Sunday, Jul 21st

Last updateFri, 19 Jul 2024 12pm

You are here: Home Interview Veflexioz Genel Müdürü Vedat Güneş

Veflexioz Genel Müdürü Vedat Güneş

Veflexioz Genel Müdürü Vedat Güneş Fleksibıl ambalaj sektöründeki firmalarımızın maliyet yükünü azaltıyoruz

Yurt dışından getirdiğimiz fleksoda kullanılan sarf ürünler dışında müşterinin ihtiyacına uygun olarak flekso baskı, tifdruk, coextruder ve laminasyon makineleri getirmekteyiz. Ayrıca, fleksibıl sektöründe bir süredir var olan baskı ünitelerindeki mürekkep sızdırma veya sık bıçak değişimine karşın çözüm sunuyoruz. Avrupa'daki birçok firmanın tercihi olan yeni nesil sarf tedarik ürünleri ile artık Türkiye’deyiz. Temsilciliğini yaptığımız yeni nesil rakle/sıyırma bıçağı ve contalarımızın aşınma ve ısıya karşı olağanüstü dayanıklılık, güçlü memory effect etkisi, kendi kendini yağlama ve yeniden kullanılabilirlik, makine verimliliğinin artması ve maliyetlerin %70’e kadar azalması gibi özellikleri bulunmaktadır. 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Okurlarımıza kısaca kendinizden ve profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1970 yılında İsviçre'nin Heiden kentinde dünyaya geldim. Eğitim hayatımı tamamladıktan sonra 1989 yılında İsviçre'de flekso baskı eğitimimi bitirdim ve bu sektöre giriş yaptım. 19 yıl Avrupa’nın çeşitli makine firmalarında ustabaşı ve yönetici olarak çalıştım. Her zaman operasyonel süreçlerin bizzat merkezinde oldum.

 

Firmanızın dünden bugüne kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

2008 yılında ülkeme döndüm ve 2010 yılında Veflexioz adıyla fleksibıl ambalaj sektörüne giriş yaptım. Şu anda ekibimle birlikte müşterilerimize ikinci el makine satışı ve tedarik hizmeti sunuyoruz. Aynı zamanda, tüm marka makinelerimizin orijinal yedek parça temini konusunda da müşterilerimize destek oluyoruz. Müşterilerimizin taleplerine göre satış, tedarik, lojistik ve kurulum aşamalarında Avrupa standartlarında hizmet veriyoruz. Makine söküm ve kurulumunda profesyonel ekimiz ile Avrupa’da oldukça tercih edilen bir firmayız. Bunun yanı sıra yeni açıldığımız Asya piyasasında da hızla büyümeye devam ediyoruz.

Distribütörlük faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? 

Fleksibıl sektöründe bir süredir var olan bir soruna çözüm amaçlı Avrupalı bir ortağımızla yola çıktık. Baskı ünitelerinde mürekkep sızdırma veya sık bıçak değişimine karşın çözüm sunuyoruz. Avrupa’da çeşitli fabrikalara da danışmanlık veren ve bu kapsamda firmaya özel çözümler sunabilen Avrupalı ortağımızla sızdırmaz conta, rakle ve sıyırma bıçak çözümleri üzerine distribütörlük anlaşmamız bulunmaktadır.

Ambalaj sektörüne yönelik sunduğunuz çözümlerinizden öne çıkan teknolojik özelliklerden bahsedebilir misiniz?

Yurt dışından getirdiğimiz fleksoda kullanılan sarf ürünler dışında müşterinin ihtiyacına uygun olarak flekso baskı, tifdruk, coextruder ve laminasyon makineleri de getirmekteyiz. Hali hazırda bu makinelere ait yurt içi ve yurt dışından teklif ile birlikte sonrasında kurulum faaliyetlerimiz devam etmektedir. 

Bunun yanında Avrupalı iş ortağımızla yeni başladığımız danışmanlık ve sarf tedarik ürünlerine Türkiye’de büyük ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Şöyle ki; Flekso baskıya özgü uzmanlaşmış çoğu ambalaj şirketinin hesaplamalarımıza göre gerekenden %70 daha fazla giderleri olmaktadır. Bir baskı firması sahibi ve yöneticisinin temel görevi verimliliği artırmak, yüksek kaliteli baskı sonuçları üretmek ve aynı zamanda para tasarrufu yapmaktır. Peki, bu üç görevi gerçekten başarmak mümkün mü? Kesinlikle mümkün olduğunu iddia ediyoruz. Temsilciliğini yaptığımız yeni nesil rakle/sıyırma bıçağı ve contalarını kullanarak mümkün. Contaların aşınmasından kaynaklanan planlanmamış her makine duruşu zaman kaybına, üretimde strese ve üretim kaybına yol açar. Bu süreç müşteri kayıplarına kadar gider. Aslında her duruş firmalara ciddi görünmeyen bir maliyet olarak geri dönmektedir.  Biz bu noktada firmalarımıza çözüm sunuyoruz. Rakle-sıyırma bıçağı aşınmasının önemli ölçüde azalması, aşınma ve ısıya karşı olağanüstü dayanıklılık, contalardaki güçlü memory effect etkisi, kendi kendini yağlama ve yeniden kullanılabilirlik, makine verimliliğinin artması ve maliyetlerin %70'e kadar azalması, makine duruşlarının minimum seviyede olması. Satışını yaptığımız conta ve rakle sıyırma bıçaklarının sağlayacağı avantajlarla firmalarımızın maliyet yükünü azalttığını gözlemlemekteyiz. 

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor? Öncelikli olarak hedef aldığınız sektörler hangileridir? Türkiye genelinde özellikle hangi bölge ve sektörlere ağırlıklı satışlarınız var?

Müşteri profilimiz, esas olarak esnek ambalaj sektöründe faaliyet gösteren firmaları içeriyor. Tüm Türkiye’den firmalarla yoğun iş ilişkilerimiz bulunuyor. Genel olarak fleksibıl ambalaj sektörüne ikinci el makine tedariki yanında ekspertiz ve danışmanlık hizmeti de sunmaktayız. Gerek uygulama gerekse yeni teknolojiler konusunda firmalarımızı güncel tutamaya çalışıyoruz.  

Satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden söz eder misiniz? Müşteri memnuniyeti için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Veflexioz ailesi olarak çalıştığımız firmaları çözüm ortağı ve paydaş olarak görüyoruz. Satış sonrası destek isteyen müşterilerimizle sürekli olarak bağlantı halindeyiz. Çalıştığımız mevcut firmalarla birlikte olabilmek ve yeni müşterilerimizi bünyemize katmak için sektör fuarlarını da yakından takip edip katılıyoruz. İlgili makine alım ya da satışını yapmak veya danışmanlık kapsamında sorunlarına çözüm isteyen tüm müşterilerimiz için birbirinden bağımsız ve firmaya özgü programlarla çalışıyoruz. Yurt içi ya da yurt dışı makine alımı ya da satışı yapmak isteyen tüm müşterilerimiz için uygun olan makineleri gerek çalışır durumdayken gerek depoda tanıtımını yaptıktan sonra satış anlaşmasından lojistiğe, söküm ve kuruluma kadar tüm hizmeti bizzat sağlıyoruz. İkinci el makine satışlarının dışında conta ve bıçaklar konusunda firmalara özgü çözüm için sıkı etkileşimde olmak zorundayız. Gerekli olduğu zamanlarda yurt dışı ticaret ve meslek odaları networkümüz ile fleksibıl sanayicimize ayrıca bir katma değer katmaya da çalışıyoruz. 

Pazar payınızı artırma adına yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?

Türk sanayicimiz başka ülkelerin aksine tedarikçileri ile birebir yüz yüze görüşmeyi tercih etmektedir. Bu bağlamda tüm potansiyel iş ortaklarımızı çok sık ziyaret etmek önceliğimiz. Bu rutin ziyaretler sırasında sektördeki gelişme ve yenilikleri paylaşma şansı yakalıyoruz. Pazar payını arttırmada biz zor olanı, birebir temas yoluyla etkileşimi tercih etmekteyiz. 

Yanlış Rakle sıyırma bıçakları ve sızdırmaz  conta kullanımı sonucu mürekkep sızma  sorunuÖnümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Önümüzdeki dönemde, fleksibıl ambalaj sektöründe konumumuzu daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Ülkemize sunduğumuz bıçak ve contalar bir yenilik içermektedir. Sanayicimizin bunlara ihtiyacı olduğunu ve işlerine ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Ayrıca ihtiyaç durumuna göre ekibimizle birlikte makine modernizasyon ve güncelleme hizmetimiz de devam etmektedir. Şu an için sektördeki birçok yurt dışı firma oklarını Türkiye’ye çevirmiş durumda. Sürdürülebilir ve çevre dostu projelerle birçok firma farklı çalışmalar yapmaktadır. Piyasadaki bu çeşitlilikten dolayı oldukça mutluyuz. Ortak projelere de her zaman için açık olduğumuz gibi, elimizdeki know-how’ı firmalarla paylaşmaya da hazırız. Müşteri memnuniyeti ve gelişimini her zaman için en ön planda tutuyoruz. Sektördeki arz ve talepleri büyük bir titizlikle inceliyor, sektörel gelişmeleri takip ediyoruz. Fikirlerimizi yurt dışındaki çalıştığımız firmalarla da paylaşıyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Biz Veflexioz olarak, bilgi birikimimizle ve Avrupalı paydaşlarımızın desteğiyle Türk sanayicimizin yanındayız. Sektörle ilgili ihtiyaç duyulan her türlü bilgiyi paylaşmaktan her zaman mutluluk duyarız. Firmalarımızdan ricamız bizi çözüm ortakları olarak görmesidir. Biz Hazırız Ya siz.