrıştırma sistemi sayesinde ürün mükemmele yakın şekilde ayrıştırılır. Bu sırada ürünlerin elektrostatik yük ile yüklenmesini sağlayan ara çubuklar, peletlerin kayışa yapışmasını sağlayarak ürünlerin zıplamasını önler ve akışta stabilizasyon sağlar.

Gravite akış prensibine sahip olan Pikasen ise PET Cips ve granülleri, renk ve şekil farklılıklarını eşzamanlı olarak kullanır ve kompakt yapısı ile tesisinizde/laboratuvarınızda minimum hacimle maksimum verim sunar.

Dünyanın önde gelen paketleme, gıda işleme ve lojistik firmalarının temsilciliklerinin yanı sıra kendi üretimleriniz de bulunuyor. Bize diğer ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Depart değirmencilik endüstrisine yedek parça ve servis desteği sağlarken aynı zamanda gıda başta olmak üzere birçok endüstriye hitap eden paketleme ve proses sistemleri de satmaktadır.

Değirmencilik alanında sattığımız yedek parçaların ve özel makinelerin önemli bir bölümünü kendi fabrikamızda üretmekteyiz.

İhracat yaptığınız ülkeler ve pazar payınızı artırma adına yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir? Ağırlıklı olarak hangi bölge ve sektörlere satış gerçekleştiriyorsunuz? 

Tüm dünya bizim için pazar. 80 ülkeye ihracat yapıyoruz. Özellikle Afrika, Ortadoğu ve Rusya bölgesi hâkim pazarlarımız.

Yurtiçi ve yurtdışı pazar payınız ne kadar? Özellikle hangi bölgelere ağırlıklı satışlar var?

Satake Türkiye distribütörü olarak pek çok endüstride ve 30 müşteride makinelerimiz kullanılmaktadır.

Satış sonrası servis, bakım, yedek parça ve müşteri memnuniyeti sağlama konusunda nasıl bir kurumsal örgütlülüğünüz var? Burada sizi öne geçiren ölçütler nelerdir?

Satake tüm dünyada güvenilirliği ve çok az bakım gerektirmesi ile ünlüdür. Tüm ekipmanlarımız, sorunsuz bir kurulum sağlamak için sevkiyattan önce etkin bir son testten geçer. Türkiye’deki kurulum aşamasında, konusunda uzman mühendislerimiz müşteri talebini kapasite/verim ekseninde karşılayan ayarlarla makine kurulumunu tamamlar. Makine eğitimini verir ve müşteri ile her zaman iletişimde kalır. 

Satake makineleri tüm pazarları kapsayacak şekilde çok dillidir bu nedenle kullanıcı eğitimi süreci müşteri tesisinde veya küresel Satake noktalarında tamamlanabilir. Dokunmatik ekran kontrolleri, tüm kullanıcıların ayrıştırıcılardan en verimli şekilde yararlanmasını sağlamak için kullanıcı dostudur. Ayrıca uzaktan yardım sağlamak için güvenli bir internet hizmeti olan Satake-Everywhere’i kullanır.

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Özellikle plastik endüstrisinde, fark yaratan ürünlerimizle daha çok satış yapmak ve bu endüstriyi hedef almak istiyoruz.

Biliyoruz ki rekabetin önemli olmazsa olmazlarından biri de inovasyon ve işlevsel tasarımın yanı sıra marka kimliği oluşturmak, pazarlama alanında kurumsal ilerlemek. Siz bu süreci nasıl yürütüyorsunuz? 

Yenilikleri takip eden, inovasyona değer veren bir firmayız. Depart kurulduğu günden bugüne kurumsal bir yapıyla ilerleyerek büyümektedir. Hem sektörel hem de satış-pazarlamada bu iki konuyu önemsiyoruz. Yurtiçi-yurtdışı reklam ve fuar katılımlarımızın yanı sıra, dijital kanallara da hâkimiz. Yakın geçmişte hizmete sunduğumuz değirmencilik alanına hitap eden online mağazamız haricinde birçok dijital hizmetimiz de bulunuyor. 

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
CSR Plastik, TOMRA teknolojisi ile yüksek kalitede  rLDPE üretiyor

CSR Plastik, TOMRA teknolojisi ile yüksek kalitede rLDPE üretiyor

Thursday, 31 August 2023

Türkiye’de tüketim sonrası alçak yoğunluklu poliet...

Readmore

Zirai film geri dönüşümüne iki kademeli POLYSTAR çözümü

Zirai film geri dönüşümüne iki kademeli POLYSTAR çözümü

Thursday, 31 August 2023

Tarım endüstrisi dünya çapında gelişmeye devam ett...

Readmore

Yapay zekâ ve cobot'lardan iş birliği

Yapay zekâ ve cobot'lardan iş birliği

Thursday, 31 August 2023

Universal Robots’un Strateji ve İnovasyon Başkan Y...

Readmore

Depart, yeni bir anlaşmaya daha imza attı

Depart, yeni bir anlaşmaya daha imza attı

Thursday, 31 August 2023

Şirket, ISG Pack ile imzaladığı temsilcilik anlaşm...

Readmore

40 bar basınca tek seferde ulaşabiliyor

40 bar basınca tek seferde ulaşabiliyor

Thursday, 31 August 2023

İlk pistonlu kompresörü 1904 yılında tanıttığı gün...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Sağlığa faydalı ürünlerde gerçeği yansıtan  ambalajlar ön plana çıkıyor

Sağlığa faydalı ürünlerde gerçeği yansıtan ambalajlar ön plana çıkıyor

Thursday, 31 August 2023

Beslenme tarzı ve sağlıklı yiyeceklere doğru evril...

Readmore

Yeni nesil, ambalajda “kişisel deneyim” arıyor

Yeni nesil, ambalajda “kişisel deneyim” arıyor

Thursday, 31 August 2023

Gelişen teknoloji, değişen damak zevkleri ve terci...

Readmore

Toyo Matbaa Mürekkepleri Avrasya Ambalaj  fuarına katılıyor

Toyo Matbaa Mürekkepleri Avrasya Ambalaj fuarına katılıyor

Thursday, 31 August 2023

Toyo Matbaa Mürekkepleri, 11-14 Ekim tarihleri ara...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Gıda Sektöründe Dijital Dönüşüm

Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Gıda Sektöründe Dijital Dönüşüm

Thursday, 31 August 2023

Özet

Gıda ürünleri, bozulabilir nitelikte ürünler o...

Readmore

PLA/SEBS Karışımları

PLA/SEBS Karışımları

Thursday, 31 August 2023

Özet

Poli(laktik asit) (PLA), en çok kullanılan biy...

Readmore

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Thursday, 03 August 2023

Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacılar taraf...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Yıldırım Soğutma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yıldırım

Yıldırım Soğutma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yıldırım

Tuesday, 06 June 2023

“İlk hedefimiz 5 yıl içinde satışlarımızın %50'sin...

Readmore

Bak Ambalaj Genel Müdürü Mehmet Emin Bozdağ

Bak Ambalaj Genel Müdürü Mehmet Emin Bozdağ

Thursday, 31 August 2023

“Ambalaj sürdürülebilir bir ekonomik değerdir” fel...

Readmore

ALPLA Plastik Türkiye Genel Müdürü Emre CANOĞLU

ALPLA Plastik Türkiye Genel Müdürü Emre CANOĞLU

Thursday, 03 August 2023

“Ambalajlarımız, kaliteli, yenilikçi ve sürdürüleb...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı