Wednesday, May 22nd

Last updateWed, 15 May 2024 9am

You are here: Home Interview “TARA Robotik Otomasyon robotik paletleme ve makine besleme konusunda Türkiye’de en çok referansa sahip mühendislik firması olmayı başarmıştır”

“TARA Robotik Otomasyon robotik paletleme ve makine besleme konusunda Türkiye’de en çok referansa sahip mühendislik firması olmayı başarmıştır”

TARA Robotik Otomasyon anahtar teslim robotik otomasyon çözümleri üreten bir mühendislik firması olsa da standartlaştırmış olduğu sistemleri, müşterilerinin ihtiyaç ve üretimine göre adapte edebilen bir firma. ABB Robotik Türkiye’nin partnerleri arasında düzenlemiş olduğu bir yarışmada yılın en başarılı projesini hayata geçiren robotik otomasyon firması seçilen TARA Robotik Otomasyon firması Satış Müdürü Sayın Emrah Hünerlitürkoğlu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 

Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz, firma ne zaman kuruldu? 

TARA Robotik Otomasyon 2010 yılında kurulmuş olup, son yıllarda kendini market liderliğine kadar yükseltmiş, dev adımlarla büyüyen ve robotlu otomasyon hatları kuran sıra dışı bir mühendislik firmasıdır. Merkezi İstanbul’da olan firmamızın yurt dışındaki operasyonlarını yürütmek için Hollanda’nın Amersfoort şehrinde de bir ofisi bulunmaktadır. Tamamı mühendislerden ve teknikerlerden oluşan kadrosuyla müşterilerinin 7/24 hizmetinde olan firmamız, 2016 yılında uzmanı olduğu konuda en çok robot kurulumu gerçekleştiren Türk firması olmayı başarmıştır. Ayrıca firmamız, ABB Robotik Türkiye’nin partnerleri arasında düzenlemiş olduğu bir yarışmada ise yılın en başarılı projesini hayata geçiren robotik otomasyon firması seçilmiş ve ödülünü almıştır. 

TARA Robotik Otomasyon olarak anahtar teslimi robotik otomasyon çözümleri üreten bir mühendislik firmasısınız. Okuyucularımıza robot uygulamalarınızdan ve özelliklerinden bahseder misiniz?

TARA Robotik Otomasyon olarak her işten yarım anlayan bir firma olmak yerine; yaptığı işte en iyi olan, uzman bir firma olmak istiyoruz. Bu bağlamda robotsuz otomasyon işleri yapmıyoruz. Robotlarla ise her işi yapmıyoruz. Sadece ve sadece makine besleme uygulamaları ile hat sonu paletleme projeleri yapıyoruz. Uzmanlık konularımızı biraz daha açmam gerekirse:

• Makine Besleme Uygulamaları

TARA Robotik Otomasyon olarak robotlu kameralı görme sistemleri ve robot teknolojisi konusundaki müthiş uzmanlığımız sayesinde; robotik makine besleme, CNC besleme, tezgah besleme, transfer tezgahı besleme, pres besleme konusunda sektör lideri konumuna ulaşmış bulunmaktayız. Esnek ve akıllı otomasyon sistemlerinin beynini oluşturan özel kameralı yazılımımız tek ve eşizdir. Diğer otomasyon firmaları da kalitemizin ve teknolojimizin sağladığı avantajların farkına varmışlardır. Bizim ürünlerimiz ve desteğimizle kendi müşterilerine anahtar teslim esnek robotik otomasyon çözümleri sunmaktadırlar. Biz bunu sistemlerimizin getirdiği faydaların onaylanması olarak görmekteyiz. Genel olarak TARA Robotik Otomasyon’un müşterileri, üretim endüstrisinden olsa da çok farklı endüstrilerin ihtiyaçlarını da karşılamaktayız. Şöyle diyebiliriz “ Robotik makine besleme, cnc besleme, tezgah besleme, transfer tezgahı besleme, pres besleme olduğu her uygulama için kârlı bir otomasyon üretebiliriz.” 

• Taşıma, Paketleme, Paletleme Uygulamaları

TARA Robotik Otomasyon robotik ürün taşıma, robotik paketleme ve robotik paletleme konularında uzmanlaşmak ve ustalaşmak prensibiyle, çalışma konularını daraltmıştır. Şu ana kadar devreye aldığı 100’ün üstünde paletleme robotu ile tecrübesi artık kanıtlanmış olan TARA Robotik Otomasyon robotik paletleme konusunda Türkiye’de en çok referansa sahip olan mühendislik firması olmayı başarmıştır. 

Bu bağlamda geliştirmiş olduğu özel sistemler ve çözümler ile özellikle:

• 25-50 kg torbaların palete dizilmesi ile; Yapı Kimyasalları, Kireç, Kalsit, Mikronize ve Çimento Sektöründe

• Koli kutu paletleme sistemleri ile; Yiyecek, İçecek Sektöründe ve Genel Endüstride

• Damacana paletleme sistemleri ile; Su Sektöründe

• Konserve Paletleme sistemleri ile; Gıda Sektöründe aranan mühendislik firmasıyız.

