Tuesday, May 21st

Last updateWed, 15 May 2024 9am

You are here: Home Interview Plastik ve ambalaj sektörünün vazgeçilmez ürünleri T-MAX

Plastik ve ambalaj sektörünün vazgeçilmez ürünleri T-MAX

Thin-Wall & IML olarak adlandırılan kalıp içi etiketleme tekniği ile ince cidarlı plastik gıda ambalajı üretmek üzere faaliyete olan TULİPACK, yenilikçi ve teknolojik çözümleri kullanarak ürettiği ürünler ile ambalaj pazarına yeni bir bakış açısı kazandırıyor. TULİPACK Fabrika Müdürü Sayın Arman Kamil BAYRAK ile firmanın faaliyet alanları, hedefleri ve hammadde stoklama konusunda T-MAX, hammadde besleme yükleme sistemlerinde MOTAN Colortronic ürünlerini tercih etme sebepleri hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Arman Kâmil Bayrak, 1974 İstanbul doğumluyum ve Makine Yüksek Mühendisiyim. Aslen otomotiv sektörü kökenliyim, ancak plastik sektörlerine yönelik değişik tecrübelerim oldu. EPDM, PVC, polietilen ve polipropilen üretimleri yapan fabrikalarda müdürlük görevlerinde bulundum, sonrasında da gıda ambalajı üretimi yapan TULİPACK Ambalaj firmasında göreve başladım, 1 yıldır bu görevdeyim. Geçen sene üretime başladığımız Konya Fabrikası da Çerkezköy’den yönetilmektedir.

Firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?

TULİPACK, 2013 yılında Hadımköy lokasyonunda Thin-Wall & IML olarak adlandırılan kalıp içi etiketleme tekniği ile ince cidarlı plastik gıda ambalajı üretmek üzere faaliyete geçti. TULİPACK, yenilikçi ve teknolojik çözümleri kullanarak ürettiği ürünler ile ambalaj pazarına yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.

2014 yılında sektördeki büyümesini sürdüren TULİPACK, hem mevcut kapasitesini artırdı, hem de dondurma, margarin, süt ürünleri, dondurulmuş gıda, catering, şekerleme ve çikolata başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesine sahip oldu. Yine 2015 yılında TULİPACK, yurt içindeki geniş müşteri portföyünün yanı sıra yurtdışındaki müşterilere de ulaşmayı başarıp, ihracat faaliyetlerine başladı.

2015 yılında da yatırımlarına devam eden TULİPACK, Çerkezköy’deki 6.000 m²’lik kapalı alana sahip, 170 milyon adet kâse ve kapak üretebilecek kapasitede, son teknolojiye sahip ekipmanlarla donatılmış yeni fabrikasına taşındı. 100 cc’den 10 kg’a kadar çeşitli ürün gruplarında ürettiği IML uygulamalı ince cidarlı kâse ve kapaklar ile her geçen gün artan kapasitesine paralel olarak, yurt içi ve yurt dışındaki müşteri portföyünü genişletmekte olan TULİPACK, yenilikçi, çevre dostu ve teknolojik çözümlerine de her geçen gün yenilerini eklemektedir. 

2016 yılında 6.000 m² üretim ve depolama alanına sahip, Anadolu’daki ilk fabrikasını kuran TULİPACK; Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerindeki gıda üreticilerinin de kâse ve kapak ambalajı ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. Bu yatırım ile birlikte toplamda 12.000m² kapalı alanda 250 milyon adet kâse ve kapak üretebilecek kapasiteye ulaşmış bulunuyor.

2013-2016 sürecinde TULİPACK kurulum / entegrasyon fazını tamamlamış, 2017 itibariyle inovasyon/yenilik fazı olarak tanımladığı döneme geçmiştir.

Kurulduğu ilk günden bu yana, müşteri memnuniyeti ve kalitesini ön planda tutan TULİPACK, bunun bir sonucu olarak sektördeki en önemli sertifikalar olan ISO 9001- 2008, 22000 ve BRC-IOP (AA Sınıfı) ile belgelendirilmiştir. 2016 yılında üretime başlamış olmasına rağmen Konya Fabrikası da BRC -IOP belgelendirme denetimlerinden başarı ile geçmiş ve sertifikasyona sahip olmuştur.

