Sunday, Jul 21st

Last updateFri, 19 Jul 2024 12pm

You are here: Home Interview ARBURG Türkiye Genel Müdürü Engin Malcan

ARBURG Türkiye Genel Müdürü Engin Malcan

ARBURG Türkiye Genel Müdürü Engin Malcan“Türkiye’de “premium segment”te pazar lideriyiz”

Türkiye’de ağırlıklı olarak ihracat odaklı ve kalite seviyesi sayesinde katma değeri yüksek parça üretmeyi hedefleyen sektörlerde makinelerimiz yer almaktadır. Önemli markalara üretim yapan müşterilerimiz makinelerimizi kullanarak maceraya girmeyip, kaliteli ürün üretmektedir. Hedefimiz daha çok firmanın kaliteli parça üreterek ihracatımıza katkıda bulunmasıdır. Firmamız satış ve satış sonrası hizmetleriyle bu amaca yönelen firmalara eksiksiz ve kusursuz hizmet vermeye odaklıdır, piyasada bu yönde konumumuz her geçen gün gelişmektedir.

ARBURG Türkiye Genel Müdürlüğü görevini 2001 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde yürütüyorsunuz. Profesyonel özgeçmişinizin en başına gidersek, bu başarılı kariyer sürecinizi kısaca sizden dinleyebilir miyiz?

1996 yılında kurulmuş olan ARBURG Plastik Enjeksiyon Makinaları San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin Genel Müdürlüğü görevini Eylül 2001 yılında aldım, o zamanki 8 kişilik ekibe zamanla yeni çalışma arkadaşlarını da katarak bugün 18 kişilik güçlü bir kadro oluşturduk. Ekibimizle birlikte istikrarlı şekilde görevlerimizi yürütmek en büyük hedefimiz.

Merkezi Almanya’da bulunan ve dünya çapında faaliyet gösteren ARBURG’un, ülkemizdeki yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

ARBURG, 25 ülkede 34 lokasyonda kendi şirketleri olan ve dünyada 100’den fazla temsilcisi bulunan bir şirket. ARBURG Türkiye bu 34 şirketten biri olup, İstanbul Beylikdüzü’nde faaliyet göstermektedir. Geçmişte temsilcilik vasıtasıyla satış yapılırken, 1996 yılında alınan kararla ARBURG’un kendi şirketi olarak ARBURG Plastik Enjeksiyon Makinaları San. ve Tic. Ltd. Şti. kurulmuştur. O günden bu yana satış, servis ve yedek parça hizmetleri verilmektedir.

Biliyoruz ki ARBURG, plastik işleme sektörü için gerekli sistemleri kendi bünyesinde üreterek müşterilerine eksiksiz ve tam kapsamlı çözümler sunan uluslararası bir yüksek teknoloji firması. Öncelikle ALLROUNDER hidrolik, hibrid ve elektrikli enjeksiyon kalıplama makinelerinizin modellerine göre fark ve üstünlüklerini sormak istiyorum. Makineleriniz hız, verimlilik, enerji kullanımı, maliyet, hassaslık, farklı plastik komponentlere uyum, esneklik gibi konularda ne tür üstünlüklere sahip?

ARBURG, sadece Almanya Lossburg’ta bulunan yaklaşık 210.000 m2 kapalı alana sahip fabrikasında “Made in Germany” mantığı ile plastik enjeksiyon makineleri üretmekte, talebe göre anahtar teslimi komple projeler de sunmaktadır. Plastiğin yer aldığı tüm sektörlere hitap edecek çözümlere ve uygulamalara uygun makine üretilmektedir. Hız ve hassasiyet gerektiren ince cidarlı parça ve ambalaj ürünleri için elektrikli hibrid HIDRIVE ve komple elektrikli ALLDRIVE modellerimiz, hassas ve enerji tasarrufunu hedefleyen teknik parça üretimi için komple elektrikli GOLDEN ELECTRİC ve hidrolik GOLDEN EDITION modelleri, likit silikon, optik parçalar, toz metal endüstrisi gibi özel uygulamalar için ALLROUNDER S model makinelerimizin yanında, çok komponentli komple elektrikli ve hidrolik modellerimiz, üst düzey kalıp çözümleri için CUBE model makinelerimiz ve insertli uygulamalara hitap eden T ve V model dikey makine modellerimiz mevcuttur. Her uygulamaya göre en uygun makine seçilerek en optimal çözüme ulaşılabilmektedir.