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor? Müşteri memnuniyeti için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Müşterilerimiz her sektörden olabiliyor. Hat sonu palete (her ne dizilirse dizilsin) bir şeyler dizen veya makineye (ne makinesi olursa olsun) bir şeyler yükleyen (her ne yüklüyorsa yüklesin) firma bizim müşterimizdir. Firmamız da sadece müşteri memnuniyeti değil aşağıdaki üç memnuniyet çok önemlidir:  

  • Memnun müşteri
  • Memnun çalışan
  • Memnun tedarikçi

Bu üç madde TARA Robotik Otomasyon için olmazsa olmazdır. Biz bu üç maddeyi başarının üçayağı olarak görmekteyiz ve bunlardan biri sağlanmayınca masanın yere sağlam basamayacağı görüşündeyiz.

Satış öncesi ve satış sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz? Firmalar sizi neden tercih etmeli?

Şu anda Türkiye’de konusunda en çok robot kurulumu gerçekleştiren firma, TARA Robotik Otomasyon’dur. Bu da bize gösteriyor ki firmalar bizleri tercih ediyorlar. Öncelikle bizleri tercih eden ve bizlere bu imkânı sağlayan çok kıymetli müşterilerimize buradan bir kere daha çok teşekkür ederiz. Peki bu kadar çok firma bizi neden tercih ediyor?

1. Herkes robotuna 1 yıl garanti verirken; biz sistemimize de makinemize de güveniyoruz ve 2 yıl garanti veriyoruz.

2. 7/24 açık acil robot servis hattımız ile müşterilerimize sürekli tam destek veriyoruz.

3. Kesinlikle kaliteden ödün vermiyoruz.

4. En kaliteliyi, en iyi fiyata satıyoruz.

2016 yılı hedefleriniz açısından nasıl geçti? 2017 yılı ile ilgili hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Malum 2016 yılı ekonomik olarak ülkemiz adına çok zor bir yıl olarak geçti. Başımıza gelen tüm olumsuzluklara rağmen biz seneyi %40 büyüyerek kapattık. Tabi bu büyümemizde bizleri tercih eden çok kıymetli müşterilerimizin ve bizleri her gittikleri yerde başarı ile temsil eden çalışanlarımızın emeği çoktur. Buradan tüm müşterilerimize ve bizleri, biz yapan tüm takım arkadaşlarımıza çok teşekkür ederiz. 

Teknolojik gelişmelerin takipçisi misiniz? AR-GE çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Robotik otomasyon işi yapıyorsanız, isteseniz de istemeseniz de zaten teknolojiyi yakından takip etmek zorunda kalıyorsunuz. Başarıyla gerçekleştirmiş olduğumuz her projemiz zaten biriciktir ve aslında her biri bir AR-GE projesidir. Ancak AR-GE bir ülke politikasıdır. Eğitimden tutunda, bürokrasiye kadar, hükümet programlarına kadar çok geniş bir yelpazesi vardır. Ülkemizin bu koşulları altında hakkıyla AR-GE yapan firma yoktur.

Piyasadaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz neler?

TARA Robotik otomasyon uzman olduğu konuda zaten ülkemizde pazar lideri konumundadır. Ancak hedefimiz konusunda uzman, dünyadaki ilk üç firmadan biri olmaktır. Bu bağlamda röportajın başında da bahsettiğim gibi Avrupa ülkelerine de mal satmak için Hollanda merkezli bir ofisimiz ve ekibimiz de bulunmaktadır. Şu ana kadar zaten Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Arabistan ve İran’da sistemlerimiz bulunmaktadır. Bu seneki hedefimiz yurtdışı satışlarımızın toplam satışlarımıza oranını %30’lu seviyelere çıkarmaktır. 2 yıl sonunda ise bu oranı yarı yarıya getirmektir. 

Sizce Türkiye’de sektörle ilgili ne türlü çalışmalar yapılmalı? Siz firma olarak bu süreç için neler yapıyorsunuz?

Artık dünyanın her ülkesinde hammadde fiyatı neredeyse aynı seviyelerdedir. Ülkeler arası fiyat farkını ortaya çıkaran ana unsur işçilik fiyatlarıdır. Dünya ile rekabet halinde olan sanayicimizin işçilik maliyetlerini sıfıra yakın bir seviyeye çekmesi rekabet edebilmesi için olmazsa olmazdır. Bu bağlamda sanayicimiz otomasyona yatırım yapmak istemektedir. Ancak robot kullanmak isteyen sanayicimizin önü açılmalı çeşitli teşvik sistemleri ve kredi mekanizmaları ile yardımcı olunmalıdır. Ayrıca robot kullanımı istihdamın önünü tıkar diye toplumda maalesef batıl, cahilce bir inanç vardır. Aslında bu bilgi tamamıyla yanlıştır. Dünyada en çok robot Japonya, Amerika ve Avrupa ülkelerinde satılmaktadır. Bu ülkeler ise dünyada işsizliğin en az olduğu ülkelerdir. Demek ki sektörün eğitim olarak da bilinçlendirilmesi şarttır.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Sizde diğer kazanan müşterilerimiz gibi mantıklı bir yatırım yapmak istiyorsanız; maksimum 2 yıl gibi amortisman süreleri içerisinde kendi yatırım maliyetini çıkaran bir otomasyon sistemi kurmak istiyorsanız lütfen bizimle hızlıca iletişime geçiniz. Üstelik keşif ve projelendirme için hiçbir ücrette talep etmiyoruz. Hatta “siz zahmet etmeyin arayın biz hemen gelelim” diyoruz. 

İyi demlenmiş güzel bir çaya her zaman beklerim…

TARA Robotik Otomasyon

Emrah Hünerlitürkoğlu

Satış Müdürü