Tuesday, May 21st

Last updateWed, 15 May 2024 9am

You are here: Home Interview Plastik ve ambalaj sektörüne proje bazlı makina ve sistem çözümü

Plastik ve ambalaj sektörüne proje bazlı makina ve sistem çözümü

Murat İnce  Sena Makina Satış MühendisiGelişmiş teknolojilerin ülkemiz sanayisine kalite standartlarını karşılayacak şekilde katkı sağlaması amacıyla kurulmuş olan ağırlıklı olarak plastik ve ambalaj sektörüne hizmet veren Sena Makina, alanında teknolojilerini dünyaya kabul ettirmiş pek çok markanın mümessilliğini yapıyor. Sena Makina Satış Mühendisi Sayın Murat İnce ile Sena Makina’yı tüm ayrıntılarıyla konuştuk. Sizleri röportajımızla baş başa bırakıyoruz.

Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? 

Sena Makina Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti. gelişmiş teknolojilerin ülkemiz sanayisine uluslararası kalite standartlarını karşılayacak şekilde katkı sağlaması amacıyla 1996 yılında kurulmuş, ağırlıklı olarak plastik ve ambalaj sektörüne hizmet veren bir dış ticaret firmasıdır. Mümessili olduğumuz firmalar, kendi konularında teknolojilerini dünyaya kabul ettirmiş, güçlü referansları olan, genelde Alman, İtalyan ve Tayvan kökenli kuruluşlardır. Firmamız yalnızca ürün satışı değil, aynı zamanda sanayicilerimizin yeni oluşum, değişim ve büyüme aşamasındaki proje ihtiyaçlarına cevap verebilmek için, kendi uzman kadrosuna ek olarak, İtalyan, Alman ve Tayvan’lı mühendislerin de desteğini almaktadır. Sena Makina, uzman satış kadrosu ve satış sonrası güçlü teknik ekibi ile Türk Sanayisine hizmet vermekten gurur duymakta ve bu doğrultuda güçlenmektedir. Firmamız hizmet anlayışını sürekli geliştirerek ticarette güven ve memnuniyeti sürekli ön planda tutmaktadır. 

Makine çeşitleriniz nelerdir? Makinelerinizin hız, verimlilik ve enerji tasarrufu gibi özelliklerinden bahseder misiniz?

Firmamızın mümessili bulunduğu firmalardan bazıları ve ürün yelpazemizde bulunan ürünleri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

Mümessili bulunduğumuz FRIGEL firması 70 yılı aşkın süredir soğutma kompresörleri imalatında teknolojik know-how’ı bulunan ve son 45 yıldır ise soğutma sistemleri konusunda faaliyet gösteren Avrupa’nın önde gelen endüstriyel soğutma sistemleri imalatçılarındandır. 2007 senesinde İtalya’daki üretim tesisini 10.000m² arttırmıştır. Frigel’in İtalya başta olmak üzere, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Tayland olmak üzere 4 farklı yerde üretim tesisi mevcuttur. Termodinamik ve ilgili diğer teknolojilerde sürekli “know-how” ını yenilemesi ve çeşitli endüstriyel uygulamalardaki deneyimleri sayesinde, proses soğutma ve ısı kontrolünde uzmanlığa sahiptir 

Mümessili bulunduğumuz FOXNUM Firması; full elektrikli enjeksiyon makineleri

Dünya’nın en büyük elektrik-elektronik üreticilerinden biri olan FOXCONN, tüm Apple ürünlerinin (Iphone, Ipad, Macbook), ayrıca Samsung, Nokia, Dell, HP gibi ürünlerin de üreticisi konumundadır ve dünyadaki ilk 100 firma arasındadır. 

Yaklaşık 1.200.000 kişinin çalıştığı FOXCONN GRUP, aynı zamanda servo motor, servo sürücü ve servo kontrol sistemleri üreticisidir. FOXCONN GRUP bunlardan aldığı güçle, FULL ELEKTRİKLİ ENJEKSİYON MAKİNALARInı en üst teknoloji seviyesinde FOXNUM adı altında üretmektedir. Bugüne kadar FULL ELEKTRİKLİ ENJEKSİYON MAKİNALARInı, genellikle kendi ihtiyaçları ve yan sanayileri için üretmekte olan firma, Tayvan’da üretime hız vererek dünya pazarlarına açılma kararı vermiştir. 

