Wednesday, May 22nd

Last updateWed, 15 May 2024 9am

You are here: Home Interview “Türkiye’de ambalaj kalıplarını üretmeye başlayan ilk firmayız”

“Türkiye’de ambalaj kalıplarını üretmeye başlayan ilk firmayız”

Mehmet Ali Ustabaş  Erkoç Kalıp Genel MüdürüKalıp sektörüne 1980’li yılların başında adım atan bir ekibin, 1993 yılında profesyonelleşme kararı ile kurulan Erkoç Kalıp, Türkiye’de sektörün önde gelen firmalarından. Ürün kalitesi kadar müşteri memnuniyetini de ön planda tutan Erkoç Kalıp, özellikle ambalaj kalıpları üzerinde yoğunlaşarak kısa bir süre içinde bu sektörde yurtiçi ve yurtdışında güvenilir bir firma olmayı başarmış. Kalıp teknolojileri ve sektörün durumunu Erkoç Kalıp Genel Müdürü Sayın Mehmet Ali Ustabaş ile görüştük. Sizleri bu röportajımızla baş başa bırakıyoruz. 

Öncelikle okurlarımıza kısaca kendinizden ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?  

80’li yılların başında teknik liseden mezun olmamla birlikte talaşlı imalat sektöründeki yaşantım başlamıştır. Firmamızı kurmadan önceki çalışma hayatımda gerek çalıştığım firmayı kendi firmam gibi sahiplenmem, kalıpçılık mesleğini çok sevmem, gerekse çevremdeki insanların bilgi birikimlerinden ders çıkararak kendime kattıklarım sayesinde kısa zamanda kalıp bölümü sorumlusu oldum. Sonrasında ise 1993 yılında edindiğimiz tecrübeler sayesinde kendi aile firmamızı kurarak çalışma hayatımızı şimdiki firmamızda devam ettirmeye karar verdik.

Erkoç kalıp olarak ambalaj kalıpları sektöründe deneyiminiz ve birikimizle uzun süredir faaliyet gösteriyorsunuz. Kuruluş amacınız ve gelişim sürecinizi okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

Firmamızı plastik mutfak eşyaları ve plastik kalıpları üretmek üzere kurduk. Kalıp bölümümüz 1996 yılından itibaren sektörümüzdeki firmaların, ambalaj kalıpları Türkiye’de yapılamıyor serzenişlerinden ve yaşadıkları olumsuz deneyimlerinden yola çıkarak özellikle ambalaj kalıpları üzerinde yoğunlaştık. Kısa bir süre içinde gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışındaki müşterilerimiz güvenilir bir kalıp tedarikçisi olduğumuzu ifade etmektedir.

Daha önceleri Avrupa menşeili kalıp üreticilerinden temin edilen kalıp sayısını azaltarak, hem paramızın kendi ülkemiz içerisinde kalmasını, hem de bu ülkelere göre daha uygun ücretlerle kalıp yaparak ambalaj sektöründeki maliyet kalemlerinde bir nebze de olsa fayda sağladığımız kanısındayız.

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Firmamız ince cidarlı ve IML adı verilen etiketleme sistemine uygun, ambalaj sektörüne hitap eden, hızlı çevrim süresine sahip plastik enjeksiyon kalıpları üretmektedir. Aynı zamanda mutfak eşyaları sektörüne hitaben kendi plastik üretim tesisimiz vardır. Ambalaj sektörüne ve kendi üretim tesisimize kalıp imalatı yapmaktayız.

Önümüzdeki dönemde yeni bir ürün, yatırım ya da proje çalışmalarınız olacak mı?

Hem kalıp üretimi, hem de plastik enjeksiyon ürünleri imalatımızda sürekli iyileştirme, teknolojik değişim bilinciyle yatırımlarımıza devam etmekteyiz.

Erkoç Kalıp şu anda planladığı konumda mı? 2016 yılı hedefleriniz açısından nasıl geçti? 2017 yılı ile ilgili hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Hem ülkemiz içerisinde hem de çevremizdeki ülkelerde yaşanan sıkıntılara rağmen, ihracat ağırlıklı olarak çalışan bir firma olarak sorun yaşamadan 2016 hedeflerimizin de üzerinde gerçekleşmiştir. Firmamız açısından 2017 yılında da mevcut üretim kapasitesini dolduracak şekilde geçeceğini umuyoruz.

Satışını yaptığınız ürünleri daha sonrasında nasıl bir hizmetle destekliyorsunuz?