Hammadde stoklama konusunda T-MAX ürünlerine yönelmişsiniz. Güvendiğinizi görüyoruz, bu şekilde tercihinizin özel bir sebebi var mıdır? Neden T-MAX’ i tercih ettiniz?

T-MAX ürünlerinin yaygın bir şekilde kullanılıyor olması, teknik servis hizmetlerindeki hızı, ürünlerinin kalitesi nedeniyle tercih sebeplerimizin başında geliyor. Bell Holding bünyesinde diğer ambalaj şirketlerinde de T-MAX ürünlerinin tercih sebebi olması, uzun süreli ilişkimizin olması ve güven unsuru yaratması önem verdiğimiz karar kriterimizdir.

T-MAX teknik anlamda sizin isteklerinizi karşıladı mı?

Kesinlikle karşıladı. Ürünlerinin kalitesi gerçekten çok iyi, zaman zaman fiyat politikasına takıldığımız zamanlar olsa dahi fiyat-kalite dengesi endeksi diye bir gerçeğin olduğunun da farkındayız. FMCG gıda sektörüne yönelik ambalaj ürünleri ürettiğimiz için 7 gün 24 saat üretim yapmamız gerekiyor. Bu durumda üretimde süreklilik ve serviste hızlı hizmet bizim için önemli ve kritik bir alandır. T-MAX firmasına kolayca ulaşabilmemiz, uzun vadede çalışılabilir bir firma olması, sektörde güvenilir olması T-MAX ürünlerini seçmemizin en büyük kriterleridir. TULİPACK bu zamana kadar büyük müşterilerin organik uzantısı olmayı başarmış ve büyük bir güven yaratmıştır. Bizlerin müşterilerde yarattığı güveni aynı şekilde Tepro Makina’da da görmek açıkçası bizi sevindiriyor.

T-MAX alüminyum hammadde stoklama silolarını tercih etmek için nasıl bir ihtiyacınız söz konusu oldu?

Stabil ve güvenilir hammadde tedariki bizim için önem taşıyor. Sektöründe farklı bir yeri, üretim prosesi ve teknoloji kullanımı olan firmamız için kırma hammadde kullanmamak ürün ve proseslerde verimlilik ve ürün kalitesinde standardizasyon sağlıyor. Bu durum müşterilerimizin de takdir ettiği TULİPACK çalışma şeklimizdir. Hammaddedeki en ufak bir lekenin ürün kalitesinde bizlere büyük sıkıntılar yaşatacağını bildiğimiz için, stoklama – hammadde dozajlama konusunda güvenilir bir marka ile çalışmak istedik. Ürünlerinden bir tanesini de Konya fabrikamızda kullanıyoruz. Çerkezköy fabrikamız için ihtiyaç olduğunda yeni bir silo daha tedarik edeceğiz. Kullandığımız T-MAX Modüler Silo ile yatay stoklama yerine dikey stoklama yaparak üretim alanında yerden tasarruf sağlıyoruz. Avrupa standartlarında, paslanmaya ve  korozyona karşı uzun ömürlü kullanım sağlayan galvaniz daldırmalı saclar kullanılarak üretilmiş T-MAX Modüler Silo sayesinde hammaddeyi yağmur, güneş ışınları, toz, kir gibi dış etkenlerden de korumuş oluyoruz. Modüler yapısı ile nakliye yönünden büyük bir avantaj sağladığı için fiyat anlamında da ekonomik çözüm sunmuş oluyor. 

T-MAX ürünlerine yaptığınız yatırımların karşılığını aldığınızı düşünüyor musunuz?

