Tuesday, May 21st

Last updateWed, 15 May 2024 9am

You are here: Home Interview “Sürdürülebilir rekabetçi stratejiler geliştirerek pazar payımızı sürekli artırıyoruz”

“Sürdürülebilir rekabetçi stratejiler geliştirerek pazar payımızı sürekli artırıyoruz”

Inkjet-lazer yazıcıları, etiketleme ve kodlama sistemleri alanında dünya çapında tanınmış firmaların distribütörlüğünü üstlenen Altar Endüstri sektörün köklü ve deneyimli firmalarından. Standart dışı çözümler üretme noktasında ilk akla gelen firma olma vizyonu ile yola çıkan Altar Endüstri hakkında Satış Müdürü Sayın Akın Özdağlı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Sizleri röportajımızla baş başa bırakıyoruz. 

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz, firma ne zaman kuruldu? 

Altar Endüstri Ürünleri, endüstriyel markalama, etiketleme ve kodlama gereksinimleri konusunda hizmet vermek üzere 1999 yılında kurulmuştur. Standart dışı çözümler üretme noktasında ilk akla gelen firma olma vizyonu ile yola çıkan Altar Endüstri Ürünleri, sahip olduğu deneyimli kadrosu ve şirket yapısı ile müşteri beklentilerini karşılama, sürekli olarak ürün gamını yenileme, değişen şartlara uygun gelişmeler gösterme olarak hedeflerini belirlemiştir. Sürdürülebilir büyüme odaklı yönetim anlayışının yanı sıra sürdürülebilir ilişki yönetimi ile sektörün kalite algısına da farklı bir yön sunmaktadır.

Hangi firma ve ürünlerin distribütörlüğünü yapıyorsunuz? Distribütörlük faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Hitachi İnkjet ve Lazer Yazıcıları; Endüstriyel uygulamalar için tasarlanmıştır. Yazıcılar, sürekli mürekkep dolaşımı prensibini (Continuous Ink Jet - CIJ) kullanmaktadırlar. Kullanım alanları, ürünler üzerine üretim/son kullanma tarihi yazdırılması gibi uygulamalardan birbirine bir ağ sistemi ile bağlanmış birlikte çalışan kompleks sistemlere kadar uzanmaktadır. Distribütörü olduğumuz Japon Dünya Devi Hitachi’nin inkjet yazıcılar alanında 50 yıla yakın deneyimi, müşterilerine Sağlamlık, Verimlilik ve Daha Az Toplam Sahip Olma Maliyeti gibi özellikleriyle sektörde dikkat çekiyor.

Collamat Etiketleme Modülleri; İsviçre’de 1958’den beri üretim yapan bir şirkettir. Dünya çapında 34 ülkede distribütörleri bulunan Collamat, kendinden yapışkanlı etiketleme modülü dizayn ve üretiminde İsviçre mühendislik deneyimi ile kalitesini ve sağlamlığını garanti etmesiyle öne çıkıyor. Yeni nesil S serisi ile Collamat, S50 model ile 50 m/d, S100 model ile 100m/d ve S300 model ile 300 m/d hızlarda mükemmel bir etiketleme sunuyor. “Saniyede 27 Etiket” yapıştırma kapasitesi ile Collamat Dünyanın en hızlı modülü olmasıyla biliniyor. Collamat etiketleme modüllerinin en belirgin özelliği sağlamlılığı ve hemen hemen hiç servis ihtiyacının olmamasıdır.

Altaflex, köşeli, yuvarlak, silindirik ve oval ambalajlar için çok amaçlı etiketleme sistemleri; Distribütörü olduğumuz İsviçre’de CE normlarında üretilen etiketleme modülleri kullanılarak Türkiye’de imal edilmektedir. AltaFlex® Etiketleme Makineleri, sağlamlığı, üründen ürüne geçişte asgari ayar sürelerini garanti eden kolay kullanım özelliği, şık ve modern tasarımı ile müşterilerimize yıllarca sorunsuz hizmet eden cihazlardır. Makinelerimizin imalatında kullandığımız yüksek kaliteli malzeme ve komponentler ile titiz işçilik sayesinde etiketlemelerde ömür boyu ilk günkü hassasiyet ile çalışma sunuyoruz.