Robot teknolojisi; tüm dünyada yapay zekâ, veri madenciliği ve otomasyon uygulamalarının gelişimiyle günden güne yeni ve ileri özellikler ortaya koyuyor. Robotlarınızın hız, hassasiyet, doğruluk, esneklik gibi özellikler açısından farklarını ve üstünlüklerini nasıl sıralarsınız? 

ARBURG, yolluk alma robotları ile üst kalitede 3 eksenli parça alma robot üretimini de kendi yapmakta olup, MULTILIFT modellerimiz farklı boyut ve kullanım şekli ile uygulamalar dikkate alınarak seçilmektedir. Bazı projelerde partner çalışma uygulanan 6 eksen ve IML robotlarla da ortak çözüm sunulmaktadır.

Günümüzde akıllı üretim ve dijitalleşme firmaların öncelikleri arasında yer alıyor. ARBURG’un bu konuda müşterilerine sunmuş olduğu çözümleri nelerdir?

Makinelerimizin kontrolünde kullanılan yazılım ve donanım (kart) ARBURG’un kendi bünyesinde üretilmektedir. Bu vesileyle SELOGICA ve GESTICA kontrole sahip makinelerimizde üstün kontrol özellikleri ve asistan paketler mevcuttur. Dijitalleşme de ARBURG’un önceliğinde olup, müşterilerimiz “arburgXworld” müşteri portalı üzerinden her türlü makine bilgisine ulaşmakta, servis ve yedek parça taleplerini oluşturabilmektedirler. Üretim planlama ve veri izleme konularında da ALS sistemimiz, uzaktan erişimle ilgili ARS sistemimiz mevcut olup, birçok firmada uygulanmıştır.

Döngüsel ekonomi ve sürdürülebilir üretim giderek plastik sektörünün ilgi odağı haline geliyor. ARBURG’un bu alandaki son teknolojik yenilikleri ve Ar-Ge çalışmaları hakkında neler söylemek istersiniz?

ARBURG; döngüsel ekonomi konusunda da sektöründe başı çekmektedir, bu konudaki çalışmalara web sayfamızdan “arburgGREENworld” başlığı altından ulaşılabilir. Düsseldorf K fuarında oluşturulan “GREEN Pavillion” büyük ilgi görmüştür. Enerji tasarrufunu amaçlayan makine modellerimizin yanında, makinelere geri dönüşüm paketleri çözümleri de sunulmaktadır. Web sayfamızda bu konuların beyan edildiği geniş kapsamlı en son “2022 Sürdürebilirlik Raporu” yer almaktadır.

Dünya üzerindeki yapılanmanız, satış-servis ve pazar ağlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Genişleme ve büyüme stratejilerine bağlı olarak bugünden yarına nasıl bir değişim ön görülüyor?

25 ülkede 34 lokasyonda yer alan ARBURG şirketlerinde satış danışmanları, makine sergileme alanları, yedek parça depoları ve servis mühendisleri yer almaktadır. Benzer şekilde 100 ülkeden fazla temsilcilikte de satış ve servis elemanları yer alır. Almanya fabrikasında üretim kapasitesinin arttırılması yönünde çalışmalar devam etmektedir.

ARBURG’un dünya ve Türkiye ölçeğinde yıllık ortalama pazar payı nedir? 

Ülkelere göre değişkenlik gösteren pazar payı bihassa Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde ve Amerika’da yüksek orandadır. Türkiye’de “premium segment”te pazar lideri olduğumuz söylenebilir.