Bu konuya şu açıdan bakmak istiyorum; arabanız bozulduğu zaman arabanızın ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Bir sıkıntı yaşadığınız zaman o ekipmanın önemini daha ön noktaya getirirsiniz, bakımını veya diğer konuları ne kadar göz ardı ettiğinizi o zaman düşünürsünüz ve bunun size olumsuz geri dönüşleri olur. Ürün ve hizmetlerde sıkıntı yaşamamamız aslında T-MAX ürünlerine yaptığımız yatırımların karşılığını tam olarak aldığımızın göstergesidir.

Tepro / T-MAX’den servis hizmeti olarak gereken verimi alabiliyor musunuz?

Servis olarak da hiçbir sıkıntımız bulunmuyor, neticede bir telefon uzaklığında olması bizim açımızdan büyük avantaj sağlıyor. Yerleşik teknik destek ekibiyle hizmet verilmesi avantajlı bir konu ve bizim için önemlidir. Farklı firmalarda farklı distribütörlük seviyeleriyle ve müşteri yaklaşımları ile hizmet veriyorlar, bunlar içinde hem kurumsal hem de müşteriye yakınlık anlamında dengeyi kurabilen örnek hizmet tedarikçi firmalarından biri. 

Hammadde besleme yükleme sistemlerinde MOTAN Colortronic ürünlerini kullanıyorsunuz, memnun musunuz?

Ürünlerin kalitesinden son derece memnunuz. Depolamadan, karıştırmaya ve dozajlamaya kadar malzemelerimizin tüm proses ihtiyaçlarını güvenle karşılıyor. TULİPACK olarak merkezi hammadde besleme sistemlerini kullanıyoruz. Bu sistem sayesinde elektrik sarfiyatından yer tasarrufuna, hammadde sarfiyatından uzun ömürlü kullanıma kadar birçok avantajın yanı sıra üretim alanında da daha temiz ve düzenli bir ortam sağlanmış oluyor. Kullandığımız MOTAN Minicolor Volumetrik Dozajlama üniteleri sayesinde reçetemize uygun, istediğimiz hassasiyette karışım elde edebiliyoruz. Servo motor özelliği ile dozajlama esnasında oluşabilecek hammadde-vida sıkışması gibi problemlerin de önüne geçiliyor. Piyasadaki yatay vidalı dizaynın aksine MOTAN Minicolor Volumetrik Dozajlama ünitelerinde kullanılan açılı vida dizaynı özelliği boya ve katkı sarfiyatını engelliyor.

MOTAN Colortronic ürünleri yatırımlarınızın karşılığını sağlıyor mu?

Kesinlikle… Daha önce çalıştığım firmada farklı bir markanın ürünlerini kullanmıştım, ancak MOTAN ile karşılaştırdığımız zaman MOTAN ürünlerinin rakiplerine göre çok daha iyi ve problemsiz olduğunu hiç düşünmeden söyleyebilirim. Yatırımlarınızın karşılığını tam olarak alıyorsunuz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Gerek üretim yaptığımız sektörlerin talepleri, gerekse ikinci olarak bir örneğini Konya fabrikamız ile yaşadığımız gibi, yakın vade proje yatırımları ile yeni ürünlere dönüş için gerekli alt yapı hazırlıklarını oluşturmak ve son olarak da uzun vadeli projelerimizde müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için ürün ve teknolojilerin entegrasyonunu gerçekleştirmektir. Misyonumuz Türkiye pazarında mevcut konumumuzu sağlamlaştırmak ve geliştirmek, aynı zamanda yurtdışı ihracat projelerimizi arttırarak, yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da uluslararası müşterilere güvenilir tedarikçi olma noktasına gelmektir. Bu süreçte firmamız için Endüstri 4.0 uygulamaları söz konusu olacaktır. Bu uygulamaların ürünlere entegrasyonu konusunda çalışmaların vakit kaybetmeden Türkiye’ye de aktarılmasında fayda görüyoruz. TEPRO / T-MAX’e, TULİPACK’ın kurulum ve büyüme sürecinde bize kaliteli ürünlerle çalışma imkânı sunduğu için teşekkür ederiz.

Arman Kamil BAYRAK

Makine Yüksek Mühendisi

TULİPACK Fabrika Müdürü