Monday, Apr 22nd

Last updateMon, 15 Apr 2024 8am

You are here: Home RÖPORTAJ / INTERVIEW Röportaj3 Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ
NPP Polyplastic ve Polimer Teknik’ten işbirliği

NPP Polyplastic ve Polimer Teknik’ten işbirliği

Rusya merkezli kompaund üreticisi NPP Polyplastic, aynı yöne dönen çift vidalı e...

Plastik sektörü yıla hızlı başladı

Plastik sektörü yıla hızlı başladı

Plastik sektörünün 2024 yılına hızlı bir giriş yaptığını ve ihracatını artırdığı...

Yapay zekâ projesi ile ürün maliyeti 60 saniyede hesaplanabilecek

Yapay zekâ projesi ile ürün maliyeti 60 saniyede hesaplanabilecek

Boğaziçi Üniversitesi Veri Bilimi ve Yapay Zekâ Enstitüsü’nden bilim insanları, ...

Kimya sektörü ihracatını yüzde 15 artırdı

Kimya sektörü ihracatını yüzde 15 artırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı Şubat a...

Eaton, Türkiye’deki dijital dönüşüm çalışmalarını  desteklemeye devam ediyor

Eaton, Türkiye’deki dijital dönüşüm çalışmalarını desteklemeye devam ediyor

Akıllı güç yönetimi şirketi Eaton, 29 Şubat 2024 tarihinde düzenlenen, dijital d...

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ

“Avrupa’daki en büyük üretim hattına sahibiz”

Polibak olarak 50 Milyon Euro’nun üzerinde bir yatırım ile peş peşe bir CPP bir de BOPP hattının yatırımını gerçekleştirerek ülkemiz ekonomisinde ve ambalaj sektöründe büyük bir değer yarattık. Bu yatırımlarımızla ithalatın önünü güçlü bir rekabet ortamı yaratarak kesiyor; ana pazarımız olan Avrupa’ya gerçekleştirdiğimiz ihracatlar ile ülkemiz ekonomisinde cari açığı önleyecek faaliyetlere büyük katkılar sunuyoruz.

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ, Yazı İşleri Müdürümüz Berivan Kaya'nın sorularını yanıtladı. 

Bakioğlu Ambalaj Grubu Şirketleri içinde Polibak’ın kuruluşuna giden yol nasıl oldu? Grup içinde üstlendiği fonksiyon nedir?

Grubumuzun ilk şirketi olan ve sektörde 50. yılını tamamlayan Bak Ambalaj, o yıllarda ülkemizde baş gösteren tedarik sıkıntıları nedeniyle müşterilerine verdiği servis ve ürün kalitesinin sürdürülebilirliği anlamında problemler yaşamaya başlıyor. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Cem Bakioğlu, ilgili tedarik sorunlarıyla birlikte ulusal pazardaki yatırım fırsatını görüyor. Bunun üzerine hem Bak Ambalaj’ın sorununu çözümlemek hem de ambalaj sektörünün BOPP film ihtiyacına cevap verebilmek adına Polibak Plastik Film yatırımına karar veriyor.

Polibak’ın gerçekleştirdiği üretim ambalaj sektöründe nasıl bir rol üstleniyor?

Polibak, esnek ambalaj sektöründe BOPP film ve CPP film üretimini gerçekleştiriyor. Pearlize filmden ultra yüksek bariyerli metalize filmlere, retortable filmlerden in mould label filmlere kadar çok geniş bir ürün gamı ile ülkemizde esnek ambalaj sektörünün ihtiyacı olan hemen hemen her tipte BOPP ve CPP film talebine cevap veriyor.

Ambalaj, teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı bir sektör. Ar-Ge ve inovasyon alanında neler yapıyorsunuz?

Ambalaj sektöründe Polibak son teknolojiye sahip hatları, üretim ekipmanları ve test laboratuvarları ile bugün Ar-Ge alanında ülkemizde sektörün öncü firmalarından biri. Kuruluşumuzdan bu yana benimsediğimiz sürdürülebilirlik anlayışımızı, özellikle son dönemde Ar-Ge faaliyetlerimize de entegre ettiğimizi ve %100 geri dönüştürülebilir film yapılarının geliştirilmesine odaklandığımızı belirtebiliriz. Örneğin mono materyal, geri dönüşüme hazır lamine ambalaj yapı olanakları, şeffaf oksijen ve nem bariyeri olan filmler ile alüminyum folyoya yakın bariyer değerlerine sahip filmler, Ar-Ge faaliyetlerimiz sonucunda ortaya çıkan ürünlerimiz arasında yer almaktadır.