United Barcode Systems, Koli Kodlama Makineleri ve Yaz & Yapıştır Etiketleme Sistemleri; Yüksek çözünürlüklü inkjet yazıcı sistemleri (High Resolution), grup ambalajlar (koli) için kendinden yapışkanlı gerçek zamanlı Yaz & Yapıştır (Print & Apply) grup etiketleme ve yüksek hacimli üretim zincirleri için kendinden yapışkanlı gerçek zamanlı Yaz & Yapıştır (Print & Apply) Palet Etiketleme Sistemleri üretmektedir. İspanyol menşeili United Borcode Systems  her türlü üretim zincirinde IT sistemlerine ERP, MES, WMS, DBMS’e kolayca entegre edilebilirliğinin yanında, ürün takibi ve izlenebilirliği gibi piyasanın bu tarz ihtiyaçlarında ilk akla gelen marka olmaya aday.

Colamark, Otomatik Etiketleme Sistemleri; Otomatik etiketleme ekipmanlarının geliştirilmesi ve etiketleme süreçlerine yönelik ekipman üretimi ve entegrasyonu konularında sistemler geliştirir. Çin’in Guangzhou Ekonomik ve Teknolojik Gelişim Bölgesi’nde yer alan Colamark, İlaç, Kişisel Bakım, Gıda, İçecek, Akıllı Kartlar ve Tütün endüstrilerinde etiketleme sistemleri konusunda pek çok eşsiz çözüm üretmektedir.

Anser, Termal Kartuşlu İnkjet Yazıcıları (TIJ); Anser 1986’dan bu yana, maksimum güvenilirlik, verimlilik ve kullanım kolaylığı gerçekleştirmek için tasarlanmış yüksek kaliteli yazıcıları ve sarf malzemeleri sağlamaktadır. En belirgin özelliği, küçük boyut, düşük maliyet ve sıfır bakım ile müşteri dostu ürünler sunmasıdır. 

Satış öncesi ve satış sonrası  hizmet ağınızdan bahseder misiniz?

Türkiye genelinde satış sonrası tüm hizmetleri İstanbul’da bulunan Merkez ofisimizden sağlamaktayız. Satış öncesi saha taramaları ve ziyaretler, satış sonrası ise kurulum ve eğitimler, arıza durumlarında yerinde servis ve servis ziyaretleri şeklinde organizasyonumuzu değerlendirebiliriz. Bununla birlikte sarf malzeme ve yedek parça hizmetimizde kesintisiz devam etmektedir.

2016’da Türkiye genelinde Bölge Sorumluları atamaları ile Bölgesel Servis Hizmeti’ne başlanmış durumdayız. Şuan Konya-Karaman-Aksaray bölgesinde başladığımız uygulamayı, önümüzdeki yıllarda diğer bölgeler içinde yapmayı hedefliyoruz. Böylece müşterilerimize daha hızlı ve efektif bir servis hizmet ağı ile müşteri taleplerine adaptasyonumuzu gerçekleştiriyoruz.  

Hizmet ağını geliştirmek için ana ilkelerimiz şunlardır:

 Tasarım aşamasından itibaren sürdürülebilir üretim kalitesine sahip bir ürün yapısı çalışmalarını etkinleştirip bunların üretim aşamalarına yansıtılması.

 Tasarım aşamasından itibaren kalite güvence yöntemi belirleyip zayıf malzeme ve hatalı tasarımı kabul etmeyen ve göndermeyen bir sistemin kurulması.

 Kalite güvence yönteminin sürekli etkin kılınarak şartlara uygunluğunun kontrol edilmesi.

Makineleriniz arasında en fazla rağbet gören hangisi? Makinelerin teknik özelliklerinden bahseder misiniz?

Makinelerimiz arasında en çok rağbet gören ürün Hitachi inkjet ve lazer yazıcılardır.