FOXNUM, Türkiye’de tek yetkili acente ve distribütör olarak firmamız SENA MAKİNA ile anlaşma kararı almıştır. Servis ve yedek parça stokları, FOXNUM ile birlikte yapılandırılmaktadır. 

Şu ana kadar 50-450 ton arası makineler ile pazara dahil olan FOXNUM, kısa bir süre içerisinde daha üst kapama gücüne sahip makineleri da pazara sunacaktır. Ayrıca çift renk enjeksiyon makinesi opsiyonu da bulunmaktadır. 

Mümessili bulunduğumuz ZERMA-Almanya Firması; 1941 senesinde Almanya’da kurulmuş, kırma makineleri ve geri dönüşüm sistemleri üreten bir firmadır.  60 yıldır Almanya’da üretim yapan firma, 1999’da üretimini Çin’e taşıyarak oldukça iyi bir fiyat avantajı elde etmeyi başarmıştır. Almanya merkez ofisi ise devam etmektedir. ZERMA, Alman kalitesini asla bozmadan, uygun fiyatlarla ürünlerini müşterilerine sunmaktadır. 

Başlıca ürünleri;  Düşük devirli-çok bıçaklı yolluk ve parça kırma makineleri, Standart kırma makineleri, Ağır hizmet için yüksek kapasiteli kırma makineleri, Boru ve profil için özel kırma makineleri, Takoz kırıcılar (Shredder), Film küçültme için modeller, Toz malzeme üretimi için mikronize makineleri (değirmenler), Kauçuk için geri kazanım sistemleri…vb.

Mümessili bulunduğumuz VISMEC-İtalya Firması; plastik hammadde kurutma ve otomasyonu konusunda faaliyet göstermektedir. Özellikle çok hassas kurutma gerektiren PET, PC malzemenin kurutulması ile ilgili çok başarılı çalışmaları vardır. 

Başlıca ürünleri:

 Merkezi granül hammadde besleme ve kurutma sistemleri

 Basınçlı hava ile kurutma sistemler (compressed air dryer)

 Sıcak hava ile kurutma sistemleri (hot air dryer)

 Kuru hava ile kurutma sistemlerı (de-humidifier-dessicant dryer)

 Volumetrik dozajlama cihazları

 Gravimetrik dozajlama cihazları

  Makina yanı veya büyük kapasiteli mikserler

Mümessili bulunduğumuz SONNER Firması; Plastik hammadde dozajlama konusunda faaliyet göstermektedir. Özellikle çok hassas dozajlama gerektiren; ekstrüzyon, tekstil, kompaund proseslerinde uzmanlaşmışlardır. 

Başlıca ürünleri: granül/toz hammadde besleme ve dozajlama tartım sistemleri, Elyaf/iplik/film prosesi için dozajlama üniteleri, ekstrüzyon kontrol sistemleri.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere yönelik satışlarınız mevcut?

Satış alanımız ağırlıklı olarak Plastik/Ambalaj ve Geri dönüşüm sektörlerine yöneliktir. Türkiye’de plastik sanayisinin dünya plastik sektörü içindeki payı olması gereken düzeye henüz erişememiştir. Dolayısı ile Sena Makina olarak bizim ilkemiz, ülke sanayisinde verimlilik arttıran ve enerji tasarrufunu ön plana çıkaran cihazlar ile kalkınmaya katkıda bulunmaktır. 

Satış öncesi ve satış sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz?

Öncelikle yeni yatırım yapacak olan müşterilerimize, bu sektörde bulunduğumuz 20 yıllık tecrübelerimizi de aktararak doğru makine ve sistem seçiminde yardımcı oluruz. 

Dolayısı ile satış öncesindeki sürecin temelinde, müşteriye doğru ekipman seçimi yaptırmak en önemli görevimizdir. 

Satış sonrası hizmet anlayışımızda ise biz biliyoruz ki, cihazların kurulum işlemi tamamlandıktan sonra asıl vazifemiz başlamaktadır. Bu yüzden Sena Makina olarak çok güçlü bir teknik ekibe sahibiz. Konusunda uzman olan teknik kadromuz sayesinde, kısa sürede makine kurulumu, kurulan sistemin kullanıcı personeline en doğru şekilde aktarılması ve 24 saat telefon desteği sunabilmekteyiz. Bunun yanında makine ve yedek parça konusundaki hızlı tedarikimiz gibi avantajlarımız sayesinde tercih edilebilirliğimiz her geçen gün artmaktadır.  Zira kurmuş olduğumuz her tesis, devreye aldığımız her sistem problemsiz çalıştığı sürece bizim referansımızdır. Bu sebepten ötürü tesislerin verimliliğine ve istikrarlı çalışmasına destek olmak temel ilkelerimizdendir.

Makineleriniz arasında en fazla rağbet gören hangisi? Makinelerin teknik özelliklerinden bahseder misiniz?

Ürün yelpazemizde bulunan ürünlerin tamamı piyasada takdir gören ürünlerden oluşmaktadır. Ancak son yıllarda geri kazanım sektöründe olan hareketliliğin ve artan çevre duyarlılığının geri dönüşüm sistemlerine olan ilgiyi arttırdığı bir gerçektir.  Diğer yandan  plastik enjeksiyon sektöründe; üretimde artan zaman yönetimi ihtiyacı, yükselen kalite değerleri ve enerji verimliliği çerçevesinde Full Elektrikli Enjeksiyon Makinelerine doğru hızlı bir ivmelenme bulunmaktadır. 

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor?

Plastik ve ambalaj üretimi yapan hemen hemen her türlü sektör ile çalışmaktayız.

Piyasadaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz neler?

Plastik sektöründe proje bazlı makine ve sistem çözümü sunabilen birkaç firmadan biriyiz. Bundan dolayı pazardaki payımız oldukça fazladır. Buna rağmen, Türkiye’de plastik sektörünün gelişmesi, üreticilerin bilinçlenerek sermayelerini doğru yatırımlara kanalize etmesi ve verimliliğin artması için uzman satış kadromuz ile yoğun bir şekilde çalışarak özveri göstermekteyiz. Bunun için yılda 1 defa düzenlenen Plast-Eurasia fuarında bulunan 3 adet stant ile sektörün içinde rol alanlar ile sıcak temas halinde bulunarak, yenilikler ile ilgili müşterilerimize direk bilgi aktarıyoruz. 

Sizce Türkiye’de sektörle ilgili ne türlü çalışmalar yapılmalı? Siz firma olarak bu süreç için neler yapıyorsunuz?

Türkiye’de plastik üretimini henüz yeni doğmuş bir çocuğa benzetebiliriz. Buna rağmen devletin bölgesel olarak ve yerel kalkınma ajansları aracılığı ile vermiş olduğu teşvikler sayesinde gelişim aşamasına geçilmiştir. Bölgesel teşvikler ve yerel kalkınma ajansları sayesinde makine alımları artmakta, mevcut tesislerin yenilenme süreçleri ivme kazanmaktadır. Büyüyen sektör, istihdamı da beraberinde getirmekte ve plastik konusuna ilgi duyan çalışan sayısını arttırmaktadır. İlerleyen dönemde istikrarlı ekonomik tablonun devamında artan sektör istihdamı ile üniversitelerde plastik mühendisliği bölümü açılması gündeme gelmeli ve üniversitelerin piyasa ile olan koordinasyonu sektör ile ilgili yapılacak çalışmalar listesine eklenmelidir. 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Değerli okuyuculara ve sektör çalışanlarına son olarak firmalarda yapacakları yatırımları uzun araştırmalar neticesinde ve acele karar vermeden yapmalarını, yatırım sürecinde her türlü teknik veriyi detaylı olarak değerlendirmelerini öneriyorum. Bilhassa plastik sektöründe bulunanlar ve bulunmayı düşünenler mutlaka yurtiçi ve yurtdışı fuarları takip etmeli, sektörel yayınları periyodik aralıklar ile izlemelidir.   

Murat İnce 

Sena Makina Satış Mühendisi