Polibak olarak ülkemizdeki üretim atmosferini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yurt içinde düşük kur ve enflasyon neticesinde yükselen üretim maliyetleri, yurt dışı rekabette karşımıza zorluklar çıkarsa da yüksek verimlilik ve yüksek üretim kapasitesine sahip hat yatırımları ile Polibak, Avrupa pazarındaki yerini geliştirmeyi başarıyor diyebilirim.

Ülkemizde üretim iklimindeki en önemli sıkıntımızı ise nitelikli teknik personel istihdamı olarak ifade edebiliriz. Ülkemizde bu sorunun çözümünün, Mesleki ve Teknik Liselerin sayılarının artırılmasından geçtiğini düşünüyorum. Teknik yetkinliği olan gençlerimizin önce teknik liseler sonra meslek yüksekokullarıyla bilgi seviyesini yükseltmesini, bu bilgi ve becerilerini bizler gibi sanayici şirketlerle buluşturmalarını temenni ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde yeni yatırımlarınız hangi alanlara yönelik olacak?

Yeni CPP hattımızın yatırımını tamamladık ve seri üretime aldık. Son teknolojiyle donatılmış olan, yılda 18 Bin Ton kapasiteye sahip 5 katlı 7,2 metre genişliğindeki CPP hattımızla bugün Avrupa’daki en büyük üretim hattına sahibiz. Bu hattımız ile sürdürülebilirlik anlamında çok önemli olan mono materyal geri dönüşüme hazır ürün alternatiflerini müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz.

Hali hazırda inşaatı devam eden yeni bir BOPP hattının yatırımının da gerçekleştirildiğini gururla ifade edebiliriz. Ekim 2023’te kuruluma başlayıp Mart 2024 sonunda ilave kapasiteyi de devreye alarak müşterilerimize daha hızlı servis vermeyi ve Avrupa pazarındaki penetrasyonumuzu artırmayı hedefliyoruz.

Teşviklerin yatırımlarınızda nasıl bir etkisi oldu, yeterli kaynağı sağlayabildiniz mi?

Gerçekleştirdiğimiz yatırımlar elbette yatırım teşvik listesi kapsamında gerçekleşiyor. Finansman imkânlarının çok sınırlı ve maliyetlerin çok yüksek olduğu bir ortamda, tüm finansmanı yurt dışı finans kuruluşlarından sağlamak durumunda kaldığımız bir süreci geride bıraktık. Polibak’ın sektördeki bilirkişi rolü, bugüne dek gerçekleştirdiği diğer yatırımları ve hiç şüphesiz kurumsal itibarı ile oldukça zorlu ön şartları aşarak finansman olanaklarından yararlandık. Polibak olarak 50 Milyon Euro’nun üzerinde bir yatırım ile peş peşe bir CPP bir de BOPP hattının yatırımını gerçekleştirerek ülkemiz ekonomisinde ve ambalaj sektöründe büyük bir değer yarattık. Bu yatırımlarımızla ithalatın önünü güçlü bir rekabet ortamı yaratarak kesiyor; ana pazarımız olan Avrupa’ya gerçekleştirdiğimiz ihracatlar ile ülkemiz ekonomisinde cari açığı önleyecek faaliyetlere büyük katkılar sunuyoruz.

Yurt dışındaki pazarlarınız ve portföyünüz hakkında bilgi sahibi olabilir miyiz?

En büyük ihracat pazarlarımızı sırasıyla Avrupa Birliği Ülkeleri, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri olarak sıralayabiliriz. Bu ülkelerdeki çok uluslu marka sahipleri ve zincir baskı firmalarını ana müşteri portföyümüz olarak tanımlayabiliriz.

Tanınırlığı artırmanın, marka bilincini yerleştirmenin ve yeni müşteriler edinmenin önemli bir aracı da fuarlar. Bu anlamda yurt içinde ve yurt dışında katıldığınız fuarlar size nasıl bir katkı sağlıyor?

