Thursday, Jun 13th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home RÖPORTAJ / INTERVIEW Röportaj2 Müşterilerimize daha akıllı ve verimli çözümler sunuyoruz
OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV ve Borealis, yakma ve atık sahalarına giderek kaybolacak karışık atıktan ayı...

RePlast Eurasia Fuarı, düzenlendiği ilk yılda büyük başarı kaydetti

RePlast Eurasia Fuarı, düzenlendiği ilk yılda büyük başarı kaydetti

Avrupa’dan Çin’e uzanan geniş coğrafyadaki pek çok ülkeden ziyaretçileri ağırlay...

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Sürekli yatırım ve gelişimle tüm faaliyet alanlarında en iyiye ulaşarak, ülkesin...

FANUC’un sürdürülebilirlik taahhüdü iki ödül birden kazandı

FANUC’un sürdürülebilirlik taahhüdü iki ödül birden kazandı

Şirket, farklı endüstriler için robotik çözümler dahil fabrika otomasyonu ürünle...

Sürdürülebilirlik için stratejik iş ortaklığı

Sürdürülebilirlik için stratejik iş ortaklığı

Koroplast, CSR Plastic ile gerçekleştirdiği stratejik iş ortaklığı kapsamında çö...

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli çözümler sunuyoruz

SOMPLAST Plastik Satış Müdürü Ufuk KarataşSOMPLAST, 2008 yılında plastik sektöründe hizmete başlamıştır. Ve günümüze kadar Avrupa’dan birçok firmanın temsilciliğini layıkıyla yapmaktadır. Çözümlerimizde yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi gelişmiş teknolojilerin kullanımı, veri analizi, öngörülebilir bakım, kişiselleştirilmiş öneriler ve otomatik süreçler gibi alanlarda önemli farklar yaratıyoruz. Makinelerimizdeki veri analitiği ve büyük veri yönetimi yetenekleri, müşterilerin verilerini derinlemesine analiz ederek değerli iç görüler elde etmesini sağlar. Bu, daha iyi kararlar almayı, müşteriye özel çözümler sunmayı ve rekabet avantajı elde etmeyi sağlar. 

SOMPLAST Plastik Satış Müdürü Ufuk Karataş Yazı İşleri Müdürümüz Berivan Kaya'nın sorularını yanıtladı.

Ufuk Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Okurlarımıza profesyonel öz geçmişinizden ve SOMPLAST Plastik’teki görev tanımızdan bahsedebilir misiniz?

Yaklaşık olarak 15 yıllık bir özel sektör tecrübem var. Bu süreçte hem teknik servis hem de satış görevlerinde bulundum. SOMPLAST şirketinde ise satış müdürü olarak görevime keyifle devam etmekteyim. 

SOMPLAST Plastik’in kuruluş hikâyesini ve günümüzdeki yapısını bizlerle paylaşabilir misiniz?

SOMPLAST, plastik sektörüne hizmet eden SOMGRUP firmasıdır. SOMGRUP, 1979 yıllarında temeli atılıp şu anda bünyesinde 4 firma barındıran bir oluşumdur. SOMPLAST ise 2008 yılında sektörde hizmete başlamıştır. Ve günümüze kadar Avrupa’dan birçok firmanın temsilciliğini layıkıyla yapmaktadır. 

Dünyanın önde gelen endüstriyel üretim sistemleri markalarının Türkiye mümessili olarak uzun yıllardır başarılı bir şekilde plastik sektörüne hizmet veriyorsunuz. Öncelikle temsil ettiğiniz markaları öğrenebilir miyiz?

Plastik sektöründe gerçekten çalıştığımız firmaların hepsi sektöründe bir devdir. Ve bu firmalarla çalışmak hem keyif vermekte hem de büyük bir sorumluluk bulundurmaktadır.

Temsil ettiğimiz markalar ise; Bandera, Sesotec, Barwell, LWB, İdemag, Maintech, BRT Hartner, TST Trensso Technic, Frigo System, Electronic Systems, Dal Machio – Italy Robot.