Hitachi inkjet yazıcıları, Dünya Devi Hitachi’nin inkjet alanındaki 50 yıla ulaşan birikimi ile en ince ayrıntılarına kadar tamamen Japonya’da ve Hitachi fabrikalarında üretilmektedir. Hitachi inkjet yazıcıları, sağlamlığı, düşük tüketim özellikleri ve asgari bakım gereksinimleri gibi ayırt edici özellikleri ile yıllardır Dünya Pazarı’nın bir numarası olma özelliğini devam ettirmektedir. Aynı zamanda yeni nesil Premium Serisi Hitachi inkjet yazıcılar güçlü ağ entegrasyon alt yapısı sayesinde operasyon kontrol merkezinden komut verilerek QR kod markalaması ile ürün takibi yapabilmenin önünü açmıştır. Tek bir merkezden inkjet cihazların takibini de mümkün kılmıştır. Geliştirilmiş Yazıcı Kafa ve Dolaşım Sistemi sayesinde yüksek hızlarda dahi “6 satırlık” kodlama, karekod uygulaması ve otomasyona entegrasyon sağlamıştır. Düşük sahip olma maliyeti noktasında yeni nesil patentli Hitachi Sıvı Tüketimi Azaltma Sistemi ile sektördeki en düşük solvent kullanımını sunarak toplam edinim maliyetlerini azaltmıştır. Hitachi Inkjet Yazıcılar, ürünlerinde çip, bakım kiti gibi yüksek maliyetli yıllık bakım kilitlenme problemleri yaratmadan Japon felsefesinin bir ürünü olduğunu ispatlamıştır.

Bununla birlikte etiketleme ihtiyaçları için Collamat etiketleme modülleri ve makineleri İsviçre’de CE normlarında üretilirler ve yüksek hızlarda hassas etiketleme kabiliyetleri ve yıllarca sorunsuz çalışmaları ile haklı bir üne sahiptirler.

Ayrıca izlenebilirlik için Koli Kodlama Cihazları ve Yaz & Yapıştır Koli ve Palet Etiketleme Sistemleri ile birçok sektörün taleplerine United Barcode Systems’in cihazları ile cevap verebilmekteyiz.

Müşteri memnuniyeti için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Altar Endüstri Ürünleri uzun yıllar ve sürekli çalışır durumda kalmasını sağlayacak kalitede ürün ve hizmet vermeyi ilke edinmiştir.

Bu noktada değişen müşteri gereksinimleri için sunulan tüm makine ve cihazların müşteri ortamında kurulumunu, satış sonrası servis ve yedek parça ihtiyacını kendisi sağlamaktadır. Servis işlemleri, cihazların teknik eğitimine sahip deneyimli teknik kadro tarafından TSE standartlarında yapılmaktadır.

Makineleri kullanacak olan operatöre aynı titizlik ve detayda makine başında kullanım eğitimi verilir.

Gelen arıza talepleri doğrultusunda 7/24 telefon desteği ile birlikte servis amacı ile teknik servis departmanımıza gelen tüm makine ve cihazlar standart onarım prosedürlerimiz altında onarılır. Parça değişim durumlarında her zaman stoklarımızda bulunan orijinal yedek parçalar kullanılır. Onarım tamamlandığında gereken testler, ölçüm ve kalibrasyon yapılır ve cihaz müşteriye teslim edilir.

Kısacası müşterilerimizin kullanmakta olduğu makinelerimizin her zaman tam fonksiyonlu olarak çalışabilmesi için gereken tüm servis, orijinal yedek parça ve bilgi desteği Altar’da mevcuttur.

Teknolojik gelişmelerin takipçisi misiniz? AR-GE çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Altar Endüstri olarak hizmet verilen üretim proseslerinde gelişen teknoloji ve değişen ihtiyaçları takip ederek yenilikçi çözümler sunmaktadır. Bu yenilikçi tavrı birçok sektörde gerçekleştirdiğimiz projelerde görebilmek mümkün. Teknoloji, bilgi ve birikim isteyen zorlu projelere bir örnek vermek gerekirse, Türkiye’nin Beyaz Eşya Devi, Hitachi’nin yeni nesil Premium Serisi Hitachi UX tercih sebebini ve projesini ele alabiliriz. 