Mevcut ölçüm kontrol makine ve teçhizatlarımızla, özellikle yurtdışı kalıplarımız öncelikli olmak kaydıyla, müşterilerimizdeki kalıplarımızda kullanılan parçaların ölçüsel olarak arşivini tutmaktayız. Bu sayede müşterimizin yaşadığı sorunla ilgili parçayı firmamıza göndermesini beklemeden imalatını olabilecek en hızlı şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Müşterimizin ihtiyacına bağlı olarak deneyimli servis elemanlarımız mevcuttur. Örneğin Avrupa Birliği kapsamındaki müşterilerimizin servis talebine hızlı yanıt verebilmek amacıyla servis personelimizin pasaportlarında schengen vizelerinin olmasına özen gösteriyoruz. 

Dünyadaki gelişmeleri nasıl takip ediyorsunuz? Teknoloji hızla gelişirken siz teknolojiyi kendi bünyenizde nasıl uyguluyorsunuz?

Sektörümüzle ilgili fuarlara, makine ve teçhizat üreticilerinin open house davetlerine iştirak ederek, aynı zamanda sektörümüzle alakalı yayınları ve yenilikleri takip ediyoruz. Tesisimizin ihtiyacına bağlı olarak yeni teknoloji yatırımlarımızı yapıyoruz.

Erkoç Kalıp olarak satın almalarda müşterilerinize nelere dikkat etmelerini önerirsiniz?

Özellikle ambalaj kalıpları satın alacak personelin konusunda bilgi ve birikiminin iyi olması gerekmektedir. Aynı şekilde ambalaj kalıpları konusunda ihtisaslaşmış ve deneyimli kalıp tedarikçilerine yönelmeleri önemlidir. Daha sonrasında sürpriz sonuçlarla karşılaşmamak için kalıbını istediği ürünün tüm detaylarını iletmesi önemlidir. Kalıp imalatına başlandıktan sonra bu tip konularda geri dönüş bazı durumlarda mümkün olamamaktadır. Veya zamanı uzatmakta, pahalıya mal olmaktadır. Bu sebeple müşterinin ihtiyacını başta doğru belirtmesi ve bu konuda deneyimli olan kalıp tedarikçisinin de onu ilgili konularda uyarabilmesi önemlidir.

Türkiye’de sektörün bugün gelmiş olduğu konumu, şu anda içinde bulunduğumuz piyasa koşullarını da göz önünde bulundurarak değerlendirirsek neler söylersiniz?

Tüm dünyada gelişmekte olan ambalaj sektörüne yönelik olarak, müşterilerimiz açısından, tedarikçi bir firma olarak, gerek teknoloji, gerekse bilgi ve birikim olarak Avrupa seviyesine yakın olduğumuzu düşünüyoruz. Hatta bazı ismi bilinen Avrupalı tedarikçilerden iyi olduğumuz konusunda müşterilerimizden geri bildirim alıyoruz.

Sektörde kalıp imalatı konusunda bir yere kadar gelmiş olmamıza rağmen sektörün malzeme ve ekipman tedarikinin büyük bir kısmında yurt dışına bağımlı olmamız sebebiyle yurt içerisinde tutabileceğimiz paranın büyük bir kısmını yurt dışına göndermek durumunda kalmamız ülkemiz açısından bizi üzmektedir.

Erkoç Kalıp’ı sektörde farklı kılan nedir? Neden tercih edilmeli?

Türkiye’de ambalaj kalıplarını ilk üretmeye başlayan firma olmamız sebebiyle bu konudaki deneyim, tecrübemiz ve aşkımız bizi öne çıkarmaktadır. Her bir kalıba başlarken halen heyecanlanırız. Ona yeni bir şeyler katmaktan keyif alırız mutlu oluruz. Ayrıca bu deneyim ve tecrübe sayesinde Türkiye’de ilk stack kalıbını, saplı kova kalıbını ve aynı şekilde ilk çift renk saplı kova kalıplarını yurt içi ve yurtdışına ürettik. Bu ülkede margarin kutusu dışarıdan ithal ediliyordu. Çok gözlü çok ince cidarlı kalıpları ilk defa Türkiye’mizde ürettik. Bu sayede, diğer firmalara da örnek olduğumuzu, kendi ifadeleriyle ufuklarını açtığımızı ve bundan dolayı da mutlu olduğumuzu motive olduğumuzu belirtmek isteriz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Ülkemiz insanlarının gerek sanatkâr ve gerekse ürün üreten firmalarımızın birbirlerini rakip görmek yerine, aynı işi güzel yapmaya çalışan, ülkemizin adının iyi anılmasına vesile olmasına sebebiyet verecek bilinçte hareket eden bireyler ve kurumlar haline gelmesi ile daha mutlu olmamızı temenni ediyoruz. Ülkemizde ve dünyada yaşanan son durumlar sebebiyle, savaşsız, huzurlu, mutlu bir dünyada birbirlerine anlayışla yaklaşan insanların olması dileğimizdir.

Sektörümüze olan bilinçli katkınız ve firmamıza olan ilginizden dolayı teşekkür ederiz.