Mümesilliğini yürüttüğünüz çözümlerinizin teknolojik yenilikleri ile birlikte öne çıkan özellikleri ve ortaya koyduğu farklılar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Çözümlerimizde yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi gelişmiş teknolojilerin kullanımı, veri analizi, öngörülebilir bakım, kişiselleştirilmiş öneriler ve otomatik süreçler gibi alanlarda önemli farklar yaratıyoruz. Bu sayede müşterilerimize daha akıllı ve verimli çözümler sunuyoruz. 

Sürdürülebilir süreç otomasyonu, tekrarlayıcı ve kurallı iş süreçlerinin otomatikleştirilmesini sağlıyoruz. Bu gelişim, insan hatalarını azaltır, iş verimliliğini artırır ve maliyetleri düşürür. Müşterilerin verimliliğini ve rekabet avantajını artırmak için önemli bir avantajlarımız mevcuttur. 

Makinelerimizdeki veri analitiği ve büyük veri yönetimi yetenekleri, müşterilerin verilerini derinlemesine analiz ederek değerli iç görüler elde etmesini sağlar. Bu, daha iyi kararlar almayı, müşteriye özel çözümler sunmayı ve rekabet avantajı elde etmeyi sağlar. 

Satış sonrası servis, bakım, yedek parça ve müşteri memnuniyeti sağlama konusunda nasıl bir kurumsal örgütlülüğünüz var? Burada sizi öne geçiren ölçütler nelerdir?

Teknik servis departmanımız, ürünlerin kurulumu, servis ve bakım hizmetlerini sağlar. Eğitimli teknik personeller tarafından yönetilir ve müşteri taleplerini hızlı ve etkili bir şekilde sağlarız. 

Yedek parça departmanımız, müşterilerin ihtiyaç duyduğu yedek parçaların stoklarını yönetir ve zamanında teslimatları sağlar. İyi bir envanter yönetimimiz ve tedarik sürecimiz, müşteri memnuniyetimizi artırmaktadır. 

Hızlı ve etkili müdahale, sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi ve müşteri taleplerinin zamanında karşılanması müşterilerimizi mutlu ettiği gibi bizi de çok mutlu etmektedir. 

Kaliteli servis, bakım ve yedek parça hizmetleri sunarak müşterilere güven verir ve makinelerimize sadakati artırırız. Ayrıca müşteriler ile düzenli iletişim kurarak ihtiyaçlarını ve beklentilerini önceden tespit etmek ve hızlı çözümler sunarak mutlu olmalarını sağlarız. 

Kısaca uzman personellerimiz ile eğitimli ve deneyim sahibi bir ekibiz. Müşterilere daha iyi hizmet sunan güvenilir bir partneriz. 

Türkiye ölçeğinde ortalama pazar payınız nedir? Özellikle hangi bölge ve sektörlere ağırlıklı satışlarınız var? Firmanızın piyasadaki konumunu nasıl buluyorsunuz?

Bu mümessilliğini yaptığımız firmalara göre değişiklik gösteriyor. Bandera, Sesotec, Barwell ve LWB ile müşteri memnuniyeti o kadar yüksek ki bu pazarda ki taleplerin çoğunda yerimiz oluyor. 

Türkiye’de tüm bölgelere satışımız oluyor. Ama en önemli geri dönüşüm sektörü ve ambalaj ürünleri. Hem kazanıp hem dünyanın bir sorununu ortadan kaldırmaya çalışmak gerçekten güzel.

Ben daha iyisini her zaman isterim. Ama müşterilerimizden aldığımız tepkiler çok güzel. En güzeli ise bir müşterimiz SOMPLAST’ın ışıltısını buradan görebiliyorum demişti. 

Pazar payınızı arttırma adına yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir? 

Müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak yeni ürünler veya hizmetler geliştirilir. Bu, müşteriye değer sağlayacak yenilikçi çözümler sunarak rekabet avantajı sağlar. 

Müşteri memnuniyetini artırmak için müşteri deneyimini iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapılır. Müşteri geri bildirimleri dikkate alınır ve müşteriyle etkileşimi artırmak için çalışmalar yaparız. 

Sürekli olarak teknolojiyi takip ederek ve yenilikçi çözümler geliştirerek rekabet avantajı sağlayamaya çalışırız. İnovasyon, yeni pazarlara giriş ve mevcut pazar payının artırılması için önemli bir unsurdur. 

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni yatırım veya projeleriniz var mı?