Ülkemizin ve dünyanın Lider Beyaz Eşya Üreticisi,  Japonca’da Kai: Değişim, Zen: İyi, daha iyi anlamına gelen Kaizen Stratejisi’ni benimseyerek PCB üretim hatlarında ‘’Ürün Takibi ve Kalite Yönetimi Projesinde’’ yüksek Japon teknolojisi ve sektör tecrübesi sayesinde geliştirdiği yeni nesil Hitachi UX Serisi inkjetleri tercih etmiş ve cihazlara uzaktan erişim ile komut vererek QR kod uygulamasını hayata geçirmiştir.

Yaklaşık 8 ay süren projede yazılım, ağ entegrasyonu ve uzaktan erişim ile komut verme, kamera sitemleri ile izleme sağlanmıştır. Proje uzun süren Ar-Ge çalışmaları ve yeni nesil teknolojinin kullanımı sonucunda gerçekleşmiştir.

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor?

Müşterilerimiz arasında kaliteye önem veren, zorlu şartlarda dahi kesintisiz çalışma performansı isteyen Gıda Üreticilerinden Ekstruzyon’a, İçecek Üreticilerinden, Entegre Orman Ürünleri’ne, Otomotiv’den Yayıncılar’a, İlaç’tan Yapı Kimyasallarına, Temizlik Ürünlerinden Lojistik sektörüne hemen hemen üretim yapan bütün sektörler bulunuyor.

Piyasadaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz neler?

Ülkemizi uzun yıllar sorunsuz çalışan Hitachi inkjet yazıcılar, Collamat etiketleme modülleri UBS, Colamark ve Anser ile tanıştırmaktan aynı zamanda memnun kullanıcılarımızı görmekten mutluluk duyuyoruz. Hem inkjet hem de etiketleme konusunda Türkiye’de Dünya Devleri ile yaptığımız işbirlikleri ile piyasaya yeni bir soluk getirdiğimiz için aynı zamanda büyük bir avantaj sahibiyiz.

Sürdürülebilir rekabetçi stratejiler geliştirerek pazar payımızı sürekli artırıyoruz.

Ürünlerimiz ve hizmetimizin kalitesi vurgulayabileceğimiz en önemli nokta. Ürün teknolojisi, üreticilere sağlayacağı fayda/maliyet analizi, zamandan tasarruf ile kullanım kolaylığı ön plana çıkan önemli veriler. Bu noktada Pazar’da olan ihtiyaçları gözlemleyip geliştirmeleri belli stratejik planlarla hayata geçiriyoruz.

Sektör ile ilgili Avrupa ve Dünya’daki gelişmeleri nasıl buluyorsunuz? Gelecekten beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Dünya nüfusunda son yıllarda görülen hızlı artışına orantılı olarak tüketim ve üretimin de artması öngörülmektedir. Bu artışın gelişmekte olan ülkelerde büyük bir paya sahip olacağını ve buna bağlı olarak endüstri ürünlerine olan talebin ve bu alanda yeni yatırımların artacağını düşünüyoruz.  Yatırımcılar, eskiden standart olan düşük-orta teknolojili, düşük işgücü maliyetine dayanan endüstriyel üretim makineleri yerine, nitelikli işgücüne, yüksek teknolojiye sahip, verimli ve insan hatalarını yok etmeye dayalı ve yaptıkları yatırımın uzun vadeli getirilerinin bilincinde olarak yatırım stratejilerini oluşturmaya yönelmişlerdir.

Ürün ve Ambalaj üzerine basitçe yapılan bir kodlama veya etiketlemenin ötesinde Global anlamda izlenebilirlik için artan gereksinimler, sahteciliğe karşı önlem olarak yeni nesil cihazlara talebi artırmıştır.

Bu noktada uluslararası ve yerel mevzuatların öngördüğü biçimde üretim zincirleri de kendilerini yenilemek durumunda kalmıştır. Özellikle Avrupa ve Amerika uluslararası dolaşımda olan ürünlerini kontrol ve takip edebilmek üzere üretim hatlarında otomasyon süreçlerini üst seviyeye çıkarmıştır.

Mevcut talepler makinelerin otomasyona ve ağ entegrasyonlarına uyumlu, merkezden yönetilme ve yönlendirilme şeklinde kendini rejenere etmelerini teşvik etmektedir.

Bu veriler ışığında geleceğe baktığımızda yüksek teknolojiye sahip endüstriyel cihazlar eskinin yerini alacaktır. Kullanımı kolay, veri entegrasyonuna uyumlu ve toplam sahip olma maliyetini düşüren özellikleri ile artan taleplere cevap verebilir nitelikte olmak önemli olacaktır.

Sizce Türkiye’de sektörle ilgili ne türlü çalışmalar yapılmalı? Siz firma olarak bu süreç için neler yapıyorsunuz?

Türkiye’de izlenebilirlik ve sahteciliği önleme uygulamasını ilk defa İlaç Sektörü’nde gördük. Karekod uygulaması yeni bir üretim ve takip zinciri yaratmış, farklılaşan yapısı ile artan ihtiyaçları beraberinde getirmiştir.

Ürün takibi için ilk olarak, kodun üretildiği yol, ardından bu kodu oluşturmak için kullanılan teknoloji ve son olarak her şeyi kapsayan bir yazılım vardır. Bu tam olarak otomasyon ve ağ entegrasyonu demektir.

Tüm bunların kontrol edilmesi, oluşturulan kodların izlenmesi ve bu kodların bir veri tabanında saklanması için yazılım gerekir. Ürünlerin izlenmesi ve kullanım ömrü yönetimi için benzersiz kodlar üretme, içe aktarma ve yönetme yeteneğine sahip yazılım paketlerine ve tüm bunlara uygun makinelere ihtiyacın artacağı bir dönemi Türkiye’de görmekteyiz.

ÜDTS (Ürün Takip ve Denetleme Sistemi), İlaç Sektörü’nde olduğu gibi izlenebilirlik ve sahteciliği önleme noktasında Devlet tarafından gıda, alkollü içecekler, gıda takviyeleri gibi birçok sektörde uygulanması planlanan bir uygulama olarak, önümüzdeki dönemlerde de etiketleme ve kodlama sektöründe farklılıklara yol açacağını söyleyebiliriz.

İnnovatif yaklaşım ile yapınızı, ürünlerinizi ve hizmet ağınızı talep gören yeni ihtiyaçlara göre dizayn ederseniz, takip eden değil takip edilen olarak fark yaratırsınız.

Altar Endüstri Ürünleri olarak bu süreç içerisinde yeni nesil teknolojik ürünleri piyasaya sürerek, üretim zincirinde hat başından hat sonuna uzanan kodlama ve etiketleme ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Yeni distribütörlükler ile çözüm havuzunu da kuvvetlendiriyoruz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Ürün ve ambalaj yeniliklerinin, kodlama,  markalama ve etiketleme sektöründe değişimi teşvik eden bütün üretim hatlarının talepleri heyecan verici olmaya devam etmektedir.

Altar Endüstri Ürünleri olarak genç-dinamik kadromuzla ve ürünlerimizle ambalaj üzerine basit markalama, kodlama ve etiketlemenin ötesine geçen ve üretim süreci boyunca değer katan çözümler sunmayı amaçlamaktayız. Müşterilerimizin görüşlerini önemsiyoruz ve onlara mümkün olan en iyi şekilde hizme t verdiğimizden emin olmak için ürün ve hizmetlerimizi şekillendirmek, geliştirmek amacıyla müşterilerimiz ile işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz.

Akın Özdağlı

Satış Müdürü

Altar Endüstri Ürünleri