ARBURG çözümleri çok uzun zamandan beri Türkiye’de pek çok üretim alanında kullanılıyor. Bizim gibi gelişmekte olan ülkeler açısından yakın ve uzak döneme ilişkin hedefleriniz neler? Firmanızın piyasadaki konumunu nasıl buluyorsunuz?

Türkiye’de ağırlıklı olarak ihracat odaklı ve kalite seviyesi sayesinde katma değeri yüksek parça üretmeyi hedefleyen sektörlerde makinelerimiz yer almaktadır. Önemli markalara üretim yapan müşterilerimiz makinelerimizi kullanarak maceraya girmeyip, kaliteli ürün üretmektedir. Hedefimiz daha çok firmanın kaliteli parça üreterek ihracatımıza katkıda bulunmasıdır. Sağlanacak katma değerde payımızın olması bizi mutlu etmektedir. Firmamız satış ve satış sonrası hizmetleriyle bu amaca yönelen firmalara eksiksiz ve kusursuz hizmet vermeye odaklıdır, piyasada bu yönde konumumuz her geçen gün gelişmektedir.

Servis, teknoloji eğitimi ve yedek parça sağlamadaki kurumsallık ve sorun çözücülük makine temininden daha önde geliyor. Bu alanda müşterilerinize nasıl destek sağlıyorsunuz? Satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden söz eder misiniz?

Katılım gerçekleştirdiğimiz yurtdışı ve yurtiçi fuarlar, bünyemizde düzenlenen seminer ve webinarlar yardımı ile müşterilerimize tanıtım ve bilgilendirme adına geniş çaplı hizmet vermekte, satış mühendislerimiz aracılığıyla da en uygun makine modelinin belirlenmesi için çalışmaktayız. Satış sonrası makinelerin devreye alınması, garanti ve arıza bakımlarının yapılması, çok önem verdiğimiz “koruyucu ve önleyici bakım” hizmetinin verilmesi için kıdemli, eğitimli ve etkin servis mühendislerinden oluşan ekibimiz müşterilerimizin kesintisiz üretim yapması için çalışmaktadır.

Dünyanın en büyük plastik fuarları arasında yer alan K 2022 fuarında da yenilikçi çözümlerinizle her zamanki gibi yerinizi aldınız. Fuara ve sektöre yönelik gözlemlerinizi öğrenebilir miyiz?  

K fuarında her zaman olduğu gibi en yenilikçi çözümlerini sergileyen ARBURG, fuarın en büyük standı ile önemli ziyaret almıştır. Çeşitli sektörlere hitap eden en yeni model makine ve dikkat çekici uygulama ile gücünü göstermiştir. Komple elektrikli ALLDRIVE, elektrikli hibrid HIDRIVE, dik V ve T model makineler, CUBE model makinemiz hayranlık uyandırmıştır. Sürdürebilirlik ve dijitalleşme konusunda da standımıza önemli yer verilmiş, 3D Printer mamülümüz FREEFORMER’daki gelişmeler de sergilenmiştir. Fuarın en yanilikçi ve kapsamlı standına sahip olduğumuz ziyaretçiler tarafından ta teyit edilmiştir. Sektörün gelişmesine yönelik yeniliklerimiz ve teknoloji çözümlerindeki önderliğimiz gelecek yıllarda da devam edecektir.

Türkiye’de plastik sektöründe son yirmi yıllık büyümeyi ve teknoloji kullanımını nasıl görüyorsunuz? Buna bağlı yakın gelecekte plastik makineleri pazarı nasıl bir seyir izleyecek? Sizin gelişecek bu konjonktüre bağlı olarak plan ve projeleriniz olacak mı?

Türkiye’de son yirmi yılda yurtiçi makine üretimleri azalmış, ekonomik çözümlerin tercih edilmesi ile Uzakdoğu makine modelleri ile ikame edilmiştir. “Premium segment” Avrupa model makinelerin bir kısmı da üretim alanlarını kısmen Uzakdoğu’ya aktarmıştır. ARBURG kendi çizgisini korumuş ve Almanya’daki fabrika alanını ciddi anlamda büyüterek kapasitesini arttırmıştır. Halen katma değeri düşük, yüksek tonajlı ve uzun çevrimli parçaların üretiminde ekonomik çözümler olarak ağırlıklı Uzakdoğu makine modelleri kullanılmaktadır. Tabi ki bu trend devam edecektir, ancak gerek enerji maliyetlerinin yükselmesi gerekse ihracata yönelik kaliteli ve katma değerli parça ihtiyacının artması ile enerji tasarrufu ve hassasiyetin ön plana çıkacağı, buna çözüm olarak da “premium segment” makine talebinin artacağı öngörüsündeyiz. Bu vesileyle hassas üretim yapabilecek enerji tasarruflu hidrolik, hibrid ve elektrikli makine modellerine ihtiyaç artacaktır. ARBURG olarak bu gelişime hitap edecek makine portföyüne ve müşteri odaklı hizmet eden bir ekibe sahibiz.

Rekabet gücü açısından marka kimliği geliştirme vizyonunuzdan bahseder misiniz?  Özellikle sektörel yayınları ve fuarları bu kimliğin güçlenmesine katkıları yönünden nasıl görüyorsunuz? 

ARBURG markasının dünya üzerinde bilinirliği ve imajı çok yüksek, buna rağmen dünyanın en önemli fuarlarında her zaman en büyük stant alanları ile ve en yenilikçi modellerimizle yer almaktayız. Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz ülkemizdeki Plast Eurasia fuarında da bundan sonra etkin şekilde yer almayı hedefliyoruz. Global yürütülen marketing çalışmaları web sayfası yenilenmesi, LinkedIn’deki duyurularımız ile devam etmektedir. Web sayfamızda her dönem yer alan “Today” dergimiz ile ARBURG hakkında detaylı bilgilendirmeler, müşteri röportajları sunulmaktadır. Dünya ve Türkiye plastik sektörünün önemli dergilerinde reklam çalışmalarımız yer almaktadır. Bütün bunların müşterilerimizle kontak ve potansiyel firmalara ulaşmak için katkılarının önemli olduğunu düşünüyoruz.  

2023 ARBURG’un 100’üncü yıldönümü. Bu konuda neler söylemek istersiniz? Yıldönümünüze özel endüstri etkinlikleriniz olacak mı?

ARBURG Aile Şirketinin bu yıl 100’üncü yılı olması sebebiyle ARBURG fabrikasında özel etkinlik alanı düzenlenmiş ve müşterilerimiz kutlama etkinliklerine katılmıştır. Mart ayı içinde düzenlenen “ARBURG Anniversary Days”e de Türkiye’den de önemli sayıda olmak üzere tüm dünyadan toplam 5.700 kişiden fazla katılım sağlanmıştır. Yıl içinde lokal etkinliklerle kutlamalar sürdürülecek olup, ARBURG Türkiye’de de bu amaçlı open house ve seminerler yer alacaktır. Bu yıla özel “100. Yıl makine modeli” de tanıtılacaktır. Gerek ARBURG Aile Şirketinin, gerekse Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı olması itibariyle Plast Eurasia fuarında çifte kutlamayı planlamaktayız.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Yıllardır bize güvenen, makinelerimizi kullanarak Türkiye ekonomisine önemli katkıları olan müşterilerimize teşekkür ediyoruz, başarılarının devamını diliyoruz. Türkiye Plastik Pazarı’nın gelişiminde payı olan diğer ARBURG makine sahibi olmayan firmaların da Ailemize katılmalarını bekliyor, bizleri izlemelerini, gerekli gördükleri dönemde kontağa geçmelerini arzu ediyoruz. Size de bu röportaj imkânı için teşekkür ederiz, sektörde başarılarınızın devamını dileriz.