Son olarak Interpack fuarına katıldık. Ambalaj sektörünü tanımayanlar için ifade etmem gerekirse sektörün Avrupa’daki en büyük fuarıdır. COVID-19 pandemi süreci dolayısıyla ertelendiği için bu sene Interpack 2023’te uzun bir süre sonra sektörün en büyük buluşması gerçekleşti diyebiliriz. Fuarda ziyaretçi ve katılımcı seviyesi oldukça iyiydi. Müşterilerimiz günler öncesinden randevular alarak standımızda bizleri ziyaret ettiler. Geliştirdiğimiz yenilikçi ürünler ve onlar için Ar-Ge birimimizde yürüttüğümüz terzi işi niteliğindeki ürün geliştirme faaliyetleri hakkında görüş alışverişi yapma fırsatı elde ettik. Elbette ziyaretleri neticesinde portföyümüze kattığımız yeni müşterilerimiz de oldu. Ama bu oran her fuarda git gide azalıyor. Bilgiye erişimin bu denli kolaylaştığı ve hızlandığı günümüzde artık sektörde tüm oyuncular birbirini tanıyor aslında. Fuarlar daha çok beşeri ilişkileri geliştirmek ve yüz yüze toplantılar ile birbirini daha iyi anlamak, müşteri tedarikçi bağını güçlendirmek anlamında bizlere hizmet ediyor. Hem müşteriler hem de tedarikçiler için maliyet ve zaman tasarrufu sağlayarak birbirlerini görebilecekleri bir ortam yaratıyor.

Uluslararası piyasalarda sizi zorlayan etkenler neler ve bunların giderilmesi için nelerin yapılmasını önerirsiniz?

Özellikle AB Yeşil Mutabakat kapsamında her geçen gün yeni kurallar dizisi uygulamaya koyuyor, ayrıca tarife dışı engellerle de sık sık muhatap oluyoruz. Bu anlamda ülkemizde de Yeşil Mutabakat ile ilgili yasal düzenlemeler ivedilikle yapılmalı, yenilenebilir enerji yatırımları başta olmak üzere birçok sanayicimizin bu yönde gerçekleştirmesi gereken yatırımları destekleyici teşvik paketleri devreye alınmalıdır.

Günümüzün öne çıkan değeri “Sürdürülebilirlik”. Bu kapsamda; Polibak’ın üretimde daha az kaynak kullanımı ile daha çok ürün elde edilmesine yönelik çalışmalarından örnekler verebilir misiniz?

Polibak sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında uluslararası petrokimya devleri ve uluslararası marka sahipleri ile bio yenilenebilir ham maddeler, kimyasal geri dönüştürülmüş ham maddeler üzerinde çalıştığı gibi tükettiği tüm elektrik enerjisini de yenilenebilir enerji kaynaklarından temin etmekte ve bunu I-Rec sertifikasyonu ile tescillemektedir. Tüm Bakioğlu Grup Şirketlerinde olduğu gibi Polibak’ta da sürdürülebilirlik anlayışımız sadece bugün değil kuruluşumuzdan bu yana sahip olduğumuz; çevreci üretim politikalarımızla desteklediğimiz ve yıllar içerisindeki gelişmelere paralel şekilde hem döngüsel ekonomi paydaşlıklarımız hem ürün portföyümüz hem yenilenebilir enerji kullanımlarımızla güçlendirdiğimiz çok önemli bir başlık. Bu çerçevede öz tüketim amacıyla 13 Milyon € bedelle başlattığımız GES santrali yatırımımız için ayrı bir heyecan duyduğumuzu ve 2024 yılı ikinci yarısında faaliyete almayı hedeflediğimizi belirtebilirim.

Yeni projeleriniz neler? Orta ve uzun vadede nasıl bir Polibak göreceğiz?

Orta vadede sürdürmekte olduğumuz vakum kaplama ve BOPP hat yatırımı ile birim ürün başına çok daha düşük karbon salımı ve enerji tüketimi ile çevreye duyarlı ürünleri pazara sunarken, yüksek teknolojiye sahip yatırımlarımız ve Ar-Ge faaliyetlerimiz ile tüm müşterilerimize sürdürülebilir inovatif ürünler ile hizmet sunmayı hedefliyoruz. Bakioğlu Holding Ambalaj Grubu Şirketleri olarak esnek ambalaj sektöründeki pazar payımızı artırarak Avrupa’nın en büyük ilk 5 esnek ambalaj üreticisinden biri olma hedefimize adım adım yaklaşıyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Polibak yüksek teknolojiye sahip üretim hatları, 30 yıllık bilgi birikimi ile müşterilerine yüksek kalitede ve en önemlisi sürdürülebilir şekilde ürün ve hizmet vermeye devam edecektir. Ülkemiz ekonomisine sağladığı katkılarla ve derecelerle gurur kaynağı olan, Avrupa pazarında sektöründe çok yüksek bilinirliğe ve marka değerine sahip Polibak’ı yakından tanımak ve gelecek vizyonunu dinlemek adına ayırdığınız zaman için teşekkürlerimizi sunarız.