Tek hedefimiz çalıştığımız firmaların memnuniyetini her zaman daha ileri taşımaktır. Eğer bu konuda başarırsanız zaten diğer hedefler kendiliğinden gelir. Bizim için yeni yatırım demek yurtdışındaki yeni firmaları Türkiye’de üretim yapan firmalar ile buluşturmak. Şuanda çalıştığımız bazı firmalar yeni anlaşma yaptığımız firmalardır. Onların piyasadaki yerlerini almalarını sağlıyoruz. 

SOMPLAST’ın sürdürülebilir üretim ve çevre hassasiyeti konularındaki strateji ve çalışmaları nelerdir?

SOMPLAST, çevre dostu malzemeler kullanarak çevresel etkiyi en aza indirmeyi hedefler. Geri dönüşümlü veya yenilenebilir ham maddelerin kullanımını teşvik eder ki zaten işimizin bir kısmı bunu gerektirir. Fabrikalarda enerji verimliliği sağlayacak teknolojilerin kullanımını teşvik eder. Bu sayede enerji tüketimini azaltarak karbon ayak izini minimize eder ve çevresel etkiyi azaltır. 

SOMPLAST, atıkların azaltılması, geri dönüşümü ve yeniden kullanımı konularında çaba gösterir. Atık yönetimi programları ile atıkların sınıflandırılması ve geri dönüşüm tesislerine yönlendirilmesi sağlanır. 

SOMPLAST’ın sürdürülebilirlik stratejisi, çevresel etkiyi minimize etmeye odaklanırken aynı zamanda işletme performansını artırmayı ve toplumsal fayda sağlamayı hedefler. Bu çabalarıyla, hem çevreye duyarlı bir kuruluş olmayı hem de uzun vadeli başarıyı desteklemeyi amaçlar. 

Biliyoruz ki rekabetin önemli olmazsa olmazlarından biri de, inovasyon ve işlevsel tasarımın yanı sıra marka kimliği oluşturmak. Siz bu süreci nasıl yürütüyorsunuz?

Rekabetçi kalabilmek için sürekli olarak yenilikçi fikirler geliştirmeli ve ürünlerimizi veya hizmetlerimizi geliştirmeliyiz. Müşteri geri bildirimlerine ve pazar trendlerine dikkat ederek ürünlerimizin sürekli iyileşmesi için temsilciliğini yaptığımız firmalar ile sürekli inovasyon toplantıları yapılır. 

Makinelerimiz, bizim hizmetimizi kullanıcıların beklentilerine ve ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarlanır. Kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı, makinelerimizin kullanıcılarla etkileşimde bulunma şeklini belirler. 

Sosyal medya, reklam kampanyaları, etkinlikler ve diğer iletişim kanalları aracılığıyla çalıştığımız firmalar ile bağlılığımızı artırırız. 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Böyle bir röportajı benimle gerçekleştirmek istediğiniz için size çok teşekkür ederim. SOMPLAST olarak her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya devam edeceğiz. 

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Nöromarketing tüketici davranışlarını şekillendiriyor

Nöromarketing tüketici davranışlarını şekillendiriyor

Friday, 31 May 2024

Bilinçaltına hitap eden ambalaj tasarımı, tüketici...

Readmore

PET geri dönüşüm tesisine yeni yatırım

PET geri dönüşüm tesisine yeni yatırım

Friday, 31 May 2024

TANRIKULU, gıdaya uygun rPET granül ürettiği tesis...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Thursday, 07 March 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Thursday, 09 May 2024

Özet

Mühendislik termoplastikleri alanında sıkça ka...

Readmore

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Thursday, 04 April 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
 “Ambalaj sürdürülebilir bir  ekonomik değerdir”

“Ambalaj sürdürülebilir bir ekonomik değerdir”

Friday, 31 May 2024

Bak Ambalaj AŞ., Genel Müdürü Mehmet Emin Bozdağ, ...

Readmore

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli  çözümler sunuyoruz

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli çözümler sunuyoruz

Monday, 06 May 2024

SOMPLAST, 2008 yılında plastik sektöründe hizmete ...

Readmore

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

Monday, 06 May 2024

İnan Makine, yarım asrı aşan tecrübesi ile bugün İ...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı