Wednesday, May 22nd

Last updateWed, 15 May 2024 9am

You are here: Home Interview “Enjeksiyon ve şişirme makineleri kontrol sistemlerinde tek yerli üretici Mikrostar”

“Enjeksiyon ve şişirme makineleri kontrol sistemlerinde tek yerli üretici Mikrostar”

Yaklaşık 20 yıllık deneyimin getirdiği anlayışla, farklı bakış açısı, esnek yapısı, kalitesi ve müşteri memnuniyetiyle bugünkü konumuna ulaşan Mikrostar; kendine özgü tasarım, yazılım ve üretimi hedefliyor. Mikrostar Yazılım Geliştirme Uzmanı Sayın Umut Metin ile sektördeki hizmetlerine, ürün çeşitlerinden teknolojik gelişmelere kadar pek çok konuyu konuştuk.  Sizleri röportajımızla baş başa bırakıyoruz.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz, firma ne zaman kuruldu? 

Mikrostar Bilgisayar ve Elektronik Kontrol Sistemleri Ltd. Şti. 1997 yılında kurulmuştur. Faaliyet alanı Plastik Enjeksiyon, Metal Enjeksiyon ve Plastik Şişirme makinelerinin otomasyonu olarak tanımlanabilir.

İlk olarak tamamen Mikrostar’a özgü tasarım, yazılım ve üretimi hedefleyen firma; bunun yanısıra ülke genelindeki üretici firmalarda yaşanan sorunlara eğilmek ve çözüm sunmak istemiştir. Bu bağlamda yaklaşık 20 yıllık deneyimin getirdiği anlayışla, farklı bakış açısı, esnek yapısı, kalitesi ve müşteri memnuniyetiyle Mikrostar bugünkü konumuna ulaşmıştır. Pratik, doğru ve sağlıklı çözümleri ile herkesin beğeni ve güvenini kazanan firma; kuruluşundan kısa bir süre sonra makine üreticilerinin ilk tercihi haline gelmiştir. Büyük bir titizlikle gelen tüm istekleri yerine getirmeye çalışırken aynı zamanda yeni cihazlar ve yazılımlar da geliştirmiştir. Hassas ve güvenilir işlem yapan kontrol sistemleri ile daha hızlı ve fonksiyonel makinelerin üretimine de katkıda bulunmuştur. 1998 yılından bu yana her yıl sektörle ilgili düzenlenen yurt içi ve yurt dışı birçok fuara katılan firma; yaptığı yenilikleri ortaya koyarak sektördeki konumunu sağlamlaştırmış, teknolojik tüm yenilikleri takip ederek müşterileri için alternatifi olmayan ürünler üretir bir konuma ulaşmıştır.

Ürün çeşitleriniz nelerdir? Özelliklerinden bahseder misiniz? 

20 yıllık bir emeğin getirisi sonucunda sanayinin var olan ve de olması muhtemel ihtiyaçları doğrultusunda teknolojimiz de her geçen gün gelişmelerine devam etmektedir. Bu bağlamda kontrol sistemlerimizin tabiri caizse geçirdiği evrim de ortadadır. Ürün çeşitlerimizden bahsetmek gerekirse;

 Plastik enjeksiyon makinesi kontrol sistemleri, 

 Plastik şişirme makinesi kontrol sistemleri,

 Parizon kontrol sistemleri,

 Metal enjeksiyon makinesi kontrol sistemleri  (soğuk kamara- sıcak kamara),

 Shot kontrol sistemleri,

 Üretim takip kontrol sistemleri olarak adlandırılabilirler.

Uygulama öncesi yapılan makine analizleri sonucunda ortaya çıkan farklı özelliklere göre kontrol sistemlerimiz yerli-yabancı tüm makinelere uyumluluk göstermektedir. Her dijital çıkışın aşırı akım ve kısa devre koruması aktiftir. Bu da cihazlarımızın uzun yıllar ilk gün ki hassasiyet, hız ve kararlılığında çalışmasını sağlamaktadır.

Satış öncesi ve satış sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz?

Öncelikle uzun yıllardır sektörün içinde başarılı ürün ve hizmetlerimizle anıldığımızı belirtmek isterim. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise deneyimli kadromuzla mümkün olduğunca en iyi ürünleri sunabilmektir. Enjeksiyon piyasasına dahil olan her insanın markamızı bildiğini saha çalışmalarımızda da her geçen gün görmekteyiz. Satış öncesi hizmetlerimiz genelde uygulama yapılacak makinenin keşfi ve bu yöndeki yazılım ve donanım düzenlemeleri ile gerçekleştirilmektedir. Bunun yanısıra uyguladığımız fiyat politikaları da müşteri memnuniyetini bir kat daha arttırmaya yöneliktir. Satış sonrasında ise öncelikle cihazlarımızın iç dinamiğinin bozulma ve de hataya karşı olduğunu belirtmeliyim. Bu sayede minimum oranda sorunla karşılaşmaktayız. Zamanla meydana gelebilmesi muhtemel arıza ya da düzenlemelerde ise gerek 7/24 yetkililerimizin uzaktan desteğiyle ya da duruma göre yerinde müdahale ile müşterilerimizin üretimlerini sekteye uğratmayacak şekilde en hızlı çözümleri sunmaktan gurur duyuyoruz.

Müşteri memnuniyeti için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

AR-GE aşamasında her konuda alternatif yolların denenmesi uzun bir test süreci olsa da; hız, hassasiyet, güvenilirlik, minimum arıza olasılığı, yüksek performans ve düşük fiyat gibi kriterler baz alınarak sonuç odaklı bir uğraş verilmektedir.  Bir süre önce bu uğraşların sonucunda yaklaşık üç yıl süren uzun bir AR-Ge çalışmasından sonra POWERSTAR® tescili altında yeni nesil kontrol sisteminin üretimine başlanmıştır. Ve bu markanın altında çıkardığımız son ürünümüz “ALL IN ONE” her açıdan kullanıcı dostu modüler bir sistemdir. Anbean teknoloji dünyasını takip ederek ve de sahadaki deneyimlerimize her gün bir yenisini ekleyerek hız kesmeden yenilikler yapmaya devam ediyoruz. Ve bunların akabinde mevcut ve ileriye yönelik ihtiyaçları öngörerek henüz talep edilmeden çözümler sunuyor ve bu sayede müşterilerimizin gözünde o olumlu etkiyi yaratmış oluyoruz.

Teknolojik gelişmelerin takipçisi misiniz? AR-GE çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Bildiğiniz gibi gün geçmiyor ki teknoloji bir an olsun yerinde saysın. Her an daha iyiye daha pratik çözümlere ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle en azından kendi sektörümüz adına ya da sektörümüzle ilişkisi olan her yeniliği ilgiyle takip ediyoruz. Kendi bünyemizde de hali hazırda devam etmekte olan birden fazla AR-GE çalışmamız bulunmaktadır. Hatta bu çalışmalarımız için daha iyi bir ortam oluşturması adına Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ına AR-GE departmanı olarak tanışmış bulunmaktayız.

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor?

Özellikle plastik ve metal enjeksiyon alanında faaliyet gösteren otomotiv ve beyaz eşya yan sanayileri olmak üzere daha farklı bir çok alanda üretim yapan müşterilerimiz bulunmaktadır.

Piyasadaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz neler?

Mikrostar olarak tek yerli üretici firma olduğumuzu göz önüne alırsak yerli piyasada en tepede olduğumuzu ifade edebiliriz. Bunun yanında uluslararası piyasada ise rakiplerimiz ile fiyat/fayda ilişkisi bazında iyi bir konumda olduğumuzu düşünmekteyiz. Yurt içi ve yurt dışında katılımcı ve de ziyaretçi olarak bulunduğumuz fuarlarda da farkımızı ortaya koyduğumuzu gelen olumlu tepkiler ile sürekli görmekteyiz. Her yıl düzenlenen ulusal ve uluslararası en az 3 fuara yaptığımız katılımlarla ve teknolojik yenilikleri baz alarak yaptığımız AR-GE çalışmalarıyla da pazarımızda her geçen gün yol katetmekteyiz.

Sizce Türkiye’de sektörle ilgili ne türlü çalışmalar yapılmalı? Siz firma olarak bu süreç için neler yapıyorsunuz?

Öncelikle firmaların yeterince teknolojiden faydalanmadığını düşünüyorum. Mali kaygılar, eski nesil yöntemlerden vazgeçilememesi ve insanların teknolojiden korkuyor olması bu durumun temel etkenleridir. Firmalar özellikle verimliliklerini ele almalıdır. Çünkü firmaların gelir/gider olarak kârda olması verimin de iyi bir noktada olduğunu göstermemektedir. Firmamız adına, bu konu ile ilgili olarak üretim takip kontrol sistemimiz ile bu durumu müşterilerimiz için bir sorun olmaktan çıkarmak gayesindeyiz. Bu şekilde de ülkemizin daha büyük üretimler yapmasını ve yerli bir üretici olarak ulusal kalkınmanın en üst noktalarda olmasını yürekten istiyoruz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Saygıdeğer okuyuculara son olarak söylemek istediğim ulusal olarak özellikle el ele vermemiz gereken bu günlerde, bu birlik ve beraberlik içerisinde bilimin ve teknolojinin ışığında yol alarak daha birçok başarıyı yakalayacağımızdan en ufak bir şüphem olmadığını belirtmek istiyorum. Doğru adımlar atarak planlı ve yoğun çalışmalar sonucunda elde edilemeyecek bir başarının da olmayacağı kanaatindeyim. Milli değerlerimizin uluslararası arenada üretimlerimizle zirveyi görmesini en kısa zamanda temenni ediyorum.

Umut METİN

Yazılım Geliştirme Uzmanı

Mikrostar Bilgisayar