 

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Woojin Plaimm’den yenilikçi teknolojiler

Woojin Plaimm’den yenilikçi teknolojiler

Tuesday, 13 February 2024

Plastik enjeksiyon makinesi alanında kendini küres...

Readmore

ABB, 2024 yılında robot teknolojisi ve  yapay zekâ alanında yeni sınırlar belirliyor

ABB, 2024 yılında robot teknolojisi ve yapay zekâ alanında yeni sınırlar belirliyor

Wednesday, 13 March 2024

ABB Robotik Bölümü Başkanı Marc Segura, daha önce ...

Readmore

Enjeksiyon makine siparişinizi online hale getirin

Enjeksiyon makine siparişinizi online hale getirin

Thursday, 14 March 2024

Woojin Plaimm, dünyanın ilk e-teklif sistemini Tür...

Readmore

Volvo’nun elektrikli araçlarını FANUC robotları üretecek

Volvo’nun elektrikli araçlarını FANUC robotları üretecek

Thursday, 01 February 2024

Sürdürülebilirliğe odaklanan dünyanın en büyük end...

Readmore

Sesotec’den bir tesis daha

Sesotec’den bir tesis daha

Monday, 15 April 2024

REKIS Hırvatistan'da, Sesotec'in çok sensörlü ayık...

Readmore

Tanrıkulu, PET şişeden şişeye pazarına giriyor

Tanrıkulu, PET şişeden şişeye pazarına giriyor

Wednesday, 13 March 2024

Genel merkezi Kocaeli’nde bulunan plastik geri dön...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Otomotiv pazarı için geri dönüşüm içeriğine sahip yeni bileşikler

Otomotiv pazarı için geri dönüşüm içeriğine sahip yeni bileşikler

Thursday, 14 March 2024

KRAIBURG TPE, en az %73’ü geri dönüştürülmüş içeri...

Readmore

Yeni uygulama ürün mühendisliği ve servis operasyonlarını birbirine bağlıyor

Yeni uygulama ürün mühendisliği ve servis operasyonlarını birbirine bağlıyor

Thursday, 01 February 2024

Siemens ve Salesforce hizmet sunumunu hızlandırmak...

Readmore

Endüstriyel robot kullanımı, üretimde verimliliğin anahtarı

Endüstriyel robot kullanımı, üretimde verimliliğin anahtarı

Thursday, 14 March 2024

Endüstriyel otomasyon, teknolojik gelişmelerin iş ...

Readmore

MD520 AC Sürücü ile yüksek performans ve  gelişmiş kontrol imkânı

MD520 AC Sürücü ile yüksek performans ve gelişmiş kontrol imkânı

Thursday, 01 February 2024

Modern endüstriyel otomasyon sistemlerinin vazgeçi...

Readmore

Küresel iş birliği modeli ile akıllı üretim ekosistemine rehberlik ediyor

Küresel iş birliği modeli ile akıllı üretim ekosistemine rehberlik ediyor

Thursday, 14 March 2024

CC-Link teknolojisinin global temsilcisi CLPA, güç...

Readmore

Yapay zekâ destekli süreç umut vaat ediyor

Yapay zekâ destekli süreç umut vaat ediyor

Wednesday, 27 December 2023

Plastik ayıklama araştırma projesi OMNI, gıda sını...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Thursday, 07 March 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

Otomotiv Endüstrisinde Polimerler ve Polimer Matrisli  Kompozit Malzemelerdeki Gelişmeler -1-

Otomotiv Endüstrisinde Polimerler ve Polimer Matrisli Kompozit Malzemelerdeki Gelişmeler -1-

Friday, 02 February 2024

Özet

Otomotiv endüstrisi her geçen gün kullanıcılar...

Readmore

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Thursday, 04 April 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Bak Gravür Genel Müdürü Nedim Ahmet Genç

Bak Gravür Genel Müdürü Nedim Ahmet Genç

Monday, 01 April 2024

"Baskılı esnek ambalaj sektörünün vazgeçilmez stra...

Readmore

Son iki yılda plastik katkıları  toplam ihracatımızı 3 kat artırdık

Son iki yılda plastik katkıları toplam ihracatımızı 3 kat artırdık

Monday, 15 April 2024

Akkim Kimya Plastik Katkıları Satış Müdürü Fatih D...

Readmore

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ

Tuesday, 21 November 2023

“Avrupa’daki en büyük üretim hattına sahibiz”

Polib...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı